Ferda Paksüt'e 100 Ergenekon sorusu

Ferda Paksüt'e 100 Ergenekon sorusu.11125
  • Giriş : 30.08.2008 / 02:20:00
  • Güncelleme : 30.08.2008 / 00:08:13

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt'ün eşi Ferda Paksüt 6.5 saat Ergenekon ifadesi verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt'ün eşi Ferda Paksüt 6.5 saat Ergenekon ifadesi verdi. Şüpheli sıfatıyla Savcı Öz'ün hazırladığı 100 soruya cevap veren Paksüt, açıklama yapmaktan vazgeçti.

Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Osman Paksüt'ün eşi Ferda Paksüt, Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ün talimatıyla Ankara Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili'ye dün 6.5 saat ifade verdi. Savcı Bilgili'nin, Öz'ün hazırladığı yüz soruyu Paksüt'e yönelttiği öğrenildi. Önceki gün, tutuklanma ihtimali bulunduğunu belirterek ifadesinin alınmasından sonra açıklama yapacağını söyleyen Paksüt, avukatının konuşma yasağını gerekçe göstererek açıklama yapmadı.

Eşi Osman Paksüt, annesi ve avukatı Bülent Acar ile sabah saatlerinde Ankara Adliyesi'ne gelen Ferda Paksüt, burada kendisini bekleyen gazetecilere, neden çağrıldığını bilmediğini söyledi. Osman Paksüt ise, sadece eşine refakat etmek için geldiğini belirtti. Paksüt çifti daha sonra savcının odasına çıktı. Savcının Ferda Paksüt'e Ergenekon Soruşturması kapsamında 35 soru sorduğu öğrenildi.

Avukatım yasak koydu!

Öğleden önce savcıya 2 saat 45 dakika ifade veren Ferda Paksüt yemek için verilen arada adliyeden ayrıldı. Çıkışta gazetecilerin soruların cevapsız bırakan Paksüt'ün gergin olduğu gözlendi. Paksüt, gazetecilerin ısrarlı sorularına "Avukatım konuşma yasağı koydu. Bülent Bey ile muhatap olacaksınız" karşılığını vermekle yetindi. Önceki gün basına açıklama yapacağını söyleyen Paksüt'ün, açıklama yapmaktan vazgeçmesi dikkat çekti.

"Dimdik ayaktayım şükür"

Öğle yemeğinin ardından tekrar Ankara Adliyesi'ne gelen Ferda Paksüt savcıya 3 saat 40 dakika ifade verdi. Sorguda savcının 65 soru sorduğu öğrenildi. Saat 17:30'da adliyeden eşi Osman Paksüt ve avukatı Bülent Acar ile ayrılan Ferda Paksüt, gazetecilerin sorularını yine cevaplamadı. Konunun yargıya intikal ettiğini ve bu yüzden konuşmayacağını belirten Paksüt, avukatı Bülent Acar'ın kendisine konuşma yasağı koyduğunu tekrar etti. "Yoruldunuz mu?" sorusu üzerine Paksüt, "Dimdik ayaktayım şükür. Görevimi yerine getirdim. Adalete yardım ettim" dedi. Paksüt çifti, daha sonra taksiyle adliyeden ayrıldı.

Şüpheli sıfatıyla ifade verdi

Savcı Öz'ün Ferda Paksüt'ün Ergenekon şüphelisi olarak ifadesinin alınması için talimat verdiği öğrenilirken, Savcı Bilgili de suça karışma şüphesiyle Paksüt'ün toplam 6.5 saat ifadesini aldı. Bilgili'nin Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'nden bir ekip tarafından önceden bilgilendirildiği belirtildi. Bilgili'nin Paksüt'e yönelttiği toplam yüz soruyu da Savcı Öz'ün hazırladığı öğrenildi.

YENİŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*