Fenerbahçe'ye Haçlı Seferi

Fenerbahçe'ye Haçlı Seferi.8144
  • Giriş : 29.11.2007 / 12:03:00

Inter'in 3 puanı silinebilir! Asıl renkleri siyah-mavi olan İtalyanların haç işaretli forması UEFA'ya şikayet edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

zmir Barosu avukatlarından Barış Kaşka, Şampiyonlar Ligi'nde yapılan Inter-Fenerbahçe maçında Milano ekibinin giydiği formada yer alan haç işaretinin, Haçlı Seferlerinde Hristiyanların kullandığı haçlarla aynı olduğunu öne sürerek, İtalyan ekibinin 3 puanının silinmesi gerektiğini söyledi.

Barış Kaşka, FC Inter'i, Fenerbahçe ile yaptığı karşılaşmada giydiği forma nedeniyle, UEFA'ya mektupla başvurarak, şikayet ettiğini belirtti.

FIFA İcra Kurulu'nun, 17 Mart 2006 tarihinde İsviçre'nin Zürih kentinde spor müsabakaları sırasında din, dil ve renk bakımından ayrımcılık ve ırkçı tutumlar içerisinde bulunan Futbol kulüplerinin 3 puanının silinmesi gerektiği yönünde karar aldığını hatırlatan Kaşka, UEFA disiplin yönetmeliğinin 5. maddesi 2. fıkrası C bendine göre de benzeri davranışlar sergileyen kulüplerin puanı silinerek, cezalandırıldığını ifade etti.
UEFA'ya şikayet için bir takımın taraftarlığının yeterli olduğunu kaydeden Kaşka, şöyle dedi:
"Haçlı seferlerine katılan Hristiyanların elbiselerinde ve kalkanlarındaki haç işaretleriyle asıl renkleri siyah-mavi olan FC Inter takımının Fenerbahçe karşısında giydiği formadaki haç bire bir aynıdır. Beyaz forma üzerindeki bu kompozisyon, haçlı seferlerindeki haçı sembolize etmektedir. FC Inter takımının sahaya kırmızı haçlı bir forma ile çıkması kasıtlı olarak zihinlerde haçlı seferleri ile din propagandasını ve ırkçılık yaptığını göstermektedir.

UEFA ve FIFA'nın dinsel kökenli ırkçılık konusunda yeni disiplin yönetmelikleri çıkardığı, ırkçılık ve İslamfobia konusunda kampanyalar düzenlediği ve Futbol kulüplerini de uyardığı bir gerçektir. FIFA ve UEFA bu konuda bu kadar hassasken, laik ve büyük çoğunluğu Müslüman olan Türkiye'nin bir takımına karşı böyle bir formayla çıkmak kasıtlıdır ve FC Inter'in bu formayla kazandığı 3 puan silinmelidir. Aksi halde bu tip davranışlar yaygınlaşır."

Kaşka, başvuru metninin örneğini, Avrupa Komisyonu ve FIFA'ya da gönderdiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious