Fenerbahçe, dünyanın en çok kazanan kulüpleri arasına girdi

Fenerbahçe, dünyanın en çok kazanan kulüpleri arasına girdi.16215
  • Giriş : 15.02.2008 / 11:17:00
  • Güncelleme : 15.02.2008 / 11:28:13

Denetim, vergi, yönetim danışmanlığı ve kurumsal finansman hizmetlerinde dünyanın en büyük kuruluşlarından biri olan Deloitte'un her yıl gerçekleştirdiği 'Futbol Para Ligi' araştırması ilginç sonuçları ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kuruluş bünyesindeki Spor Sektörü Grubu'nun araştırmasına göre dünyanın en büyük 20 kulübünün elde ettiği toplam gelir, bir önceki yıla göre yüzde 11'lik artışla 3,7 milyar Euro'ya ulaşırken, Real Madrid 351 milyon Euro ile yine dünyanın en çok kazanan Futbol kulübü oldu.

2006-2007 sezonu finansal verilerine dayanarak hazırlanan araştırmaya göre, Fenerbahçe 87,20 milyon Euro'luk gelirle önümüzdeki yıllarda dünyanın en çok kazanan Futbol kulüpleri arasına girmeye aday oldu. Transfer geliri gibi bazı gelirlerin kurallar gereği eklenmediği sıralama tablosunda Fenerbahçe, 25'inci sırada yer aldı. Benfica, West Ham United, Manchester City, Aston Villa ve Everton gibi dünyanın en ünlü kulüpleri, listede Sarı Lacivertli kulübün altında kaldı.

'Deloitte Footbal Money League'e giren ilk Türk kulübü olduklarını bildiren Fenerbahçe Kulübü Mali İşler Koordinatörü Abdülkadir Kuşin, bu tablonun Aziz Yıldırım'ın kulübe ilk kez başkan seçilişinin 10. yıldönümüne rastlamasının da 10 yıl önce dünya kulübü olma hedefine 10. yılda ulaşıldığının somut bir göstergesi olduğunu kaydetti.

87,2 milyon Euro'luk gelir, Fenerbahçe'nin Futbol dışı gelirlerinin ve bütçesinin tamamını içermiyor. 5 şirketinin gelirlerini de içermiyor. Hesaplamalara, tüm şirketlerin gelirlerinin sadece temettü şeklinde kulübün gelirleri içine yansıyan tutarlar giriyor.

Araştırma, futbolun en hızlı büyüyen spor olduğunun altını çizerken, ilk 20 Futbol kulübünün gelirlerinin 2002-2003 sezonundan bu yana kaydettiği en yüksek büyüme oranı ile yüzde 11 artarak 3,7 milyar Euro'ya ulaştığını ortaya koydu.

Real Madrid'in yayın geliri 132 milyon Euro

'Futbol Para Ligi' raporuna göre, geçen sezonun en çok gelir elde eden kulübü, 351 milyon Euro ile bir önceki yıla oranla gelirini yüzde 20 oranında artıran Real Madrid kulübü oldu. Dünyanın en çok kazanan 20 Futbol kulübünün Avrupa menşeli olduğu dikkat çekti. Real Madrid, özellikle yayın gelirlerini 41 milyon Euro'dan 132,4 milyon Euro'ya yükselterek gelir kalemlerinin dağılımını değiştirdi. 136,4 milyon Euro ile reklam gelirleri, Real Madrid'in kazancının yüzde 39'unu oluşturuyor. Manchester United'ın 2007-2008 Futbol sezonu için imzaladığı Premier League canlı yayın anlaşması sayesinde Real Madrid ile arasındaki farkı kapatabileceği tahmin ediliyor. 6 Futbol kulübü ile ilk yirmiye en çok kulüp kazandıran İngiltere'yi, dörder kulüp ile Almanya ve İtalya takip ediyor. Almanya'nın artan gelir artışlarının sebebi, stadyumlarında yaptıkları iyileştirmeler olarak belirtiliyor. En atak kulüp ise listede dört basamak yükselerek 5. sıraya yerleşen İngiliz Arsenal kulübü oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious