Fenerbahçe Kulübü: Suçlu değiliz

  • Giriş : 16.02.2007 / 00:00:00

Fenerbahçe Kulübü, AZ Alkmaar maçı sırasında tribünde çıkan olaylarla ilgili, stat güvenliğinin emniyet güçleri tarafından sağlandığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sarı-lacivertli kulüp, İstanbul Valiliği'nden, üst aramasının yoğunlaştırılmasını istedi.

Sarı-lacivertli kulübün resmi internet sitesinde yapılan açıklamada, Şükrü Saracoğlu Stadı'nın, tüm ülkenin gurur kaynağı bir tesis olduğu belirtilerek, "Taraftarımızdan aldığımız güçle, tamamen kendi öz kaynaklarımızla inşa ettiğimiz stadımızda, bugüne kadar ev sahibi sıfatı ile oynadığımız müsabakalarda meydana gelen saha ve seyirci olayları, yoğunluk bakımından rakiplerimize nazaran en az seviyededir" denildi.

Açıklamada, şu görüşlere yer verildi:
"Taraftarı ile gurur ve onur duyan Fenerbahçe yönetimi, tüm taraftar gruplarına aynı yakınlıktadır. Fenerbahçe yönetimi, hiçbir taraftarını bir diğerinden ayırt edemez, etmemiştir. Fenerbahçe taraftarı, sadece kulübünün müşterek menfaatleri için vardır. Tek tek taraftarlarımız ve onlardan oluşan taraftar gruplarımız, her türlü şahsi menfaatten uzak, sadece kulüplerinin ortak çıkarlarına koşulsuz destek olmaktadır, ancak böyle büyük bir taraftar topluluğu içine sızan art niyetli insanlar, provokatörler her zaman olacaktır. Bunları gerçek taraftardan ayıran ise 'Fenerbahçe Kültürü'dür.
Taraftarlarımız bilmelidir ki yönetimimiz, stadımıza gelen her bir taraftarımız için her türlü kolaylığı, uygun ve yüksek kaliteli seyir olanağını sağlamak için yoğun çaba sarf etmektedir. Stadımız, uluslararası güvenlik ve seyir kriterlerine uygundur. Bu sebeple UEFA tarafından 'Elit Stat' olarak kabul edilmiştir. Stadımızın güvenliği, profesyonel Futbol takımımıza ev sahipliği yaptığı maçlarda, 5149 sayılı yasa düzenlemesi gereğince ülkemizdeki diğer tüm statlarımızda olduğu gibi emniyet güçleri tarafından sağlanmaktadır. İlk iki arama noktasında üst araması polis tarafından, 3. noktadaki arama ise yine polis gözetiminde özel güvenlik güçlerince yapılır. Dolayısıyla stat içinde gerçekleşen bir olayla ilgili ve içeri sokulan yabancı maddeler konusunda doğrudan Fenerbahçe Kulübü yönetimini sorumlu tutmak ve suçlamak mümkün değildir.

5149 sayılı yasa ile müsabaka güvenliği her ne kadar emniyet güçlerimizin yetkisi ve tasarrufu altında olsa dahi, saha ve seyirci olayları karşısında organizasyon sahibi kuruluşun vereceği idari nitelikteki yaptırımın muhatabı ev sahibi kulüptür. Bu itibarla, yönetim ve taraftarlarımızla birlikte kulübümüzü hukuki sorumluluk altına sokabilecek eylemlere asla izin vermeyelim."

İSTANBUL VALİLİĞİ'NE YAZI GÖNDERİLDİ

Fenerbahçe Kulübü, bugün İstanbul Valiliği'ne yazı göndererek, emniyet birimleri tarafından uygulanan güvenlik konseptinin gözden geçirilmesini ve emniyet güçlerinin stada giriş anında yaptığı üst araması uygulamasının yoğunlaştırılmasını talep etti.

Valiliğe genel sekreter Vedat Olcay imzalı gönderilen yazıda, şu görüşlere yer verildi:

"14 Şubat 2007 tarihinde Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nda, Hollanda'nın AZ Alkmaar takımı ile oynanan UEFA Kupası müsabakasında, Migros kale arkası tribününde iki taraftar grubu arasında kavga yaşanmış ve meydana gelen söz konusu bu kavgada 6 kişi çeşitli yerlerinden bıçakla yaralanmıştır.

5149 sayılı yasanın 5. maddesi hükmü gereğince, spor müsabakalarında alınacak güvenlik önlemlerinin yürütülmesi ve denetlenmesi konularında yetkili olmak üzere o yerin en büyük mülki amiri tarafından belirlenecek rütbeli emniyet görevlisi, müsabaka güvenlik amiri olarak görevlendirilir. Müsabaka güvenlik amiri, müsabakanın güvenliği ile ilgili tüm kişi ve kuruluşlarla gerekli koordinasyonu sağlamakla yetkili ve görevlidir.

Müsabakanın yapılacağı spor alanına, güvenlik güçlerince gerçekleştirilecek kontrollerden sonra seyirci alınır. Spor alanının dış güvenliği genel kolluk güçlerince sağlanır. Kapı aramaları özel güvenlik güçleri tarafından yapılır.
Stadımızda oynanan UEFA Kupası maçında meydana gelen olayların oluş şekli ve söz konusu kavgada kullanılan suç aletleri göz önünde bulundurulduğunda, anılan müsabakada 5149 sayılı yasada ön görülen kriterlere uygun müsabaka güvenliğinin yeterince sağlanamadığı anlaşılmaktadır. Gerek ulusal ve gerekse uluslararası Futbol düzenlenmeleri gereğince, müsabaka öncesinde, sırasında ve sonrasında meydana gelen saha ve seyirci olayları sebebiyle ilgili organizasyon tarafından verilebilecek idari nitelikteki yaptırımların, ev sahibi kulübe yönelik tecelli edeceği gerçeği karşısında, böyle bir durum ile karşılaşılmaması, gerek kulübümüzün gerek ülkemizin böyle bir cezanın muhatabı olmaması için, stadımızda oynanacak müsabakalarda genel güvenlik güçlerince sağlanan müsabaka güvenliğine ilişkin önlemlerin ağırlaştırılması gerekmektedir."

UEFA Kupası'nda yaşanan üzücü hadisenin tekrar yaşanmaması için, statta bugüne kadar uygulanan müsabaka güvenliğine ilişkin konseptin yeniden gözden geçirilerek, varsa açıklarının tespiti ile giderilmesi gerektiği vurgulanan yazıda, oluşturulacak konsept içinde müsabaka güvenlik amirinin koordinasyonu altında, Fenerbahçe Kulübü'nün, her türlü katkıyı sağlamaya hazır olduğu ifade edildi.

Söz konusu yazıda, "Bu itibarla stadımızda oynanacak gerek ulusal, gerekse uluslararası müsabakalarda genel güvenlik güçlerince stat dışı arama noktalarında yapılan üst aramalarının yoğunlaştırılmasını, giriş turnikelerinin önünde özel güvenlik güçlerince yapılan kapı aramalarında özel güvenlik güçlerine daha etkin destek sağlanmasını, stat içi ve dışında önleyici nitelikteki genel kolluk çalışmalarının artırılmasını arz ederiz" denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious