Fenerbahçe miadını doldurdu

Fenerbahçe miadını doldurdu.10475
  • Giriş : 22.12.2008 / 22:49:00

1953 yılından beri hizmet veren Fenerbehçe Vapuru artık Rahmi Koç Müzesi'nin.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul'un son 55 yılına tanıklık eden emektar vapur son seferini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, Koç Topluluğu Bilgi Grubu Yürütme Komitesi Başkanı Ali Koç, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın katılımıyla yaptı.

"BU GEMİYİ MÜZEYE KOYUYORUZ"

Vatandaşların da yer aldığı törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, " Bugün bir tarihe tanıklık ediyoruz. İstanbul'un bu güzel parçalarından biri bu vapurdur . Bugün burada Fenerbahçe vapurundayız. 1953'lerde Dolmabahçe vapuruyla birlikte devreye girmiştir. Elimizde kalan son parça dediğimiz Fenerbahçe Vapuru 55 yıl İstanbullulara hizmet verdi. Çok sürat yaptığı için Adalar ve Moda'ya yapılan seferlerde kullanılan gemilerden bir tanesiydi" dedi. Vapurun önemli özellikleri olduğuna dikkat çeken Topbaş, Fenerbahçe vapurunu yolcu taşıyabilecek bir vapur haline dönüştürmenin vapurun orjinalliğini kaybetmesine neden olacağını söyledi. Fenerbahçe vapuru için Rahmi Koç'un talepte bulunduğunu söyleyen Topbaş, "İstanbul'un Haliç'ini kültür noktası olarak düşündüğümüz müzeye artı bir değer katacaktır. Biz Koç müzesiyle tren hattını da biraz aştık. Haliç'in nostaljisi olarak bu gemiyi müzeye koyuyoruz. "diye konuştu

"GEMİLER DE İNSANLAR GİBİDİRLER "

Topbaş'ın ardından konuşan işadamı Rahmi Koç ise, gemileri insanlara benzetti. Her geminin insanlar gibi doğduğunu büyüdüğünü daha sonra da yaşlandığını kaydeden Koç, "Birtakım şanslı gemiler muhafaza edilirler; müze olarak bir yere bağlanıp hayatlarını sürdürürler. Tarihi değeri olan boyu 77 metre olan 1953 doğumlu Fenerbahçe vapuru bundan böyle Rahmi Koç müzesinde ziyaretçilerini ağırlayacaktır" dedi.

Bir zamanlar Yassıada'ya sefer yapmış olan geminin bu kez farklı bir şekilde hizmet vereceğini kaydeden Koç, "Fenerbahçe gemisini müze gemi olarak İstanbullulara takdim etmek sorumluluğu bize aittir" şeklinde konuştu.

FENERBAHÇE VAPURU Galatasaray ADASINI SİRENLE SELAMLADI

Konuşmaların ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Rahmi Koç protokole imza attı. Topbaş ve Koç daha sonra, kaptan şakası giyerek fotoğraf verdi. Toplantının ardından Rahmi Koç ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş birlikte çay içip simit yedi. Bu arada törene katılan futbolcu Emre Belözoğlu da düğün davetiyesini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a verdi. Fenerbahçe vapurunda 10 yıl boyunca kaptan olarak çalışan Yaşar Çakır ise, vapurun son seferinde oldukça duygulandı. Vapurunu son seferinde kaptan olarak görev almanın bir babanın oğlunu bırakmasına benzediğini söyleyen Çakır, on yıl boyunca görev yaptığı vapurda birçok anısı olduğunu söyledi. Fenerbahçe vapurunun son seferine eşlik eden vatandaşlar ise, hem duygulu hem de mutluydu. Vatandaşların ortak düşüncesi Fenerbahçe vapurunun jilet olmaktan kurtulmasıydı. Son seferini yapan Fenerbahçe vapuru son kez bir boğaz turu da yaptı. Fenerbahçe Vapurunun Galatasaray adasının önünden geçerken siren çalarak selam vermesi ise dikkat çekti. Vapur kısa bir boğaz turunun ardından yolcularını Kabataş İskelesinde indirerek, boğazın serin sularına veda etti.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*