Ferzan Özpetek'e liyakat nişanı

Ferzan Özpetek'e liyakat nişanı .10100
  • Giriş : 25.10.2008 / 23:25:00

İtalya'da yaşayan yönetmen Ferzan Özpetek'e, İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano tarafından tevdi edilen "İtalyan Dayanışma Yüksek Liyakat Nişanı" törenle verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İtalyan Kültür Merkezinde düzenlenen törende konuşan İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Carlo Marsili, Türk sinemasının yıldızı, kendi tabiriyle "Bizanslı bir Romalı" olan Özpetek'in, bugünün uluslararası sinemasının en olağanüstü yönetmenleri arasında bulunduğunu söyledi.

Marsilli, Özpetek'in, 1996'daki ilk filmi "Hamam" ve son filmi "Mükemmel Bir Gün" dahil, filmlerinin büyük bir kısmına, 31 yıldan beri yaşadığı İtalya'da hayat verdiğini kaydetti.

Ferzan Özpetek de 1977'de İtalyan Kültür Merkezinde, üniversiteyi İtalya'da okuyabilmek için İtalyanca sınavına girdiğini anlattı.

Özpetek, "Çok heyecanlanmış, çok ter dökmüştüm. O imtihanın sonunda her şeyin çok kolay olacağını düşünmüştüm. Halbuki her şey 31 yıl içinde oldu. Epey zorlukla, ama çok da güzel şeylerle dolu oldu. O zaman bu kadar çok ter dökmemiştim. Çok teşekkür ederim" dedi.

Gazetecilere yaptığı açıklamada da nişanı almaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Özpetek, Türkiye ve İtalya'nın dünyanın en güzel ülkeleri olduğunu ifade ederek, çok şanslı olduğunu ifade etti. Ferzan Özpetek, İtalya'da filmlerinin daha çok izleyiciye ulaştığını söyledi.

Törenin ardından Özpetek'in yakın geçmişte Venedik Film Festivaline katılan son filmi "Mükemmel Bir Gün" gösterildi.

"İtalyan Dayanışma Yüksek Liyakat Nişanı", İtalya ile dostluk ve iletişimin gelişmesine katkıda bulunan kültür, sanat, spor gibi alanlarda görev yapan kişilere veriliyor. Nişanı daha önce Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim de almıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*