Fener Galata maçı - Fener maçı sonucu - FB GS maçı sonucu

Fener Galata maçı - Fener maçı sonucu - FB GS maçı sonucu.18437
12.05.2013 / 19:57:26

Fenerbahçe, Galatasaray ile prestij maçına çıkıyor. Sarı lacivertli takımın taraftarları mutlak galibiyet istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Maç skoru için buraya tıklayabilirsiniz. 1- Son y ıllarda sezonun son haftalarına denk gelen derbiler genelde şampiyonluk yarışını da yakından ilgilendiriyordu. Şimdi ise ilk kez derbinin sonucu iki takımdan birisinin kaderini etkilemeyecek. Sizce bu durum genel atmosferi nasıl etkiler?
Halı sahada maç yapan iki takımdan birine Fenerbahçe, diğerine Galatasaray formaları giydirsek; oynayanlar da izleyenler de havaya girer, atmosfer de heyecanlı bir hal alır. Hiçbir iddiaları dahi olmasa bu iki takım birbirine kaybetmek istemez. Derbinin atmosferini yükselten maçın skorunun sonucuyla ortaya çıkacak hedef değil, kaybeden olmak istememeleridir. O nedenle bugünkü maçın, geçen sezonlarda olduğu gibi şampiyonluğu belirleyecek maç statüsünden uzak oması; heyecanı, kazanma azmini ve gövde gösterisini aşağı çekeceği anlamına gelmez. Klasik Fenerbahçe-Galatasaray derbi atmosferi olur Kadıköy'de. Maçın skorunun şampiyonu belirleyecek olmaması, saha içi gerginliği aşağıya çekebilir ki bu da iyi futbolun ortaya çıkması için bir ipucu olabilir.

2- UEFA Avrupa Ligi'inde başarılı bir sezon geçiren Fenerbahçe, Benfica maçından sonra oynadığı iki resmi mücadelede de sahada moral olarak kötü bir görünüm sergiledi. Buna katılıyor musunuz? Fenerbahçeli oyuncular sizce derbiye nasıl bir ruh hali ile çıkacak? Aykut Kocaman öğrencilerini bu maça nasıl motive edecek?
Futbolculardaki İstanbul BBSK maçında moral bozukluğu, oyuna da skora da yansıdı. Türkiye Kupası'ndaki Eskişehirspor maçında aynı sorunu yaşamadılar. Eskişehirspor ligde top kullanımı, saha içi dağılımı ve temposu iyi olan takımlarından biri. Zorlanmaları bu yüzdendi.

Fenerbahçeli futbolcu tarafından düşünün. Galatasaray şampiyon olmuş ve bu kez Kadıköy'de kazanacakları yönünde iddialı konuşuyor; Fenerbahçe ise lig ikinciliğini istiyor, rakibi mağlup edersen hem o hedefi hem taraftarının gönlünü kazanıyorsun. Aykut Kocaman'ın futbolcularını motive etmek için herhangi bir cümle kurmasına gerek var mı?

3- Kadıköy'deki derbi öncesinde yıllardır burada kazanamayan bir Galatasaray var. Sizce Galatasaray'ın zinciri kıracağı sene bu sene olursa bunun ana sebepleri neler olabilir?
Galatasaray Kadıköy'de 16 resmi maçtır Fenerbahçe'yi yenemiyor. Bu maçlara iyi takımlarla da geldi Galatasaray, kaybettiği halde iyi oynadığı da oldu. Ancak bu defa ilk kez psikolojik olarak üstün ve diğerleri ile kıyaslandığında en tecrübeli kadroya sahip olarak geliyor. İdeal on birindeki oyuncuların hiçbiri Kadıköy'de kazanamadı ama yenilmediler de... Bu bir avantaj. Ayrıca derbi atmosferinden bahsederken tribünleri taca atamazsınız. Skoru tuttukları sürece bu kez Fenerbahçe tribünlerindeki tek sesliliği de bozabilme ihtimalleri var.

4- Yıllardır her derbi öncesinde ülke sınırları içindeki gerilim had safhaya çıkıyor. Hatta 2008-2009 sezonunda 27. haftada şampiyonluk yarışından uzakta kalan iki takım Ali Sami Yen'de buluşmuş ve maçın sonunda futbolcular kavga etmişti. Evet dünyanın her yerinde derbi maçlarından önce tansiyon yükselir ancak sizce biz biraz abartıyor muyuz?
Her derbi öncesinde bu derbinin dünya derbisi olup olmadığı tartışılıyor. Bu yersiz bir tartışma. Fenerbahçe-Galatasaray rekabeti geçmişi köklü bir rekabettir. Doğru, gerginlikten beslenen bir derbidir. Bu yönüyle Avrupa'nın sosyal ve ekonomik yönü kuvvetli ülkelerindeki derbilerden ziyade, dünyada bize yakın ülkelerin debileri ile kıyaslarsak benzer fotoğrafları orada da görürüz. Gerginlikle baş edebilmek insanlığı geliştirmiştir. Biz de bunu başarabildiğimiz ölçüde gelişeceğiz. O yüzden temennim Fenerbahçe-Galatasaray rekabetinin bunun yolunu açmasıdır. Ne kadar gerginlikten uzak yaşarsak o kadar iyi...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*