Fenerbahçe Galatasaray'a fark attı!

Fenerbahçe Galatasaray'a fark attı!.18183
  • Giriş : 30.05.2009 / 09:22:00

Fenerbahçe ile Galatasaray arasındaki ezeli rekabet yeşil sahalardan mobil operatörlük alanına da kaydı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fenercell, 11 bin abone sayısına sahip olan GS Mobile'ı ikiye katlayarak 23 bin abone sayısına ulaştı.

Dünyada 65 milyar dolarlık bir pazar büyüklüğüne sahip olduğu belirtilen ve Avrupa'daki birçok ülkede uygulanan Mobil Sanal Operatörlük, dünyanın en büyük derbilerinden birisi olarak gösterilen ve 100 yılı aşkın süredir devam eden Fenerbahçe ile Galatasaray arasındaki ezeli rekabetin, yeşil sahalardan mobil operatörlük alanına kaymasına neden oldu.

TARTIŞMALAR ALEVLENECEK

Mobil sanal operatörlük lisanslarının verilmeye başlaması ile hemen harekete geçen Fenerbahçe, 23 Şubat'ta Fenercell'i, Galatasaray ise 10 Nisan'da GS Mobile'ı taraftarlarının hizmetine sundu. Aradan kısa bir süre geçmesine rağmen 23 bin abone sayısına ulaşan Fenercell, 11 bin aboneye sahip olan GS Mobile'ı ikiye katladı. Türkiye'de 'hangi takımın taraftarı daha çok' tartışmaları sürerken, mobil operatörlük yapmaya başlayan Futbol kulüplerinin abone sayıları da, bu tartışmaları daha da alevlendireceğe benziyor.

5 MİLYON ABONESİ VAR

1997 yılında Norveç'te başlayan sanal operatörlük akımı dünyada hızla yayılmaya başladı. Mobil sanal operatörler içerisinde en bilinen operatör, İngiliz milyarder Sir Richard Branson'un 1999 yılında kurduğu Virgin Mobile. Sanal GSM operatör olarak 5 milyon aboneye ulaşan Virgin Mobile'ın kendine ait bir GSM ağı bulunmuyor. Virgin Mobile İngiltere'de T-Mobile, ABD'de Sprint ve Avustralya'da da Optus şirketlerinin ağını kullanıyor.

KULÜPLERE BÜYÜK GELİR KAPISI

Türkiye'de ise çok yeni olan bu sistem için Fenerbahçe ve Galatasaray'ın ardından, kulüplerine ek gelir getirmek isteyen ve büyük taraftar potansiyeline sahip Beşiktaş ve Trabzonspor gibi Futbol kulüplerinin de mobil sanal operatörlük için çalışmalar yaptıkları belirtiliyor. Abone sayısının 1 milyona ulaşması halinde ise, kulüplerin yılda yaklaşık 20 milyon TL'yi kasalarına koyacakları söyleniyor. Futbol kulüplerinin yanı sıra Boyner Grubu'da sanal GSM operatörlüğü için yatırım yapacağını açıklarken, dünyada ise önde gelen perakende kuruluşlarından Carrefour, Tesco, ASDA, spor kulüplerinden Paris Saint Germain gibi kuruluşlar mobil operatörlük yaptığı biliniyor.


(Elektrovitrin)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*