Fenerbahçe'de büyük öfke!

  • Giriş : 22.12.2007 / 19:04:00

Fenerbahçe, derbi öncesi Pondexter'un Disipline verilmesine sert tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Bayanlar Basketbol Ligi'nde yarın derbi maçta Beşiktaş Cola Turka ile karşılaşacak olan namağlup lider Fenerbahçe, oyuncusu Pondexter'ın tedbirli olarak Disiplin Kurulu'na sevk edilmesine sert tepki gösterdi.

Cappie Marie Pondexter'ın, idari tedbirli olarak Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu'na sevk edilmesi ve yarınki derbide oynayamayacak olması nedeniyle resmi internet sitesinden ''Bu nasıl ceza'' başlığıyla bir açıklama yapan sarı-lacivertli kulüp, itiraz hakkının da elinden alındığını savundu.

Galatasaray ile 16 Aralık tarihinde oynanan karşılaşmanın sonunda oyuncuları Pondexter'ın, tribünlere el hareketi yaptığı gerekçesiyle konu ile ilgili soruşturma tamamlanana kadar maçlara çıkmaması kararı verildiği hatırlatılarak, şu görüşlere yer verildi:

''Maç sonunda galibiyet sevincini formasını öperek kutlayan oyuncumuzun TV kameralarına da yansıyan bu görüntüsü, gözlemci raporuna el hareketi olarak yansıtıldı. Ayhan Şahenk Spor Salonu'nda oynanan ve dakikalarca oyuncularımıza küfürler edilen, sahaya yabancı maddeler atılan ve oyuncularımıza tribünden tükürülen bir maça göz yuman gözlemci Sayın Sezer Üner, oyuncumuzun formasını öpmesini de el hareketi şeklinde rapor etti. Disiplin Kurulu Başkanı'nın yurt dışında, disiplin kurulu başkan vekilinin konudan haberdar olmadığı bir ortamda, genel sekreter Ata Dinçer'in herhangi bir toplantı dahi yapmadan sadece gözlemci raporuna bakarak oyuncumuza ceza verildiğini açıklaması ve verilen ceza ile Cappy Pondexter'ın Beşiktaş Cola Turka maçında sahaya çıkamayacak duruma düşürülmesi anlaşılır bir karar değildir. Forma öpme gözlemci tarafından el hareketi olarak görülse bile, bu ancak sportmenliğe aykırı olarak değerlendirilmesi durumunda cezaya tabi olabilir ve bunun disiplin talimatnamesine göre ihtar ile cezalandırılması gerekir. Buna rağmen Cappy Pondexter ile ilgili olarak soruşturma sonunda ceza verilip verilmeyeceği bile belli değilken, oyuncumuz ile ilgili maçlara çıkmama kararı verilmesi mantık ve standart dışıdır. Ayrıca savunma isteminin kulübümüze Çarşamba günü, tedbir kararının da Cuma günü tebliğ edilmesi araya giren bayram tatili nedeniyle sözlü savunma yapmamıza ya da itiraz başvurusunda bulunmamıza da imkan tanımamıştır. Disiplin Kurulu Genel Sekreteri Sayın Ata Dinçer, oğlu Galatasaray Kulübü'nde görevli bir gözlemcinin yazdığı rapora istinaden herhangi bir toplantı yapmadan, ortadan itiraz hakkımızı da kaldıracak bir tarihte oyuncumuz Cappy Pondexter'a verdiği cezanın kamuoyuna açıklamasını yapmak zorundadır.''

''KARA BİR LEKEDİR''

Cappy Pondexter'in Amerika'da geçen sene yılın oyuncusu seçildiğine ve dünya bayan basketbolunun önde gelen isimlerinden biri olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şöyle denildi:

'' Bu kadar değerli bir oyuncunun Türkiye'de bir lig maçında kafasına su şişeleri atılması, üzerine tükürülmesi ve kendisine dakikalarca küfür edilmesi her şeyden önce Türk basketbolunun üzerine düşmüş kara bir lekedir. Bayan oyuncularımıza dakikalarca küfürler edilmesi ve hakaret edilmesinin ardından halen herhangi bir işlem yapmayan federasyonun maç sonunda formasını öpen oyuncumuzu 'seyirciyi tahrik etti' gibi gerçeklikten uzak ve mantık dışı bir kararla cezalı duruma düşürmesi ve araya giren bayram tatilini adeta fırsat gibi görerek itiraz başvurusu hakkımızı da ortadan kaldırması nasıl açıklanabilir? Ayrıca Disiplin Kurulu tüm bu saha ve seyirci olayları konusunda şu ana kadar Galatasaray Kulübü'ne karşı herhangi bir karar almış ya da savunma istemiş midir? Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu'nu bir an önce bu yanlıştan dönmeye davet ediyoruz. Her açıdan çifte standart ve art niyet içeren bu kararı alanları da esefle kınıyor, Fenerbahçe Spor Kulübü'nün ilerlediği yoldan hiçbir kişi ya da kurum tarafından çevrilemeyeceğinin herkesçe bilinmesini istiyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious