Fenerbahçe Stadı'na yeni güvenlik sistemi

Fenerbahçe Stadı'na yeni güvenlik sistemi.8187
  • Giriş : 14.02.2008 / 14:42:00

Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'na 178 kameralı yeni güvenlik sistemi yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kulüpten yapılan açıklamada, daha önce 89 olan güvenlik kamerası sayısının, Futbol Federasyonu'nun katkılarıyla 178'e çıkarılarak yeni bir sistem kurulduğu bildirildi.

18'i stat dışında 160'ı da stat içinde bulunan kameralarla stat ve çevresindeki 1,5 kilometre karelik alanın 24 saat kontrol altında tutulabileceği kaydedildi.

Yeni sistemle, tribünlerde ve stat dışında çıkabilecek olayların anında tespit edilip, daha çabuk müdahalede bulunulabileceği ifade edildi.

Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı Müdürü Ayhan Bak, kulübün internet sitesinde yaptığı açıklamada, yeni güvenlik sisteminin Türkiye'de tek olduğunu, dünyada da ilk 3 arasında yer aldığını kaydetti.

Fenerbahçe'nin, Turkcell Süper Lig'de Gençlerbirliği OFTAŞ Spor ile yaptığı maçta ilk kez denenen sistemin, 20 Şubat Çarşamba günü Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde Sevilla ile yapılacak maçta tam olarak faaliyete geçirileceğini bildiren Bak, yeni sistemle ilgili şu bilgileri verdi:

''2009'daki UEFA Kupası finalini de düşünerek kamera sayısını artırma yoluna gittik. İçerideki 160 kameranın 3 tanesi soyunma odalarında. Yani rakip takım ve bizim takımın kullandığı koridor ile 1 tane de orta göbekte kamera var. 18 dış kamera sayesinde Salı Pazarı'ndan, Söğütlüçeşme tren istasyonuna, Kurbağalı Dere'den Kızıltoprak ışıklara, Kenan Evren Lisesi, stat ve çevresinde, önünde görüşü engelleyecek bir yapı olmadığı takdirde en az 1,5 kilometre karelik bir alanı kontrol edebileceğiz. Bunların amacı; tribünlerde, saha içerisinde, stat dışında, koridorlarda meydana gelebilecek, Fenerbahçe Spor Kulübü'nü rahatsız edebilecek, üzebilecek, ceza almasına neden olabilecek her şeyi anında yakalayabilmek, görüntüleyebilmek ve anında resim çekebilmek. Böyle bir düzeneğimiz de var. Mesela maç sırasında bir tribünde meşale yakıldı veya olay var. Anons ettiğimizde oraya yakın çekim yapıp anında fotoğrafını çekebiliyoruz. Bu merkezde 5 istasyon ve 5 personel var. Bir personel sabit olacak. Diğerleri, maç günleri görev yapacak ve her biri bir tribünü kontrol edecek. Kendi personelimiz 82 turnikeyi, diğer görevlileri kontrol edecek.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious