Fenerlilere iyi haber!

Fenerlilere iyi haber!.10834
  • Giriş : 20.02.2009 / 18:14:00
  • Güncelleme : 20.02.2009 / 18:41:43

Fenerbahçe Asbaşkanları Ali Koç ve Şekip Mosturoğlu, FB TV'de Fatih Demirkol'un sunduğu "Soru- Cevap" programına katıldı. İki Asbaşkan taraftarlardan gelen sorulara yanıt verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

-CANKURTARAN'IN VEFATI-
Emin Cankurtaran'ın hayatını kaybetmesi ile ilgili olarak, Asbaşkan Şekip Mosturoğlu, "Fenerbahçe camiası ve Türkiye için bu bir kayıp. Onun değeri büyük bir kayıtır. Ailesine başsağlığı ve kendisine rahmet diliyoruz. Onun bize kattıkları kuşaktan kuşağa geçer" diye konuştu.

Ali Koç ise "Emin Cankurtaran ile özel bir ilişkim de vardı. Bana karşı özel bir sevgisi olmuştu. Fenerbahçe'de bugünlere gelmemde büyük katkısı vardı. 9-10 yaşımdayken bana çok özel bir hediye vermişti. Kendisiyle çok görüştük. Kendisini ofisinde ziyaret ettik. Asr-ı Fener kitabını verdik. Böyle bir şeyi hiçbirimiz beklemiyorduk. Ailesine de sabır ve başsağlığı diliyorum. Fenerbahçe camiası ve Türkiye özel sektörü büyük bir kayıp yaşıyor" dedi.

Daha sonra Ali Koç gelen binden fazla sorunun ana başlıklar halinde toplandığını dile getirdi ve sorulara geçildi.

-STAT ZEMİNİNİN BOZUKLUĞU-
Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nın çim ve zemin sorunu ile ilgili olarak sorulan bir soruya Asbaşkanlarımızdan Ali Koç "Birçok kişi bu soruya değiniyor. UEFA Kupası'ndan önce bazı geçici düzenlemeler yapılacak. Stadımızdan sorumlu Ömer Temelli'nin de belirttiği gibi son maçımızdan sonra çimler ve zemin yenilenecek. Bazı yerler güneş alıyor. Tüm bölgelerin yeterli havayı almaması var. AZ Alkmaar maçında tüm sahanın altına borular konuluyor ve bu borularla bakımları sağlanıyor. Biz de çok arzu etmiştik, buna benzer bir planımız var. Yeni sezona da yetişebileceğiz" yanıtını verdi.

Şekip Mosturoğlu ise konuyla ilgili olarak, "Suni güneşle ilgili çalışmalarımız var. Saha tam olarak sökülmeden halledebileceğiz. Stadın bulunduğu bölüm dere yatağı. Bu nedenle inanılmaz bir metan gazı sorunu var. Bu durum çimlenmeyi de zorluyor. Orası sentetik ve doğal çim karışımıydı. Ancak suni çim kullanılmayacak. Bunu düşünmüyoruz. Ankara'da da hem ev sahibi hem de misafir takımlar sorun yaşıyor. Yapılacak yeni düzenlemeler ve kullanılacak teknolojiler ile bu sorunları da çözmeye çalışacağız" diye konuştu.

-DAVUL VE PANKART SERBEST-
Stattaki pankart ve davul gibi renkli öğelerin taraftarlar tarafından kullanılması konusunda gelen bir soruya Şekip Mosturoğlu, "Trabzonspor maçından itibaren davul ve pankart serbest bırakılmıştır. Hatta yönetim tribünlere davul koymaktadır. Pankart ve davul yasağı yok. Ancak sadece tezahürat tribünü olarak tabir ettiğimiz tribünlerde pankart ve davula izin veriyoruz. Buralarda Telsim ve Migros tribünleridir. Bu uygulama devam edecek. Buralar dışında pankart ve davula izin verilmeyecektir. Taraftarlarla iç içeyiz. Taraftar sitelerini de takip ediyoruz. Siyah ve beyaz gibi ayrılmış değil gri. Maraton üst tribüne davul koyduk yönetim aleyhine tezahürat yapmayan bir kişinin kafasına davul tokmağı fırlatıldı. Sezon sonunda da neler yapılabilir coşkuyu arttıracak ne gibi şeyler yapılabilir bunu taraftarlarımızla birlikte çözüm bulacağız" yanıtını verdi.

Ali Koç ise "Bu durumun en kısa sürede halledilip stadımızın eski hareketli haline getirmeyi istiyoruz" diye konuştu.

-STATLA İLGİLİ YENİ PLANLAR-
Stadın üstünün kapatılması ve kapasite artırımı ile ilgili herhangi bir çalışma olup olmayacağına dair gelen bir soruya ise Ali Koç, "Bu proje UEFA'nın itirazı sebebiyle ertelenmiştir. Çim ve zemin sorununu en iyi şekilde halletmeyi planlıyoruz. Telsim tribününe de yeni localar yapılacak ve kapasite artırılacak. Kale arkalarında boşluklar var bunun için çeşitli öneriler var. Çocuk tribünü gibi bir uygulama planlıyoruz. Bizim de isteğimiz kale arkalarının taraftar tribününe dönüştürülmesidir. Her yerin dolmasını sağlayacak önlemler yapılacak" diye konuştu.

-BİLET FİYATLARI-
Bilet fiyatlarının yüksek bulunması ile ilgili olarak sorulan bir soruya Ali Koç şu yanıtı verdi: "En yoğun ilgi bilet fiyatları. Üniversite öğrencilerinden bir tanesi. İstanbul'u tercih ettim ama para yüzünden gidemiyorum demiş. Bundan haklılık payı var. En düşük bilet fiyatı 44 TL. Bunun Avrupa'ya göre yüksek olduğu söyleniyor. En önemli olan stadı doldurabilmek. Bunu aramızda değerlendireceğiz. 2 gün içinde kısa vadeli bir çözüm sunabilelim. İstediğimiz gibi bir çalışma yapamadığımız için bir şey söyleyemeyeceğiz. Önümüzdeki sezon bunu halletmeye çalışacağız. 30 bin kombine satıyoruz Avrupa'ya göre de iyi bir rakam. Kombine almak ya da bilet almak daha avantajlı olmamalı. Dengeyi kurmak gerekiyor."

-TARAFTARA RAHATSIZLIK VEREN GRUBA BÜYÜK TEPKİ-
Şekip Mosturoğlu bazı tribünlerde kombinesi olan taraftarlara rahatsızlık veren gruplar nedeniyle oturamaması ile ilgili olarak, "Soruların bütününe baktığımızda, temelde taraftarın sıkıntıları var. Bunlar kurumsal açıklamalar. Biz Fenerbahçe stadının bir başka taraftarından ayırmıyoruz. Onların güveni konforu herkes için eşit bir şekilde ilgileniyoruz. Hepsi Fenerbahçe'nin taraftarıdır. Futbolcusunu teşvik etmeye çalışan taraftarlarıdır. Tribünlerdeki farklı bloklarda bazı sorunlar yaşanıyor. "Biz bu grubun tamamını suçlamıyoruz. Geçtiğimiz hafta bayan Basketbol takımımızın Galatasaray ile yaptığı karşılaşmanın ardından bir açıklama yapıldı. 30 kişilik bir grup maçın 3 kez durmasına neden oldu. Normal taraftarın arasına karışan bu grubun neler olabileceğini söyledik. Tüm duyarlı taraftarlarımıza çağrıda bulunduk. Bu açıklamanın ardından, TBF Disiplin Kurulu bize ceza vermiş 1 maç seyircisiz ve 10 bin TL para cezası vermiş. Hem taraftar takımıyla olamayacak hem de takım taraftara ihtiyaç duyduğu bir maçta destekten yoksun kalacak. 30 kişinin verdiği zarar bu. Bu sezon aldığımız cezalardan ikisi deplasmanda 300 kişinin yarattığı bir eylemden dolayı 80 bin TL para cezası aldık. Bu süreç böyle küfür nedeniyle takip edilirse seyircisiz oynamaya varabilecek bir durum. Biz bu grupların içine birkaç kişi sızıyor ve sorun çıkartıyor. Bunlar kulübe zarar verecekler. Bu mücadeleyi bir taraftar grubunun tamamıyla ya da tüm stattaki taraftarlar ile ilişkilendirildiğini düşünülmesi bizi üzüyor" diye konuştu.

-"LUGANO MÜJDESİ HAFTAYA, TOPLU İMZA ATACAĞIZ"-
Lugano, Deivid, Volkan Babacan ve Selçuk'la sözleşme yenilenmesiyle ilgili gelen bir soruya Şekip Mosturoğlu yanıt verdi.

Mosturoğlu, "Deivid'le her konuda anlaştık. Önümüzdeki günlerde toplu imza attırmak istiyoruz. O yüzden bekliyoruz. Selçuk ve Volkan'ın menajerleriyle görüştük. Volkan'ın evlenme projesi içinde olduğu ve bu plan dahilinde yurt dışına gideceği söyleniyor. Böyle bir şey yok. Hafta sonuna kadar neticelenir. Selçuk'la da biter. Bu görüşmelerde ben de yar aldım. Öyle büyütülecek bir şey yok. Sözleşmeler imzalanacak. Lugano ile ilgili olarak ise, Lugano'yla maddi olarak her konuda anlaştık. Onun kariyer beklentileriyle ilgili sıkıntılar var. Tahminen önümüzdeki haftalarda Lugano ile ilgili de müjdeli haberi vereceğiz" diye konuştu

-"AURELIO'YU YENİDEN ALMAK MANTIKLI DEĞİL"-
Aurelio ile yeniden anlaşma olabiliceği ve Aurelio'nun yeniden Fenerbahçe'de oynayıp oynayamayacağı yolundaki bir soruya ise yine Şekip Mosturoğlu yanıtladı.

Mosturoğlu; "Fenerbahçe'den giden tüm futbolcuları yaptıklarıyla şükranla anıyoruz. Marco da bunlardan biri. Marco'yla bir ihtilaf var. 2+1 bir sözleşme yaptık. +1 bu sezon içindi. Biz Marco'nun hala futbolcumuz olduğunu ve buna rağmen transfer yaptığını söylüyoruz. Marco da bu opsiyon hakkının kendini bağlamadığını söylüyor. Bununla ilgili hukuki süreç sürüyor. Ben bunu başka yerlerde de söyledim. Bir yandan ihtilaf sürerken transfer çok mantıklı değil. Şu an Marca Rela Betis'in futbolcusu. Görüşmeler olursa, bilmiyorum ama çok makul değil. Serbest bir Futbol olarak gelirse değerlendirilir" diye yanıt verdi.

-"ARAGONES'LE İLGİLİ KARAR ALINMAYACAK"-
Aragones hakkındaki sorulara ise Ali Koç cevap verdi.
Koç, "Açık ve net bir şekilde, Aragones hakkında 2 sene sonuna kadar hiç bir tasarrufumuz olmayacak. Fenerbahçe'de 2-3 maça sonucuna göre değerlendirmeler artık geride kaldı. Yaş konusu gündeme geliyor. En büyük sanatkarlar en iyi işlerini son dönemlerinde yapmıştır. Bizi şampiyon yapan Stankoviç'ni de daha ileriydi. Löw ve Hiddink de kötü hocaydı. Şimdi bu hocalar neredeler, bakmak lazım. Kısa vadeli değerlendirmelere itibar göstermiyoruz Çok iyi kariyeri olabilir. Bu demek değildir ki yeni yerinde hemen muvaffak olacak. Hiç de muvaffak olmayabilir. Biz bir şey biliyoruz ki; Fenerbahçe için doğru bir tercih yaptık. Sezon sonucu arzuladığımım gibi olmayabilir. Biz hocamızın vizyonuna ve Fenerbahçe'yi getirmek istediği yere güveniyoruz. Burada bir düzen oturtulmaya çalışılıyor. 6 ay uzun bir sure değildir. Disiplini, Çalışma etiği ortada. Hocamızın sezon sonunda da muvaffak olacağını düşünüyoruz.Velev ki muvaffak oldu. O zaman ne diyeceğiz? Meyve veren ağaç taşlanır ama biraz da objektif olunmalı" diye konuştu.

-"PERFORMANSA GÖRE DEĞERLENDİRİLİR"-
Maldonado ve Josico hakkındaki soruları ise Şekip Mosturoğlu cevapladı ve şınları kaydetti;
"Bir Fenerbahçe yöneticisinin veya çalışanının, teknik ekibinin, bir insanın; performansının düşük olduğunu gördüğü bir futbolcuya çok iyi deme şansı yok. Maldonado'yla devam edeciğiz demek şaşırtıcı olur.Maldonado'nun sözleşmesi de bitiyor ama Maldonado'yla görüşme yapmıyoruz. Josico ile ilgili ise, sakatlıkları performansını etkiliyor. Hedeflerimize uygun olmayan arkadaşlarla yollar ayrılacak. Bunun muhasebesini bugün yapmaya gerek yok. Yıl sonu yapılacak. Performansa göre bir değerlendirme yapılacak" dedi.

-"TEK KİŞİYLE ÇALIŞMIYORUZ"-
Neden tüm Takımdaki tüm futbolcularla ilgili görüşmelerin Juan Figer üzerinden yapıldığı şeklindeki bir soru üzerine ise Şekip Mosturoğlu, "Yanlış iletişim var.. Yabancılardan Lugano'nun, Alex'in, Deivid ve Maldonado'nun menajerliğini Figer yapıyor. Baktığınızda 3 futbolcumuz da taraftarın çok sevdiği ve takımda olmasını istediği futbolcular. Figer'le çalışmanın kazancı olmuş diye düşünüyorum. Alex en çok gol atan yabancı. Takımın Asist yükünü çekiyor. Deivid ha keza öyle. Taraftarın Deivid'ten memnun olduğunu görüyoruz. Lugano, taraftarımızın sevgilisi. Baktağıınzda 3 futbolcu için bu menajerle çalışmak yanlış değil diye düşünüyorum. Tek biriyle çalışma yok. Birden fazla çalışırsanız imkanlarınız ve seçenekleriniz artar. Çünkü rekabet oluşacak. Fenerbahçe'nin tek bir oyuncu temsilcisine bağlılığı yok" diye yanıt verdi.

-GÜİZA'DA TİCARİ KAYIP YAŞANDI MI?-
Güiza'nin taransferiyle ilgili basında yer alan haberleri hakkındaki sorulara ise Şekip Mosturoğlu belgeleriyle yanıtladı.

Mosturoğlu, "Bir belge yayınlanıyor onun üzerine yorumlar yapılıyor. Transfer, bir kişinin tek başına başarı sağlayabileceği bir süreç değil. Bu süreçte avukatlar, mali danışmanlar var. 1 kişiyle transfer mümkün olmuyor. Güiza'yla ilgili spekülasyonlar bizi üzüyor. Gazetelerde yayınlanan belgelerle nasıl bir sonuca varıldığını bilmiyorum ama, üzülüyorum. Size yaptığımız 4'lü anlaşmanın bir bölümünü gösteriyorum. Çok mahrem olmasına rağmen, bunu getirdim. İkinci sayfada Güiza'nın fiyatı yazıyor. Fiyatı 15 milyon 330 biin Euro ve 3 taskit halinde ödenecek. Anlaşmanın bu şekilde imzalanmasının tercihi de Real Mallorca'ya ait. Bu kulübün tercihi. 5 ayrı ücret ödendiği söyleniyor. Güiza'yla ilgili menajerlik sözleşmesi de burada. O da çok özel. 3 şirketin imzası var ve tek bir ücret var. Kendi aralarında belli oranlarda paylaştılar Eşinin aldığı da 130 bin Euro'dur. Kulüp tarafından da doğrulatılmayan haberlerle iletişim bize zarar veriyor. Bunun yapanların neden yaptığı konusunda, Fenerbahçe taraftarının da farkında olduğunu düşünüyorum. Neden Mahmut Uslu üzerinden fakslandı diye soruluyor. İşlerine geldiği gibi anlatıyorlar. Sonraki yazışmalarda hep bir ismi kayile alınıp yazışmalar bir kişinin dikkatine geliyor. Biz de böyle veriyoruz." dedi.

"NEDEN SUS PAYI VERELİM"
Mosturoğlu Gökhan Emreciksin'le ilgili Boluspor'la yaşanan itilaf ve Necip Çarıkçı'nın "sus payı verdiler" iddiasına da yanıt verdi.

Gökhan transferi sırasında Boluspor ve Ankaragücü arasındaki itilafı çözmemiz için Boluspor başkanı yardım istendi. Federasayon başkanı da arabulucu olmamızı istedi. O görüşmelerde Ankaragücü takımı ve Boluspor Başkanı bir fiyat verdi. Fenerbahçe Spor kulübü bu ihtilafın bir parçası değil. Kulüpler kulüplerle federasyon üzerinden yürür. Gökhan serbest oyuncu olarak transfer edildi. Ankaragücü takımı için olası tazminat için federasyona başvuruldu. Tek taraflı fesih nedeniyle oluşabilecek sorunlar için Gökhan'a teminat verdik. Necip Bey Fenerbahçe'yle bir açıklama borçlu. Başkanımızın bir susma payı teklif ettiğini söylüyor. Federasyona bu itilaf ile ilgili başvurup vurmadığını sormak istiyorum. Bu konuşu speküle eden insanlara da teessüf ediyoruz" diye konuştu.

-GENÇ YETENEK KEŞFİ KONUSU-
Genç yeteneklerin keşfi için neden bir sistem yok ve altyapılarda oynayan futbolcular neden A takıma çıkamıyor şeklindeki soruya ise Ali Koç;
"Bir çok futbolcumuz var milli takımlarda. Altyapılardan futbolcularımızı seçmek üzereyiz. Bu sporcuların çoğu değişik takımlarda da oynuyor. Bu futbolcuların piştikten sonra belli bir süre sonunda Fenerbahçe'ye kazandırılması. 2 oyuncuyu A takıma getirmek gibi bir planımız var. Scoutumuz var ancak dünya kulüpleri gibi bir scoutumuz yok. Abdülkadir, Furkan ve Onur dahil edildi. Daum zamanında Ümit Milli Takım oyuncularını almıştık. Finansal kriz içerisindeyiz bu nedenle altyapıya daha çok önem verebiliriz. Futbol takımındaki performansının yanı sıra kişisel olarak futbolcunun yetiştirilmesi önemli. Arsenal vari seviyeleri hedeflemeli ve bu gençlerin başarılı olacağı bir ortam yaratmak istiyoruz. Fenerbahçe'nin de sistematik çalışması lazım" yanıtını verdi.

Asbaşkan Şekip Mosturoğlu ise konuşla ilgili olarak;
"3 önemli futbolcu daha var. Gökhan Türe Chelsea ile anlaştı. Bizim bu futbolcuları aldığımız maliyetle sezon sonunda futbolcuları almak istediğimizde farklı olacak. Fiyatlar bir yükseliyor" diye konuştu.

"ANELKA KALSIN İSTERDİK"
Yıldız futbolcuların genellikle bedelsiz olarak başka kulüplere transfer olması ile ilgili olarak ise Mosturoğlu, "Dünyada futbolcu yararına çok fazla artı kurallar çıktı. Kontratlı bir futbolcunun satışı artık çok kolay değil. Futbolcular kontratlarından ve danıştıkları kişilerden destek alıyor. Anelka'nın hizmet etmesini isterdik ama onun oynamak istemiyorum dediğinde elinizden çıkartabiliyorsunuz. Gelişen trendde ödenen futbolcuların bedeli maliyetine bakılıyor. Önümüzdeki yıllar daha da belirleyici olacak. 3 yıllık sözleşmesi olan futbolcu belki de 1 yılın sonunda ben gidiyorum dediğinde gidebilecek. Futboldaki 2-3 yıl üzerindeki gelişmeler futbolcuların lehine ve kulüplerin aleyhinedir" diye konuştu.

-APPIAH DÖNEBİLİR Mİ SORUSU-
Appiah ile ilgili sorulan bir soruya ise Şekip Mosturoğlu, "Appiah'ın ayrıldıktan sonra uluslar arası medyaya nasıl açıklamalar yaptı buna bakmak lazım. Appiah, 'Fenerbahçe bana yardımcı olamadı' şeklide mesaj verdi ancak verilen karar Appiah'ın alehine karar verdi. Uluslarası verdiği zararlar hukuki süreçten sonra verilebilmiştir. Fenerbahçe'ye nasıl bir katkı sağlarsa sağlasın Fenerbahçe'ye verdiği zarar ile kıyaslanamaz" yanıtını verdi.

-PROJELER-
Fenerbahçe Kart, Fenerbahçe Kombinesi, kredi kartı ve bunun gibi bir çok birimin tek bir kartta toplanıp toplanması ile ilgili olarak sorulan soruya ise Ali Koç, "Bir çok bölüm var. Bunların bağlanması gerekiyor. Taraftar kulüp ilişkisini büyütecek Fenercell projesi geliyor. Diğer bölümlerin belirtilen rakamların çok çok üstünde. Taraftarla ilişkileri daha da sağlıklı hale gelecek. Fenercell bunun ana direği olacak. Bu sistem sayesinde iletişim gelirinin bir kısmı kulübe gelecek. Avea ve tüm sponsorlarımıza teşekkür ediyoruz. Bu proje uzun vadeli ve sabır gerektiren bir gelişme. Basında yayınlanmadan taraftarlarımızın Fenercell şebekesinden taraftarımıza aktarılacak. İddialıyız. Dünyada başarılı olan Futbol takımı yok. Fenerbahçe gibi marka gücü olan bir takıda dünya da zaten yok. Arsenal'de ya da M. United'a milyonlarca taraftarı bulunmuyor. Daha detaylı bilgiler vereceğiz. İsteyen taraftarın Fenerbahçe ekonomisine katkı sağlamasını sağlayacak. Fenercell, 500 bin ve 1 milyon gibi seviyelere geldiğinde iyi gelir getirecek" yanıtını verdi.

Spor Salonu projesi ile ilgili bir soruya ise Şekip Mosturoğlu "2010 yılında Türkiye olarak Basketbol şampiyonasına ev sahipliği yapacağız. Bizde bu organizasyon için salonu Türkiye'nin hizmetine sunacağız. Bu kompleks, tamamlandığında Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nın kulübümüze verdiği aynı katkıyı sağlayacak" yanıtını verdi.

-"BİZ SPOR KULÜBÜYÜZ"-
Bayan Basketbol takımımıza sponsorluk yardımı ve gelirlerinin arttırılması ile ilgili bir soruya da Ali Koç, "Aras Kargo takımımızın co-sponsorudur. Bizim bir ana sponsor arayışımız var ve halen devam ediyor. Yardımcı sponsorlar ile mevcut bütçenin ancak yüzde 25-30'luk bir kısmını karşılayabiliyoruz. Ana sponsorluğu gerçekleştirsek bile Avrupa'da özellikle Rusya'da mevcut durumdan daha üst seviyede. Bizim 4-5 milyon dolarlık bütçe imkanımız var bugünkü şartlarda bayan basketbolda 20-25 milyon dolarlara çıkmamız zor görünüyor. Bu rakamlar ancak sponsorların desteği ile söz konusu olabilir. Aras Kargo'ya desteğinden dolayı teşekkür ediyoruz" cevabını verdi.

Şekip Mosturoğlu ise bu konuyla ilgili olarak "Bayan basketbol, voleybol ve erkek Basketbol ve voleybolun geldiği nokta ortada. Amatör branşlarda çok çok öndeyiz. Olimpiyatta şampiyon çıkartan bir kulübüz. Tarihimizde ilk kez 19. olarak Dünya Futbol Para Ligi'ne girdik. Biz bir spor kulübüyüz. Taraftarımız sadece Futbol takımımın taraftarı değil, tüm branşlarının taraftarı. Burada emeği olanlara bu başarıyı sağlayan taraftarlara da haksızlık etmiş oluruz" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*