Fenerbahçe lige hazır mı?

Fenerbahçe lige hazır mı? .14331
  • Giriş : 07.08.2007 / 14:29:00

İşte "Fenerbahçe lige hazır mı?" sorusuna verilen yanıtlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tamer BAĞLAN: İleriye doğru oynamalı
Sol kanadındaki savunma, sağ kanadındaki hücum zaafiyeti ve en uç oyuncusu Kezman’ın çok fazla top kaybetmesi, Fenerbahçe’nin şu dönemde göze batan en belirgin eksiklikleri. Alexli Beşiktaş maçı hariç, çok fazla geri ve yan pas yapılması ise takımın geçen sezondan bu yana süregelen en önemli eksisi.
Derbide, muhtemelen Alex’in dönmesinin de etkisiyle orta alan ve savunmanın sürekli ileri doğru oynaması, ilk yarıdaki tempoyu ortaya çıkaran etkendi. Belki Büyükşehir karşılaşması yana ve geriye doğru oynayarak da kazanılabilir. Ancak, 180 dakikalık Anderlecht engeli bu şekilde çok zor geçilir. Kezman’ın kritik golleri ile klasik top kayıpları ise, farklı kefelerde mutlaka değerlendirilmelidir. 791 topla buluşmada 403 top kaybı geçen sezonki, 27 buluşmada 16 kayıp ise pazar akşamki Kezman verileridir.

Hasan Ali ATASOY: Mutlaka bir golcü gerek
Hem Süper Lig hem de Şampiyonlar Ligi eleme maçlarının hemen öncesinde, en ciddi sınavını başarıyla geçti Fenerbahçe. Takımın saha içindeki soğukkanlılığı çok iyi. Ancak savunmada dalgınlık ve dağınıklık halinin bedeli ağır olabilir. Takımdaki futbolcular birbirleriyle kaynaşma ve aynı Futbol dilini konuşma konusunda ciddi aşama kaydetmiş. Açıkçası gelenler gidenleri aratmadı final maçında. Ancak bu zafer, eksikliklerin üzerini örtmemeli. Anderlecht maçı öncesinde, şartlar zorlanıp her türlü hamle yapılmalı. Çünkü gol yollarında yalnız adamı oynayan Kezman’dan sihirbazlık beklemek abesle iştigal. O’nun yanına mutlaka ama mutlaka hava toplarına hakim, yıpratıcı ve dağıtıcı özelliğiyle rakip savunmanın dengelerini de, sinirlerini de bozabilecek özellikte bir santrfor şart. Hesap basit; Fenerbahçe gruplara kalamadığı taktirde maddi kaybı 12-13 milyon Euro’yu bulacak. Alınacak santrfor iki maçta ücretini amorti edebilir. Testi kırılmadan önlem alınmalı.

Ebru KÖKSALDI: Kronikleşen problemler
Defansta alternatif isim ve ileri uç sorunu devam ediyor. Bekleri hücumun vazgeçilmezi yapmak isteyen pozitif anlayışı, Roberto Carlos ile üste taşıdılar. Onun ileri daha çok çıkması, stoperlerin çalışma alanını ve nokta kesici olma görevini artırdı. Tabi önlerindeki ismin de. Ancak önde oynarken çapraz bölgeden adam sürebilen rakiplere karşı zorlanacaklar. Sağ kanatta ise dripling ve top sürme becerisine sahip bek tanımında eksik kalıyorlar. Kezman yapabileceği herşeyi yapıyor, çabalıyor. Pozisyonları zorlama ihtiyacı hissediyor, hatalar yapıyor. Takım ondan koptuğu dakikalarda, ileride topu tutamamak hepsini kötü gösteriyor. Lig bir yana Avrupa’da bu kronikleşen noktalar problem yaratacak. Sezona böyle devam edeceklerse takımın ilerideki isminin tek başına dikilmiş santrfor değil, forvet/orta saha olarak görülmesi gerekiyor. Yeni transferleri takımın içine sindirebilirlerse, aslında bu sorunların büyük kısmı da çözülür.''

Haşim ŞAHİN: Henüz hazır görünmüyor
Cuma günü lig başlayacak. Ön eleme maçları da kapıda. Bu zorlu sınav öncesi Süper Kupa’da ortaya koyduğu görüntüyü değerlendirdiğimizde ne yazık ki, “hazır'' diyemiyoruz Fenerbahçe için. Hadi, lig uzun bir maraton, belli maçlarda kapasitesine ulaşmasa, puan kayıpları yaşasa bile telafisi var. Ancak Şampiyonlar Ligi ön eleme maçlarına bu haliyle çıkacak bir Fenerbahçe için kaygılanmamak mümkün değil. Gerçi Anderlecht ile aralarında kalite ve güç olarak büyük bir fark yok. Hatta Fenerbahçe biraz daha ağır basıyor. Ama sonuçta Avrupala bir mantaliteye sahip Belçika ekibi. Bu gerçeğe rağmen Fenerbahçe hâlâ sahayı kullanmak, rakip kaleye gitmek benzeri futbolun temel gereksinimleri konusunda zafiyet gösteriyor. Yani eksik çok.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious