Fenerbahçe'de panik başladı!

  • Giriş : 25.11.2006 / 00:00:00

Galatasaray İkinci Başkanı Adnan Polat, Şampiyonlar Ligi'nde alınan başarısız sonucu ve ligdeki son durumu değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Polat, "Fenerbahçe ligde alınan kötü sonuçlar ve 100. yılı baskısının verdiği korkaklık ve ürkeklik nedeniyle bu tür beyanatlarla medet arıyorlar" dedi.
Ajansspor.com'da yayınlanan habere göre Polat, öncelikle Bordeaux'da alınan 3-1'lik mağlubiyetle Avrupa defterini kapatan sarı-kırmızılı ekipteki son durumu değerlendirerek, "Galatasaray'ın geçmişte aldığı başarılar bir günde olmadı. 1992'den 1996'ya kadar bu takım kuruldu, Türk futbolcularından oluştu. Daha sonra da 3 yabancı futbolcunun katılmasıyla Avrupa'da Futbol oynayabilecek seviyeye geldi. Ondan sonrada bütün faktörler lehimize oldu ve şampiyon olduk. Tabii o dönemden bu döneme geçiş süresince Galatasaray takımına, alt yapıdan dışardan yılda bir iki futbolcu katılarak takviye yapılmasıydı. Maalesef ki olmadı. Mevcut takım ile en iyisini yapmaya çalıştık. Ancak bu kadarını yapabildik. Bu gruptan çıkabilirdik. Oynadığımız maçları düşünüyorum da hepsini de kazanabilirdik. Sadece son oynadığımız Bordeaux maçı hariç. Ama beceremedik. Bizim beklentilerimiz daha yüksekti. Bu nedenle camiada, taraftarda ve bizde büyük üzüntü oldu. Ama toprağa atılan tohum nasıl yeşeriyorsa, sabırla meyve vermesini beklemek, küsmemek lazım" diye konuştu.

- "İLK YARIYI LİDER OLARAK BİTİRME İHTİMALİMİZ ÇOK YÜKSEK" -

Yönetim ve taraftarlar arasında bir problem olduğunu düşünmediğini söyleyen Polat, "Beklediğimiz oranda taraftarın statlara gelmemesini de aldığımız sonuçlara doğru orantılı olarak değerlendiriyoruz. Sezonun ilk maçında da iki penaltı kaçırarak Galatasaray tarihinin en kötü başlangıcını yaptık. 6 tane beraberlik aldık, ancak bu maçların hepsini farklı kazanabilirdik. Taraftarın da futbolcular gibi motivasyona ihtiyacı var. Ama unutmamak lazım ki geçen sene bütün taraftarı gururdan ağlatan yine bu takımdı.

Dolayısıyla 1-2 maçta havlu atmak, ne Galatasaray'ın ne de Galatasaraylıların kitabında yazmaz. Lig uzun bir maraton. Benim beklentim taraftarımızın bugünlerde de yanımızda olması. Başarı olduğu zaman herkes oluyor ama. Eğer cefa ise, bizim taraftarımıza bugünlerde ihtiyacımız var. Sivasspor maçında taraftarımızın stadı doldurmasını istiyoruz. Ligin ilk yarısını lider bitirme ihtimalimiz çok yüksek. Eğer lider olursak da kimse bizim elimizden bu koltuğu alamaz. Ama bunu tek başımıza yapamayız. Galatasaray taraftarının desteğine çok ihtiyacımız var" şeklinde konuştu.

- "TARAFTARLARIMIZA ÇOK YAKINDA GÜZEL HABERLERİMİZ OLACAK" -

Geçen sezon imkansız denilen bir şampiyonluk kazandıklarını hatırlatan Polat, "Galatasaray'ın gerçeklerini unutmamak lazım. Yeni yönetim 25 Mart'da seçildi. Yaklaşık 7-8 ay oldu. Bu süre içerisinde çok şey yapıldı. Bir tane imkansız olan bir şampiyonluk alındı. Şu anda da takım ikinci durumda. Önümüzde de Sivasspor, Fenerbahçe ve Bursaspor maçları var. Bu 4 puanlık farkı da geçebilecek gücümüz var. Tabi ki çok flaş transferler istiyorlar. Şuanda kimi alsaydık Arda'dan daha flaş olabilecek miydi? Arkadan gelen birkaç futbolcumuz daha var, onlar da birer yıldız adayı.

Biz ekonomik imkanlarımız nedeniyle kendi iç bünyemize döndük. Daha önce bunu yapmıştık. Orta vadede çok iyi başarılar almıştık. Taraftarımız bugüne kadar bize inandı ve güvendi. Güvenmeye de devam etsinler. Onlara çok yakında çok güzel haberlerimiz olacak. Çok kısa süreç içerisinde beklendiğine değer bir netice alacağız. Yeter ki bizi desteklemeyi bırakmasınlar" ifadesini kullandı.

- "HAYAT SÜRPRİZLERLE DOLUDUR" -

Devre arası transferi konusunda teknik heyetle görüşme yaptıktan sonra karar vereceklerini belirten Polat, "Üç günde bir maç yapmaktan açıkçası teknik heyetle de oturup konuşacak zaman bulamıyoruz. Onların görüşlerini almam lazım ama her teknik ekip flaş transferler ister. Fakat bizim önce kendi ekonomik imkanlarımız çerçevesinde hareket etmemiz lazım. Galatasaray takımının içerisindeki dengeleri bozmamamız lazım.

Teknik heyetin bizi anlayışla karşılaması lazım. Fakat hayat sürprizlerle doludur. Her an her şey olabilir. Bizim de yönetim olarak motivasyona ihtiyacımız var. Eğer taraftarımızın desteğini alırsak daha güzel şeyler yapacağımıza inanıyorum. Taraftarımız yanımızda olduğunu statları tıklım tıklım doldurarak göstermeli. Şu anda onu yeterince göremiyoruz. Haklı nedenleri olabilir ama yönetimin de motivasyona ihtiyacı var. Bunu da camiamız ve taraftarımız sağlayabilir" dedi.

- "ARDA'YI KORUYACAĞIZ, EĞİTECEĞİZ VE TÜRK FUTBOLUNA KAZANDIRACAĞIZ" -

Gerets'in, Bordeaux maçının ardından, Şampiyonlar Ligi'ndeki başarısızlığı transfer yapılamamasına bağlaması yönündeki açıklaması hakkında Polat, "Teknik direktörümüz ile medya yoluyla haberleşme gibi bir ihtiyaç duymuyorum. Gerets ile konuşmak istersem kulübe çağırırım ve görüşürüm. Basın yoluyla polemik yapmak istemiyorum" diye konuştu.

Arda'nın Bordeaux maçında kırmızı kart görmesi ile ilgili olarak Polat, "Arda henüz yıldız değil. Yıldız adaylarımızdan bir tanesi. Çok kabiliyetli ve iyi bir çocuk. Son derece düzgün hayatı olan bir sporcu. Ama üzerinde büyük bir yük bindi. Bu tamamen psikolojik bir çöküş reaksiyonu olabilir. Arda ile henüz konuşmadım ama neden böyle bir şey yaptığını kendiside bilmiyordur. Arda'ya ceza vermek veya çökertmek çok kolay ama biz ona böyle bir yaklaşımda bulunmayacağız. Muhakkak onunla birlikte gerekli görüşmeler yapılacak. Biz Arda'yı hem kazanıp hem daha yukarılara çıkarmaya uğraşacağız. Yaptığı tabii ki yanlış. Daha yolun başındayken böyle bir şey yapması iyi bir şey değil. Ama biz Arda'yı koruyacağız, eğiteceğiz ve Türk futbolcuna kazandıracağız" dedi.

- "BEŞİKTAŞ MAÇINDA APPIAH İKİ KERE KIRMIZI KART GÖRMELİYDİ" -

Fenerbahçe'nin Trabzonspor maçı öncesi hakem ile ilgili yaptığı çakılmaları beklediğini dile getirerek sert açıklamalarda bulunan Polat şunları söyledi:

"Hangi hakem gelirse gelsin böyle açıklamalar gelecektir. Çünkü Fenerbahçe'nin Beşiktaş'tan sonra, önce Trabzonspor ile, sonra da bizimle maçı var. Fikstürün de verdiği bir dezavantaj var. Bu şekilde hakemi baskı altına alıp Trabzon'da kendi futbolcularına çıkması gereken kartları dahi çıkartmaması için bir psikolojik baskı yöntemi uyguluyor. Ama ben kimsenin böyle bir tezgaha geleceğini sanmıyorum. Neticede Fenerbahçe Trabzon'da çıkar ve futbolunu oynar. Kazanırsa herkes tarafından da takdir görür. Ama Trabzonspor kazanırsa da onlarda tebrik etmeli. Hakeme veya başkasına mazeret bulmamalı.

Biz Trabzonspor maçını 3-1 kaybettik. Trabzonspor gerçekten de bileğinin hakkıyla kazandı. Orda hakem hataları yok muydu? Kesinlikle vardı ama çıkıp tek kelime etmedik. Çünkü biz bir kere futbolumuzla o maçı kazanmayı hak etmedik. Şimdi de öküz altında buzağı aramanın anlamı yok. Fenerbahçe çıkıp futbolunu oynarsa kimse hakem ya da bir başkası karşısında duramaz. Ama hakemi baskı altında tutmaya çalışması bayatlamış bir numara. Artık kimse bunları umursamıyor. Eğer konuşulacak bir şey varsa da, Beşiktaş maçını konuşsunlar. Appiah'ın alması gereken iki defa kırmızı kart vardı, kimse sesini çıkarmadı.

Bence Fenerbahçe şuanda bir panik içerisinde. 100. yıl nedeniyle futbolcular üzerinde ciddi bir baskı olduğunu düşünüyorum. Bu yönetime de yansımış durumda. Bu sezon geçen sezona göre Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş kötü neticeler aldı. Türk futbolu bu anlamda geriledi. Bunun da verdiği korkaklık ve ürkeklik bu tür beyanatlarda medet arıyorlar. Bence bunlara gerek yok. Fenerbahçe çok iyi futbolculara sahip. Çıkıp oynadıkları zaman kimseye ihtiyacı olmadan maçı kazanacak güçteler. Kimseden medet ummasınlar, kendi futbollarını oynasınlar."

- "CARRUSCA'YI ARJANTİN, MEKSİKA VE TÜRKİYE'DEN İSTEYENLER VAR" -

Son olarak yabancı futbolcu transferi konusuna da değinen Polat, sözlerini şöyle tamamladı: "Yabancı transfer yapabilmek için oyunculardan en az birini göndermemiz lazım. Şu anda Galatasaray'da bir tek Carrusca soru işareti. O da hiç oynamadığı için kimse ne olduğunu bilmiyor. Carrusca ile ilgili olarak da Arjantin'den iki kulüp, Meksika'dan da bir kulüp talepte bulunuyor. Harcamış olduğunuz maliyetleri verelim, Carrusca'yı alalım diyorlar. Kiralamak isteyenler var, Türkiye'den de. Bana göre Carrusca çok şanssız bir futbolcu. Onun oynadığı mevkide Arda öyle bir form tuttu ki, kendisi bile "Maradona da gelse Arda'yı oradan kesemez" diyor.

Ama muhakkak ki ona da oynama fırsatı gelecek. Ama beni üzen Arjantin liginde kesintisiz 2 - 2,5 sene 90 dakika maç oynayan genç bir futbolcuya burada forma şansı veremememiz. Gerets'i de anlıyorum. Çünkü onun oynadığı mevkide çok formda bir Arda var. Verilen süreleri de iyi değerlendiremedi. Belki birkaç maç daha oynasa iyi sonuçlar alınabilirdi. Şu anda buralarda bir boşaltma yapmadıktan sonra birini alıp takıma sokmamız pek de kolay değil".

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious