Ferrari İspanya'da da kazandı

Ferrari İspanya'da da kazandı.13948
  • Giriş : 27.04.2008 / 20:37:00
  • Güncelleme : 27.04.2008 / 20:26:22

Formula-1 İspanya Grand Prix'ini Ferrari'den Kimi Raikkonen kazandı. İkinciliği yine Ferrari'den Felippe Massa'nın kazandığı yarışta McLaren Mercedes'ten Lois Hammilton üçüncü oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kırmızı arabalar 2008 Sezonu'nda Bahreyn'den sonra Katalunya'da da finişi ilk iki sırada gördü. McLaren pilotu Heikki Kovalainen'in 230 km/h hızla lastik bariyerlere çarptığı yarışı Kimi Raikkonen ilk sırada tamamladı, Felipe Massa Ferrari'ye dubleyi getirdi, Lewis Hamilton ise podyumu tamamladı!..

Formula1 2008 Sezonu Avustralya, Malezya ve Bahreyn Grand Prixleri sonrası takvimde dördüncü sırada yer alan Katalunya Grand Prixi'yle Avrupa'ya geldi.

2008 Katalunya Grand Prixi Barcelona yakınlarında yer alan Montmelo'da koşuldu. 4655 metre uzunluğundaki pistte koşulan 66 turluk yarışa 2007 dünya şampiyonu Kimi Raikkonen Ferrari koltuğunda ilk cepten başladı. Yarışa ev sahipliği yapan çifte dünya şampiyonu Fernando Alonso sıralamalarda ikinciliği elde ederek Renault'un startta ilk çizgide yer almasını sağladı. Üçüncü cebin sahibi Ferrari pilotu Brezilyalı Felipe Massa takım arkadaşının arkasından, pistin temiz tarafından kalkmaya hak kazandı.

Real Madrid Başkanı Ramon Calderon da 2008 Katalunya Grand Prixi'ni Montmelo'da takip edenler arasındaydı.

Yarış öncesinde araçların fren sistemleri ve lastiklerini ideal ısıya getirebilmek için atılan formasyon turuna 22 araç da sorunsuz olarak katıldı.

Startın kazananı Ferrari oldu, üçüncü cepten kalkan Brezilyalı Felipe Massa ilk virajda Fernando Alonso'yu geçerek takım arkadaşı Kimi Raikkonen'in arkasına yerleşti. İlk sektör sonunda Adrian Sutil, David Coulthard ve Sebastian Vettel'in karıştıkları kaza sonrası güvenlik aracı yarışa müdahale etti. Kazada üç araç da yarış dışı kaldı.

Bir tur sonrası pite dönen güvenlik aracı 9. turda piste dönmek zorunda kaldı, bu kez de Nelson Piquet Jr ve Sebastien Bourdais 10. virajın girişinde birbirlerine temas ederek yarış dışı kaldılar, pistteki güvenliğin sağlanabilmesi için sarı bayraklar sallanmaya başlandı.

Yarışın 21. turunda McLaren pilotu Heikki Kovalainen 9. virajın çıkışına çok hızlı dalarak kum havuzunun ardındaki lastik bariyerlere gömüldü. Yarışa müdahale eden güvenlik aracının ardından Fin pilot için sağlık aracı da piste girdi.

Kırılan sol ön salıncak sebebiyle yaklaşık olarak 230 km/h hızla lastik bariyerlere çarpan Fin pilot sağlık ekibinin uzun süren müdahalesiyle aracından çıkarıldı. Sedyeyle sağlık aracına taşınan Kovalainen eliyle iyi olduğunu işaret ederek izleyenlerin yüreklerine su serpti. Sağlık durumunun dengeli, bilincinin de açık olduğu açıklanan Fin pilot detaylı kontrollerinin yapılabilmesi için helikopterle hastaneye götürüldü.

Finişe 31 tur kala motoru iflas eden Fernando Alonso ev sahipliği yaptığı yarışa sevenlerinin alkışları arasında veda etmek zorunda kaldı. Bu gelişmeyle McLaren koltuğundaki Lewis Hamilton üçüncü sıraya yükseldi.

Yarışın ön bölümünde mücadele eden araçlar planlı pitstoplarında sorun yaşamadılar, sıralamada bir değişiklik olmadı. Fazla atağın görülmediği 2008 Katalunya Grand Prixi'ni ilk iki sırada tamamlayan Ferrari pilotları Kimi Raikkonen ve Felipe Massa İtalyan takımına dubleyi getirdi. Finişi üçüncü sırada gören McLaren pilotu Lewis Hamilton Katalunya'da podyumu tamamlayan isimdi.

Sıra 9-10-11 Mayıs hafta sonunda İstanbul Park'ta koşulacak, sezonun beşinci yarışı, 2008 Türkiye Grand Prixi'nde!..

1. Antrenman 9 Mayıs, Cuma, 10:00 - 11:30
2. Antrenman 9 Mayıs, Cuma, 14:00 - 15:30
3. Antrenman 10 Mayıs, Cumartesi, 11:00 - 12:00
Sıralamalar 10 Mayıs, Cumartesi, 14:00
YARIŞ 11 Mayıs, Pazar, 15:00

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious