Fenerbahçe gurur kongresi

Fenerbahçe gurur kongresi.14543
  • Giriş : 30.11.2007 / 12:44:00
  • Güncelleme : 30.11.2007 / 14:00:29

Fenerbahçe 100. Yıl Spor ve Bilim Kongresi Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Açılış konuşmasını Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın yaptığı kongreye İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, İ.Ü Rektörü Prof.Dr. Mesut Parlak, M.Ü. Rektörü Necla Pur, Financial Times yazarı Simon Kuper, Fenerbahçe Asbaşkanları Ali Koç, Mahmut Uslu, Genel Sekreter Vedat Olcay, eski Gaziantep Belediye Başkanı Celal Doğan ve çok sayıda davetli ile bilim adamı katıldı.

İlkemiz belli

Fenerbahçe’nin 100. yılını sporun her dalında kulübün adına yakışır bir etkinlikle sonlandırdığını belirten Aziz Yıldırım, "Atatürk ilke ve inkilaplarına, Cumhuriyet değerlerine saygıyı ilke edinmiş kulübümüz, içinde bulunduğumuz yıl ülkemizin karşı karşıya kaldığı tehdit ve saldırılar karşısında sergilemiş olduğumuz kararlı duruşumuz asla değişmeyecektir" dedi.

Spor ve Bilim Kongresi’nin bir sosyal sorumluluk göstergesi olduğunu söyleyen Yıldırım, "Amacımız Türk spor ve bilimine katkı sağlamaktır. Olimpiyatlara ev sahipliğine aday Türkiye’de her branşta sporun gelişmesine maksimum katkı sağlamaktan geri durmayacağız. Bunların Türk sporuna önemli kazanımlara neden olacağını belirtmek isterim" dedi. İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise kongrenin Türk sporuna katkı sağlayacağına inandığını belirttikten sonra "Fenerbahçe’yi Şampiyonlar Ligi finalinde görmek istiyoruz" dedi.

Derbi analizi

Kongrede bir konuşma yapan Financial Times yazarı Simon Kuper bir katılımcının kendisini Fenerbahçe-Galatasaray derbisini izlemeye davet ederek bu önemli maçı da kitabına alması önerisine "Bu maçı izlemeyi istiyorum ancak bunu ben değil Türklerin yazması gerekir" cevabını verdi. Kuper ayrıca Türk futbolunun gerçek bir Avrupalı olduğunu da belirtti.

Yerel yönetimler destek vermeli

LÜTFİ Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda devam eden Fenerbahçe 100. Yıl Spor ve Bilim Kongresi’ndeki, "Spor ve Yerel Yönetimler" konulu panele Gaziantepspor Kulübü eski başkanı Celal Doğan ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile birlikte katılan Kadir Topbaş, yerel yönetimlerin spora önem vermesi gerektiğini vurguladı. Türkiye’de birkaç branş dışında sporun yeni yeni geliştiğini vurgulayan Topbaş, "Yerel yönetimler, spora destek olma konusunda hassas davranmalılar. Spor çok önemli bir toplumsal eğitim aracı. Farklı kafa yapısına sahip bu kadar insanı aynı tribünde yan yana oturtmayı başarabilen evrensel bir lisandır" dedi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious