Ferrari sollayan Murat 124 gibiyiz

Ferrari sollayan Murat 124 gibiyiz.9811
  • Giriş : 20.11.2008 / 09:38:00

V. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şûrası'nda 38 ülkenin krize tedbir aldığını belirten TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin durumunu ise arızalı Murat 124'e benzetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

V. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şûrası'nda iş dünyası, "Sözün bittiği yerdeyiz" mesajı verdi. 38 ülkenin krize karşı tedbir paketleri aldığını belirten TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin durumunu ise arızalı Murat 124'e benzetti.. Türkiye'yi "Ferrari'yi sollayan 'arızalı Murat 124"e benzeten iş dünyası, hükümeti küresel yangına karşı daha aktif olmaya çağırdı. "Sözün bittiği yerdeyiz" diyen iş dünyası Hükümet'ten, iç piyasaların canlanması için KDV ve ÖTV'nin düşürülmesini, döviz likiditesi sağlanmasını, kredilere erişimin kolaylaştırılmasını istedi. Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren ise piyasalardaki oynaklık ve dalgalanmalara karşı gerekli müdahalenin yapılacağını söyledi.

FERRARİ 200 KM HIZLA GİDİYOR

TOBB'un öncülüğünde geleneksel olarak düzenlenen V. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası'na küresel kriz karşısında Türkiye'nin riskleri damgasını vurdu. Kabineden 9 bakanın katıldığı toplantıda, ülkenin dört bir yanından gelen sanayici ve işadamları acil önlem taleplerini dile getirdi. 38 ülkenin krize karşı tedbir paketleri aldığını anlatan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin durumunu Ferrari'nin arkasına takılan arızalı Murat 124'e benzetti. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, krizin mali sektörden reel sektöre sıçradığını belirterek, Türkiye'nin durumunu şu fıkra ile anlattı: "Ferrari 200 km hızla giderken, Murat 124 arızalı yol kenarında duruyor. Ferrari yardım için yanaşıyor. Murat'ın sahibi 'bende halat var, sen beni yavaş yavaş çek' diyor. Ferrari'nin sahibi de 'ben hız yaparsam sen de selektör yap' karşılığını veriyor. Yola çıktıktan sonra Ferrari arkasından gelen Lamborghini ile yarışmaya başlıyor. Bunun üzerine Murat'ın sahibi arka arkaya selektör yapıyor. Durumu gören polis memuru da telsizinden anons yapıyor; 'Ferrari ile Lamborgini yarışıyor, Murat 124 de onları sollamaya çalışıyor. İşte, Türkiye'nin durumu böyle."

DEVLER BİLE KREDİ ALAMAYACAK

Fırtına adım adım diğer ülkelere yayılıyor. İçeride büyük şirketler bile daha zor kredi alacak. Kredilere erişim kolaylaştırılmalı. Döviz likiditesi sağlanmalı. Yeni küresel mekanizma işlerlik kazanana kadar döviz rezervi güçlendirilmeli. Mali disiplin korunmalı. 1990'ların hataları tekrarlanmamalı.

İş dünyası: Sözün bittiği yerdeyiz

Şûra'da söz alan iş dünyası temsilcileri şu önerileri dile getirdi:

* Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Savaş Özaydemir:
Üretimin kalbi tüketimdir. İç talep canlandırılmak zorunda. Üretim maliyetleri indirilmeli. ÖTV aşağı çekilmeli. Yatırım indirimi istiyoruz.

* ASO Başkanı Nurettin Özdebir:
Vatandaşın harcamasını artıracak tedbirler alınmalı. Zorunlu ihtiyaç maddelerindeki KDV %2'ye sabitlenmeli. Dayanıklı tüketimde ÖTV 1 yıllığına kalksın.

* Ticaret Borsaları Konsey Sözcücü Kaya Üzen:
Lisanslı depoculuk, ürün ihtisas borsacılığının önemi ortaya çıktı. Ürün senediyle krediler devreye girmeli.

* Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi Sözcüsü Halil Şahin:
Ekonomi yönetimi tek elden idare edilmeli. Projelere yönelik kredilerin önü açılmalı. Küçük esnafa destek olunmalı. Mevduata sınırsız teminat verilmeli.

* Deniz Tic. Odaları Konsey Sözcüsü Metin Kalkavan:
Sistemi bozanlar ödüllendiriliyor, koruyanlar cezalandırılıyor. Devletin babalığını göstermesi zamanı. 'Battık' demiyoruz, durum değerlendirmesi yapıyoruz. Ekonomik savaş sürüyor.

'Aşırı oynaklığa müdahale ederiz'

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Şura'da yaptığı konuşmada, Türkiye'de "güven bunalımı" olduğunu belirterek, piyasalardaki aşırı oynaklık ve dalgalanmalara karşı gerekli müdahalenin yapılacağını söyledi. Ekren, şöyle konuştu: "Küresel krizin yayılması konusunda hem fikir olmamız lazım. Türkiye'nin kendi iç çıpası olması lazım. Her türlü riski ölçebiliyoruz. Güven ve girişim duygularımızı güçlendirmeliyiz. Orta vadeli planı da her yıl yenileyeceğiz. Kontrollü güç dönemine geçmeliyiz. Krizden etkilenmeme ihtimali yok, yatırımlara hız kazandırmak lazım. Teşviklerle özel sektör yatırımları desteklenecek. Olaylara 'hasar minimizasyonu' ile yaklaşıyoruz." TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da konuşmasında, yangının daha Türkiye'ye gelmediğini ifade ederken, "Hissettiğimiz yangının ateşi değil, sıcaklığı. Koruyucu hekimlik gibi, hastalık başlamadan, yaralar açılmadan tedbir gerekiyor" ifadesini kullandı.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*