Festival için 50 bin kişi toplandı

  • Giriş : 06.08.2006 / 00:00:00

Karadeniz'in en büyük festivali ilk gün 50 bin kişiyi bir araya getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başta Karadeniz bölgesi olmak üzere komşu illerden gelen vatandaşları ağırlayan Kunduz Dağı'nda, süper marketi, kuaförü ve elektrikçisiyle herşey düşünülmüş.
Bu yıl 9'uncusu düzenlenen Kunduz Dağı Festivali, bölge ve çeşitli illerden gelen vatandaşların yoğun ilgisiyle başladı.İki gün sürecek olan şenlikler kapsamındaki yağlı güreş müsabakaları, en fazla ilgi gören etkinlikler arsında bulunuyor. Geçtiğimiz sene düzenlenen festivale 70 bin kişinin katıldığını bildiren yatkililer, bu yıl isi festivalin ilk gününde 50 bin kişi çam ağaçları ile ünlü Kunduz Dağları'nda bir araya geldiğini kaydetti.

Göl Belde Belediyesi Başkanı Ahmet Avcı, festivali Kunduz Dağları'nın turizm alanı ilan edilmesi için düzenlediklerini belirterek, "Kunduz Dağları turizm alanı ilan edilene kadar festivali düzenlemeye devam edeceğiz, ilan edildikten sonra da belki bırakırız. Bildiğim kadarı ile bu Karadeniz Bölgesi'nin en büyük festivali. Biz burada festivali iki gün düzenliyoruz ama 15 gün öncesinden gelenler var. Gelecek sene için düşüncemiz kültür etkinliklerinin daha fazla olduğu ve en az 7 gün süren festival." dedi.

Kunduz Dağları'ndaki festival her yaştan ve her kesimden insanın ilgisini çekiyor. Bu sene daha sıklıkla görülen kene vakaları da festivale olan ilgiyi düşürmedi.

Sinop, Ankara ve İzmir'deki akrabaları olan 3 ailenin çadır kurarak Kunduz Dağları'nda bir araya geldiğini belirten Şükran Demirkol, "Ben Sinop'tan geliyorum. Bizim orada denizimin her şeyimiz var ama buranın dağ hava çam ağaçlarının havası başka. Özellikle çocukların temiz hava alması, gelişimi için geliyoruz. Ayrıca burada yakınlarım çadır kurarak senede bir iki gün sanki kendi kurulumu topluyor hasret gideriyoruz. Ben herkesin buraya gelmesini ağaçları görmesini ve havasını solumasını isterim." diyor.

Vezirköprülü olduğunu ancak Ankara'da oturduğunu belirten Hüseyin Budur ilk kez festivale geldiğini ve burada olmaktan memnunu olduğunu ifade ediyor. Bodur, "Burada çocukluk arkadaşlarımı gördüm. Ben tek tek onları toplamaya çalışsam yapamazdım. Ama onların hepsi burada konuştuk, kucaklaştık, dertleştik hasret giderdik. Ben artık gelecek sene bu zamanda kısmet ise yeniden onları göreceğim diye plan yapıyorum." şeklinde konuştu.Kültür etkinliklerine ağırlık verilmesini isteyen Bodur, "Burada eğlence adı altında sigara paketine kumar oynatılıyor penaltı atılıyor. Bana göre bu hoş değil. Özellikle çocuklara bunun özendirilmesi hatalı diye düşünüyorum. Bunun yerini insanımızı kültür açısından hem besleyecek hem de güldürecek tiyatro gibi etkinlikler olabilirdi." diye konuştu.

Öte yandan Karadeniz ve İç Anadolu Bölgesi'nden gelenlerin yanı sıra Türkiye'nin hemen har tarafından festivale katılan vatandaşların eğlenmeleri ve ihtiyaçlarını gidermeleri için herşey düşünülmüş.Kunduz Dağları'nda festival misafirleri için süper market, kuaför, elektrikçi ve diğer etkinliklerle nerede ise bir kent kuruldu. Bu sene ilk kez çadır kentler de kurularak çadırı olmayan ailelerin hizmetine sunuldu.

İki gün sürecek festivalin ikinci gününde katılan vatandaşların sayısının 90 bin'i bulması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious