Fenerli yöneticiler kıskanç!

Fenerli yöneticiler kıskanç! .15081
  • Giriş : 06.07.2007 / 23:40:00
  • Güncelleme : 06.07.2007 / 23:52:58

Galatasaray Kulübü Başkan Yardımcısı Adnan Polat, olaylı Fenerbahçe derbisinin ardından yaptığı "çapulcu" nitelemesinin kesinlikle sarı-kırmızılı taraftarlar için olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mecidiyeköy'de bulunan kulüp binasında bir basın toplantısı düzenleyen Adnan Polat, Fenerbahçe derbisi sonrası yaptığı değerlendirmelere açıklık getirerek, "Fenerbahçe derbisi sonrası yaptığım 'Çapulcu' nitelemesi taraftarımız için değil, stadımıza ilk kez gelen ve olayları başlatan kişiler içindir" dedi.
O karşılaşmada Ali Sami Yen Stadı'na ilk defa gelen, kim oldukları belirsiz, kimin tarafından organize edildiklerini bilmedikleri, stada değişik kapılardan 50-100 kişilik gruplar halinde giren ve koltuk kırıp sahaya yabancı madde atmaya başlayan bazı kişiler olduğunu ifade eden Polat, "Benim yaptığım 'Çapulcu' nitelemesi o kişiler içindi. Taraftarımızı hiçbir şekilde böyle nitelemem. Konu saptırılmasın" diye konuştu.
Fenerbahçe derbisinde olay çıkardıkları gerekçesiyle yakalanan kişiler için savcılığın organize suç kapsamında yargılanmaları isteğinde bulunduğunun hatırlatılması üzerine ise Adnan Polat, "Benim kişisel düşüncem, orada çevik kuvvetle karşı karşıya gelen, çatışan taraftarlar o andaki gergin ortamdan etkilendi. Organize olunduğunu düşünmüyorum. Organize yapanlar, stada ilk kez geldiklerini söylediğim kişiler. Diğerleri sadece o günkü atmosfer içerisinde kalan, olayların içine karışmış talihsiz arkadaşlarımız" ifadesini kullandı.

"TÜM SEZON STATTAN SORUMLU OLACAK EMNİYET MÜDÜRÜ İSTİYORUZ"

Adnan Polat, stat olaylarının çözümü için tüm sezon stattan sorumlu olacak emniyet müdürleri istediklerini söyledi.
İstanbul Valiliği'ne ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bu öneride bulunacaklarını aktaran Polat, "Bu iş artık ihtisaslaşmalı. İsteğimiz, tüm sezon stattan sorumlu olacak bir emniyet müdürü. Beraber işbirliği içinde rahatça çalışabiliriz. İlk 3-4 hafta içinde uzmanlaşır ve tedbirler alır. Her hafta farklı bir sorumlu gelince, adapte olana kadar zaten maç bitiyor. Bir çok terslik oluyor. Kabul görürse netice alırız. Bazı şeyleri sadece kulüp sorumluluğunda olması mümkün değil. İşbirliği yaparak bunu çözmemiz lazım" dedi.

"DÖNÜŞÜM SÜRECİ BAŞLADI VE DEVAM EDECEK"

Adnan Polat, son 3-5 ay içinde olan olaylar haricinde Galatasaray taraftarının 15 yıldır Türkiye'de hep örnek olduğunu belirtirken, yaşananları bir takım birikimlerin patlaması olarak gördüklerini ve isteklerin farkında olduklarını söyledi.
Taraftarların kulübü kapalı bir kutu olarak görmek istemediğini ifade eden Polat, şunları söyledi:
"Taraftarımız kulüple iç içe olmak istiyor. Daha fazla şeffaflık ve değişim istiyor. Takımda da değişim istiyordu, ama belli nedenlerden yapılamamıştı. Bunu yapmak için başta başkanımız olmak üzere tüm yönetim kurulu olarak özveriyle çalışıyoruz. Toprağa attığınız tohum bile meyve verene kadar çok zaman geçiyor. Dönüşüm süreci başladı ve devam edecek. Geride kalan sezonlarda Florya Metin Oktay Tesisleri'nin basına ve taraftarlara kapalı tutulmasının nedeni, teknik direktörümüzün tutumuydu. Bu konuyu Feldkamp ile konuştuk. Tesislerimiz de bizim ve saklımız gizlimiz artık yok. Ne olacaksa herkesin gözü önünde olmalı. Yeni sezonda taraftara daha yakın, açık ve şeffaf bir yöntem uygulamayı kararlaştırdık. Taraftarın da kulübe ve takıma sahip çıkması lazım. Şimdi 5 maç cezamız var. Taraftarsız, bana göre ruhu olmayan maçlar oynayacağız. Taraftarımızı ruhumuz olarak kabul ediyoruz. Kazansak bile belki sevineceğiz, ama taraftarla sevinmenin ve üzülmenin hazzı bambaşka. İnşallah tekrar olmaz böyle şeyler. 5 maçlık cezanın karşılığı biz de tüm gayretimizi UEFA Kupası maçlarımıza verip, orada alacağımız iyi sonuçlarla daha fazla maç seyrettirmeye çalışacağız. Bir çok özel maçlar koyacağız."

"KOMBİNELER ÇARŞAMBA GÜNÜ ÇIKACAK"

Galatasaray'da yeni sezon için kombine kartların satışına önümüzdeki hafta çarşamba günü başlanacağını açıklayan Polat, taraftarlardan destek istedik.
Kombinelerle ilgili bilgilerin pazartesi günü duyurulacağını söyleyen Polat, "Taraftarımızdan talebimiz, alabildikleri kadar kombinelerden almaları. Bizim transferimiz bitmedi. İmkanlarımızın artmasına katkıda bulunurlarsa, biz de yeni yıldızlar getirmeye devam edeceğiz. Tüm yükü bizim omuzlarımıza vurmasınlar. Gelsinler ve kombine satın alsınlar. GS Store'a gelsinler, forma ve ürünler alsınlar. Ekonomik olarak katkıları bu şekilde olabilir. Yeni sezonda çok daha iyi bir Galatasaray yönetimi ve taraftar ilişkisi olacak kanaatindeyim" ifadelerini kullandı.

"STAT KONUSUNDA FENERBAHÇELİ YÖNETİCİLER KISKANÇ DAVRANDI"

Galatasaray'ın TOKİ ile yapımında anlaşmaya vardığı yeni Ali Sami Yen Stadı'yla ilgili, "Fenerbahçeli yöneticiler engellemeye çalıştı" açıklamasının hatırlatılması üzerine, sözlerini benzer bir şekilde yineleyen Polat, şunları söyledi:
"Fenerbahçeli yöneticilerin Galatasaray'ın böyle bir stada sahip olmasını istemediklerini biliyoruz. Böyle bir stadın oluşması rekabet düzeyini farklı bir yere getirecek. Özellikle ekonomik anlamda. Fenerbahçelilerin engelleme girişimleri olduğunu biliyoruz. Onların görüştükleri siyasilerle ve bürokratlarla biz de görüşüyoruz. Galatasaray çıtayı yukarı çekti UEFA kupasıyla. Ardından Fenerbahçe güzel bir stat yaptı ve çıtayı o konuda yine yükseltti. Bence felsefe olarak yukarıya çıkmaya çalışanı tutmak yerine, yukarıya çıkanın yanına çıkmak için mücadele etme ortamını yaratmak gerekli. Fenerbahçeli yöneticiler burada biraz kıskanç ve yanlış davrandılar. İnşallah kendilerini düzeltirler ve daha aklı selim düşünebilirler."

"ÜST DÜZEY BİR TAKIMIZ"

Adnan Polat, geride kalan sezonu 3. sırada bitirmiş olmayı başarısızlık olarak gördüklerini ve hiçbir Galatasaraylı'nın bu durumu kabullenemeyeceğini bildiklerini yinelerken, yeni sezon için ise ümitli konuştu.
Özellikle forvet oyuncularının şampiyon oldukları bir önceki sezona göre daha çok gol pozisyona girmelerine rağmen daha az gol attıklarını hatırlatan Polat, şöyle devam etti:
"Biz yediğimiz gollerden dolayı değil, atamadığımız gollerden dolayı kaybettik şampiyonluğu. Ama buna benzer 20-30 neden daha sayabilirim. Mazeret uydurmanın bize bir katkısı yok. Artık önümüze bakacağız. Mevcutları ve yenileriyle üst düzey bir takımımız var. Ligde ve UEFA Kupası'nda önemli başarılar alacağına inandığımız bir kadroya sahibiz. Daha iyisini bulduğumuz vakit de her zaman transfer yaparız."

"GÖKHAN ÜNAL İÇİN BEKLİYORUZ"

Polat, şu an transferde ilgilendikleri oyuncu olarak Kayserispor'un golcü ismi Gökhan Ünal'ın ismini verdi.
Gökhan Ünal'ın da Galatasaray'a gelmek istediğini aktaran Polat, "Biz kulübünün kararını bekliyoruz. Ayrıca sadece santrfor değil, her mevki için arayışlarımız sürekli mevcut. Şimdiden bir sonraki sezonu da düşünmek zorundayız. Transferden hiç vazgeçmiyoruz. Araştırıyoruz. Bazıları yatırım için, bazıları ise takıma üst düzey katkı sağlaması için alınabilir. Bazılarının dediği gibi, hayat biter, transfer bitmez" diye konuştu.

"ÜMİT KARAN GİTMEK İSTEDİĞİNİ SÖYLEMEDİ"

Adı Fenerbahçe ile transfer haberlerine karışan Ümit Karan'la ilgili görüşü sorulan Adnan Polat, kendisinin Ümit'le bir görüşmesi olmadığını dile getirerek, "Haldun Üstünel ve Adnan Sezgin'in kendisiyle görüşmeleri oldu. Bana göre Ümit'ten önce Galasaray'ın bir duruş ve prensibi var. Galatasaray'da oynamak istemeyen bir futbolcumuz, başka bir kulübe gitmekte serbesttir. Bu anlayışta olan birini kulüpte tutmayız. Bir çok nedeni olabilir. Heyecanını kaybedebilir, yeni bir sayfa açmak isteyebilir veya farklı ekonomik durumlar olabilir. Eğer sözleşmesi devam ediyorsa, alıcı kulübün gelip talip olması gerekir. Bu prosedür içinde de takımdan ayrılır. Ümit Karan konusunda menajeri ve Fenerbahçe ile ilgili farklı şeyler geliyor. Kapalı kapılar ardında bir şeyler yapmaya gerek yok. Her şey konuşarak çözülebilir. Gelsinler konuşuruz. Kilit nokta, Ümit'in artık Galatasaray'da oynamak istemediğini söylemesi, ancak Ümit böyle bir şey söylemedi. 6 ay önce sözleşmesi 3 yıl için zaten yenilendi. Galatasaray istemediği sürece Ümit hiçbir yere gidemez ve kimse de onu alamaz" şeklinde konuştu.

"FELDKAMP'IN YÜZDE 100 ARKASINDAYIM"

Galatasaray'ın yeni teknik direktörü Karl Heinz Feldkamp'a övgüler yağdıran Adnan Polat, Alman çalıştırıcıyı sonuna kadar desteklediğini söyledi.
Başarılı olmak için bütün olarak hareket edilmesi gerektiğini anlatan Adnan Polat, "Yoğun işlerim nedeniyle ben daha ilk kez dün takımı izlemeye gidebildim. Feldkamp'ın orada olduğunu bilmek beni rahatlatıyor. Bana göre dünyadaki en önemli 3-4 Futbol otoritesinden biri. Futbolcuların eksikleri için bire bir uğraşacağını biliyorum. Geçen sene duran toptan gol yapamadık. Temel eksiklerimiz vardı. Ben yönetici olarak görüyorsam, Feldkamp zaten görmüştür. Benim içim rahat. Çok başarılı olacak. Futbolcuların ondan çok şey öğreneceğini düşünüyorum. Bizler de kendisinden çok şey öğreneceğiz. Geçmişte çok uyumlu ve ahenkli çalışmıştık. Dün ilk toplantımızı yaptık ve bilgi aldım. Zaten 15 dakika sürmüyor bizim görüşmelerimiz. Birbirimizi anlıyoruz. Yüzde 100 arkasındayım ve en ufak bir tereddütüm yok" diye konuştu.

ÜCRET İNDİRİMİ KONUSU

Takımda bazı futbolcuların ücretlerinde indirim yapılmak istenmesi hakkındaki bir soru üzerine Adnan Polat, "Öyle bir ortam yaratıldı ki, tüm takımın ücretlerini indirmek istiyoruz gibi gösteriliyor. Birkaç futbolcumuzda dengesizlik vardı ve görüşmemiz oldu. Bu futbolcuların kendi inisiyatifinde. Yarın 29 kişilik kadroyla kampa gidiliyor. Dönüşte bu 24-25 kişiye indirilecek. Teknik heyetimizin raporunu aldıktan sonra karar vereceğiz. Bu konuyu biraz zamana bırakmamız lazım. Song ve Tomas bizim sözleşmeli oyuncularımız. Almanya kampı sonrası hoca kalmalarını isterse tutar. Aksi durumda kendileriyle konuşulur. Bu tüm futbolcular için de geçerli" dedi.

"YABANCI SAYISI BU SENE 6'DA KALMALI"

Futbol Federasyonu'nun yabancı oyuncu sayısı sınırlamasıyla ilgili nasıl bir karar vermesini bekledikleriyle ilgili olarak Polat, "Bu sezon için sınır 6 olarak kalmalı" diyen Polat, "Bizim görüşümüz, yabancı sayısının önümüzdeki 3-4 yıla yayılarak artırılması. Kulüpler önlerini görmeli. Orta vadeli plan yapılmadan 'Şimdi artırıldı' denmesine karşıyım. Bu sezon 6'da kalmalı ve gelecek sezondan itibaren 5 senelik süreçte nereye geleceğine karar verilip, kulüplerin de önlerini görmesi sağlanmalı. Çok kısa zamanda yapılan transferler futbola katkı vermiyor" ifadesini kullandı.

"BU SEZON İÇİN GEÇEN SEZONDAN BERİ ÇALIŞIYORUZ"

Galatasaray Kulübü Başkan yardımcısı Adnan Polat, yeni sezon için geçen sezondan beri çalıştıklarını söyledi.
Mecidiyeköy'de bulunan kulüp binasında basın toplantısı düzenleyen Polat, Galatasaray Kulübü'yle ilgili kamuoyunu, taraftarları ve camiayı bilgilendirmek için medya mensuplarının karşısına çıktığını kaydetti.
Geride kalan sezonu Futbol açısından hayal kırıklığı olarak gördüklerini yineleyen Polat, "Yeni sezon için geçen sezondan beri çalışıyoruz. Bu çalışmalarımızı uygulamaya da sezon biter bitmez başladık. Bu doğrultuda Futbol takımında ve özellikle Futbol A.Ş. bünyesinde çok değişiklikler yaptık. Bu yeniden yapılanma süreci bir müddet daha devam edecektir" dedi.

"SAVIOLA İLE İLGİLENMİYORUZ"

Polat, transfer konusunda bir çok ismin medyaya yansıdığını vurgulayarak, "Bugüne kadar zikredilen isimlerden sadece 1 tanesi ilgi alanımızda. Diğerleri değil. Özellikle Saviola çok yazılıyor. Bizim transfer listemizde değil ve nereden çıktığını da bilmiyorum. Yeni gelen oyuncularımız takımımızı güçlendirecektir. Daha önemlisi, Galatasaray'ı bir önceki sezon şampiyon yapan futbolcular da bünyemizde. Onların performansı da üst noktaya çıkacaktır bu rekabet içinde. Rekabetin hem mücadeleye, hem Futbol kalitesine, hem de forma savaşına olumlu yansıyacağını düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

"GS STORE'UN SATIŞLARI YÜKSEK"

Adnan Polat, Galatasaray ürünlerini satan GS Store'un satışlarından memnun olduklarını söyledi.
GS Store'un 15 günlük satışının 60 bin parçanın üzerine çıktığını aktaran Polat, "Özellikle Lincoln geldiğinden beri dün akşam itibariyle bu futbolcunun 11 bin tane forması satıldı. Ayrıca 8 bin tişörtü ve 4 bin de atkısı satıldı. Taraftarlarımızdan istedikleri formaları bulamadıkları konusunda şikayetler vardı. Pazartesi gününden itibaren bu sıkıntı da giderilmiş olacak. Satışlarda bir Türkiye rekoru bekliyoruz" diye konuştu.

"BORÇ 130 MİLYON DOLAR"

Galatasaray'ın mali yapısında son 1,5 yılda iyileşmeler olduğunu anlatan Polat, "Herhangi bir gayrimenkul satışı olmadı. Sadece bünyemizdeki arkadaşların üstün gayretleriyle daha tasarruflu olarak ve sponsorlarımızın katkısını artırarak, yeni sponsorluklar ekleyerek bunu yaptık. Borcumuzla ilgili spekülasyonlar yapılıyor. Şu anda kulübün şirketleriyle birlikte 130 milyon dolar toplam borcu vardır. Hedefimiz bu borçları varlık satmadan azaltmak. Çok kolay olmayacak ve önümüzde belli bir süreç var. Gerek mali idare, gerek tesisleşme ve sportif anlamda Galatasaray'ı önümüzdeki günlerde güzel günler bekliyor" ifadelerini kullandı.
Polat ayrıca, yeni sezon için "Kavgasız, gürültüsüz, hakkaniyet içinde yeni bir lig diliyorum. Galatasaray taraftarı ve camiası bize güvensin. Çok çalışıyoruz. Neticeler ortaya çıkmadı. Sabırları için teşekkür ediyorum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious