Fener'den Tutumlu'ya sert eleştiri!

Fener'den Tutumlu'ya sert eleştiri!.20525
  • Giriş : 10.07.2008 / 19:01:00

Fenerbahçe Kulübü, Brezilya asıllı futbolcu Mehmet Aurelio'nun Real Betis'e imza atmasında önemli bir rol oynayan menajer Bayram Tutumlu'yu sert bir dille eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bugün tarihli bir gazetede Bayram Tutumlu'nun anlatımlarına dayalı bir haber yayınlanması üzerine, sarı-lacivertli kulübün resmi internet sitesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:"Öğle saatlerinde Asbaşkanımız Şekip Mosturoğlu'nu arayan Bayram Tutumlu habere konu konuşmanın yapılmadığını, haberin yazarı ile aylardır hiçbir görüşmesinin olmadığını bildirmiş ve hatta haberin yazarına hakaret hamiz sözler sarf etmiştir.

Bunun üzerine Vatan Gazetesi Spor Müdürüne olay aktarılmış, kendisi de konuşmayı doğrulamış ve devamında Bayram Tutumlu'nun benzer konuşmaları spor dünyasından başka isimlere de yaptığını belirtmiştir. Bu isimlerle yapılan konuşmalarda da Bayram Tutumlu'nun bu tarz ifadeleri onlara da anlattığı teyit edilmiştir.

Yukarıda yaşanan diyaloglar söz konusu haberde Bayram Tutumlu'nun gerçeği söylemediğinin anlaşılması açısından son derece önemli olup, Bayram Tutumlu'nun kişiliği ile ilgili takdir kamuoyuna ait bulunmaktadır.

Bayram Tutumlu tarafından yapılan açıklamaya konu Bursaspor maçı sonrasında Başkanımız Sayın Aziz Yıldırım şeref tribününden doğrudan yönetim locasına geçmiş ve kendisine verilmiş hak mahrumiyeti cezası sebebi ile girişi akreditasyonu gerekli kılan soyunma odasına uğramadan beraberindeki yöneticiler ile birlikte kulüp idari yönetim bölümüne geçmiştir. Başkanımız Sayın Aziz Yıldırım kulüp başkanı olarak hangi şartlar altında soyunma odasına gireceğini samimi bir şekilde kamuoyu ile paylaşmıştır.

Samimiyetinin gereği olarak Başkanımız bu konuda her hangi bir açıklama mecburiyeti olmadığı halde eğer böyle bir durum söz konusu olmuş olsa idi bu iddiayı doğrulamaktan da asla çekinmezdi. Takımımızın diğer mensupları da bu hususu teyit edebilecek durumda olup, böyle bir olayın yaşanmadığı aşikardır.

Öncelikle profesyonel futbolcumuz Mehmet Aurelio'nun transferi konusu bu gün ortaya çıkmış bir durum değildir. Bayram Tutumlu devre arasında arkadaşı Koeman'nın teknik direktörlüğünü yaptığı Valencia takımına futbolcumuzu götürmek istemiş ve bu şekilde haksız kazanç elde etmeye çalışmıştır. Bu durumun Valencia kulübü yetkilileri tarafından da anlaşılması üzerine söz konusu transferden vazgeçilmiştir. Bu aşamadan itibaren Bayram Tutumlu futbolcumuz için 3.000.000.- EURO ve kendisi için de 1.000.000.- Euro isteyerek uzlaşamaz bir tavır içine girmiştir. Ölçüsüz ve hukuksuz isteklerinin kabul edilmemesi üzerine altında kendisinin de imzası bulunan sözleşmedeki çift taraflı opsiyon hakkını kamuoyu önünde inkar etmiş, kulübümüz ve başkanımız hakkında asılsız ve yakışıksız iddialarda bulunmaya başlamıştır. Gerek FIFA gerek TFF kurallarına göre sözleşmeye saygı temel prensiptir. Bu prensip aynı zamanda etik bir gerekliliktir. Halkımızca dile getirilen "sözünün eri" deyişi verdiği sözün ardında duran "adamlar" için kullanılan bir söz olup, sözleşmeye saygı prensibine eş değerdir. Yani Türk Halkının nezdinde verdiği sözü tutmak ve gereğini yapmak "adam olmanın" bir şartıdır.

Bayram Tutumlu aynı tarihlerde sözleşmesi devam eden futbolcumuz Gökçek Vederson'u ve Devid de ayartarak benzer şekilde takımımızdan koparmaya ve Valencia'ya götürmeye çalışmıştır. Bu konuyu Sayın Şansal Büyüka ile yaptığı bir konuşmada da dillendiren Bayram Tutumlu Mehmet Aurelio'ya benzer şekilde bir başka futbolcumuzu da kulübümüzden koparacağını fütursuzca dile getirmiştir. Deivid ve menajerlerinin sözleşmeye saygı anlayışı karşısında emeline ulaşamayan Bayram Tutumlu bu kez takım kaptanımız Semih Şentürk'e yönelmiştir. Takım kaptanımız Semih Şentürk'ün avukatı Sayın Şenol Çilek ile devre arasında görüşen ve futbolcumuzun kulübümüz ile olan sözleşmesini uzatmamasını futbolcumuzu İspanya'ya götürebileceğini ifade ederek bu konuda ısrarlı olmuştur. Kaptanımız Semih Şentürk ve Avukatı Sayın Şenol Çilek'in sağduyusu ve olumsuz tavrı karşısında futbolcumuzun avukatına saygısızca davranmış ve fakat karşılığını fazlası ile almıştır."

-"MEHMET AURELİO İLE KULÜBÜMÜZ ARASINDA BİR YIL SÜRELİ BİR SÖZLEŞME İLİŞKİSİ HALEN MEVCUTTUR."-

Mehmet Aurelio ile kulüp arasında bir yıl süreli bir sözleşmenin olduğunun ifade edildiği açıklama, şöyle devam etti: "Türkiye Futbol Federasyonu da bu durumu teyit ve tasdik etmiştir. Futbolcumuz ile sürdürülen hukuki ilişki Türkiye Futbol Federasyonu'nun bu konudaki düzenlemelerine uygun bir idari işleme dayanmaktadır. Bayram Tutumlu (altında imzası bulunan sözleşmeyi inkar ederek) kulübümüze ait bir değeri adeta çalarak götürmektedir. Bayram Tutumlu'nun şu an içinde olduğu durum, ancak bu şekilde ifade edilebilir.

Tüm Fenerbahçeli taraftarlar ve spor kamuoyu bu durumu bilmeli ve yaşanan olaya bakış açısını bu şekilde genişletmelidir. Fenerbahçe Kulübü değerlerine uzanan elleri hukuk mercileri önünde kıracaktır.

Galatasaray Futbol A.Ş. genel müdürü Sayın Adnan Sezgin de geçtiğimiz günlerde Bayram Tutumlu'nun kural tanımaz tutum ve davranışlarından şikayetçi olmuş, bu konuyu Kulüpler Birliği'ne taşımış ve Bayram Tutumlu'nun Türkiye Futbol Federasyonu üzerinden FIFA ve yetkili mercilere şikayet edilmesi yönündeki düşüncesini bizimle paylaşmıştır. Biz de gelinen aşamada kural tanımaz tavır ve davranışları süreklilik haline dönüşen Bayram Tutumlu hakkında Türkiye Futbol Federasyonu'nu göreve davet ediyoruz.

Futbolcumuz Mehmet Aurelio'ya kulübümüze bu güne kadar yapmış olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür ediyor, kendisinden bu güne kadar kazandırdığımız maddi ve manevi değerlere uygun davranmasını beklediğimizi ifade ediyoruz. Türkiye'nin ve Avrupa'nın en büyük kulüplerinden biri olan Fenerbahçe'den ayrılan bir futbolcunun yerinin eşdeğer yada daha yüksek bir yer olması gerektiğini düşünüyoruz.

Son olarak TV kanallarını dolaşan, sözleşmesi devam eden futbolcular ile ilgili sürekli transfer konuşmaları yapan, menajerliğini yaptığı futbolculara köle zihniyeti ile bakan ve kendi çıkarlarını temsil ettiği futbolcuların menfaatlerinin önünde tutan Bayram Tutumlu'ya attığı imzanın gereğini yapmasının "sözünün eri" olmanın bir gereği olduğunu hatırlatıyor ve kulübümüzün kapısının her zaman sözünün eri olan "adamlara" sonuna kadar açık olacağını ifade ediyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*