Ferhat Tunç'un polise hakaret davası

Ferhat Tunç'un polise hakaret davası.11054
  • Giriş : 09.07.2009 / 17:38:00

Kendisine kimlik soran polislere hakaret ettiği ve mukavemette bulunduğu iddiasıyla hakkında dava açılan sanatçı Ferhat Tunç'un yargılanmasına başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Beyoğlu 4. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, şikayetçi polisler Fatih Muhammet Karaburç, Kazım Urun, Necati Yıldız ve Hüseyin Şamlı ile sanıklar Ferhat Tunç ve İsmail Özen katıldı.

Duruşmada söz alan sanık İsmail Özen, olay tarihinde arkadaşı Ferhat Tunç ile Taksim'de akşam yemeği yedikten sonra dışarı çıktıklarını belirterek, Mis Sokak'ta yürürken yanlarından geçtikleri 20 kişilik grup arasından bir kişinin kendilerine kimlik sorduğunu söyledi.

Bunun üzerine Tunç'un da bu kişilere kim olduklarını sorduğunu ifade eden Özen, polis olduklarını söyleyince de kimliğini gösterdiğini kaydetti.

Özen, üzerinde bulunmayan kimliğinin yakındaki aracının içinde olduğunu ve gerekirse alabileceğini belirtmesine rağmen polisler tarafından gözaltına alındığını söyledi.

Hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen Özen, ''Karakolda polis memuru tarafından tekme Tokat dövüldüm. Bu olayın başlangıcı ve gelişmesinde polis memurlarına karşı fiili veya sözlü herhangi bir tahrik edici hareketim olmadı'' dedi.

Sanık Ferhat Tunç da polislere hakaret etme gibi bir durumun söz konusu olamayacağını ifade ederek, arkadaşı gözaltına alınınca, kendisinin de karakola gidip durumunu sormak istediğini anlattı.

Polis merkezine gittiğinde, üst katlarda dövülen Özen'in sesinin alt kata kadar geldiğini öne süren Tunç, ''O anda kendimi kaybettim. 'Burası dağ başı mı, çocuğu niye dövüyorsunuz?' diye sordum. Avukatlarımız karakola gelince, onlara benim de gözaltına alındığım söylendi'' diye konuştu.

Tunç, Taksim Polis Merkezi'nden sağlık kontrolüne giderken, olayın psikolojisiyle bunun normal bir uygulama olmadığını belirtip, bağırarak tepki gösterdiğini kaydetti.

Şikayetçi polis memurlarından Fatih Muhammet Karaburç da olay tarihinde rutin kimlik kontrol uygulaması yaptıkları sırada sanıkların önlerinden geçtiğini ifade ederek, İsmail Özen'in yüzünde darp sonucu olduğunu düşündüren morluklar görmeleri üzerine, sanıklardan kimliklerini göstermelerini istediklerini söyledi.

Kimliği olmayan İsmail Özen'in mukavemette bulunması üzerine kelepçe takmak istediklerini belirten Karaburç, ''Sanık Tunç'un bağırarak, 'Siz eşkıya mısınız, dağdan mı geldiniz?' gibi sözler söylemesi üzerine, çevredeki esnafın kendisini tanıması nedeniyle olay büyümesin diye Ferhat Tunç'u orada gözaltına almadık'' şeklinde konuştu.

Polis Necati Yıldız da ''sanık Ferhat Tunç'un reklam yapmak amacıyla olayı büyüttüğünü'' savundu.

Mahkeme hakimi, Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü'ne yazı yazılarak, olayın meydana geldiği yerdeki bir dershaneye ait güvenlik kamera görüntüleri ile MOBESE kayıtlarının istenmesine karar verip, duruşmayı erteledi.

Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Ferhat Tunç'un, kendisinden kimlik isteyen polis memurlarına karşı ''Görevi yaptırmamak için direnmek'', ''Tehdit'' ve ''Hakaret'' suçlarını işlediği iddiasıyla 4 ile 12 yıl 8 ay, diğer sanık İsmail Özen'in de ''Hakaret'' ve ''Görevi yaptırmamak için direnmek'' suçlarından 1.5 ile 5 yıl arasında hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*