Ferhat Sarıkaya'nın yerine yeni savcı atandı

  • Giriş : 09.09.2006 / 00:00:00

Sarıkaya'dan boşalan kadroya Erzurum Oltu Cumhuriyet Savcısı Akın Karakaş atandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından, Şemdinli iddianamesini hazırlayan Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya'yı meslekten ihraç edilmesinden sonra Sarıkaya'dan boşalan kadroya Erzurum Oltu Cumhuriyet Savcısı Akın Karakaş atandı.

Şemdinli iddianamesine Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve bazı üst düzey komutanların isimlerini koyan Savcı Sarıkaya, hakkında başlatılan soruşturma sonunda HSYK tarafından meslekten ihraç edilmişti.

Sarıkaya'nın ihraç kararından sonra kararın kesinleşmesine kadar açığa alınan Sarıkaya'dan boşalan kadronun yaklaşık 4 ay boş kaldıktan Adli Yargı 2006 yaz kararnamesi ile Oltu Cumhuriyet Savcısı Akın Karakaş atandı. Sarıkaya'nın odasına yerleşen Karakaş'ın eşinin de hakim olduğu ve Van Adliyesi'ne atandığı öğrenildi.

Sarıkaya ise ihraç edildikten sonra kararın yeniden görüşülme talebinin de ret edilmesi üzerine karara son itirazını yapmıştı. Sarıkaya'nın itiraz kararına HSYK'nın 6 üyesi ile 5 yedek üyeden oluşan 11 kişilik üst kurul tarafından görüşülecek. Sarıkaya'nın itirazı reddedilmesi halinde ihracı kesinleşmiş olacak.

Öte yandan HSYK'nın talebi üzerine Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu'nun görevlendirdiği 2 müfettiş geçmiş aylarda Van'a gelerek iddianamenin basına yansıması ile ilgili Başsavcı Kemal Kaçan ve Başsavcı vekili İbrahim Özer inceleme yaparak raporlarını kurula sundu. Kaçan ve Özer hakkında disiplin soruşturmasına gerek olup olmadığına ise Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü karar verecek.

Geçen yıl yoğun bir dönem geçiren Van Adliyesi 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ne yaz kararnamesi ile Samsun Salıpazarı hakimi Eşref Aksu atandı.

Hakim Aksu, 7 Eylül günü Rektör Yücel Aşkın'ın duruşmasında üye hakim sıfatı ile yer aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious