Festivalde 4 ton hamsi ikram edildi

Festivalde 4 ton hamsi ikram edildi .26419
  • Giriş : 01.12.2008 / 00:00:00
  • Güncelleme : 30.11.2008 / 23:59:43

Zonguldak Ereğli Belediyesi tarafından bu sene 7.si düzenlenen Hamsi Festivali, vatandaşların yoğun katılımı ile gerçekleştirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

4 ton hamsinin pişirilip ikram edildiği Hamsi Festivali'ne Ereğli Kaymakamı Osman Ekşi, AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Fazlı Erdoğan ve Polat Türkmen, Ereğli Belediye Başkanı Murat Sesli, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi öğrencileri, Ereğli' de faaliyet gösteren Dernek, Kurum ve Kuruluşlar katıldı.

Kırka yakın yemeği yapılan ve Karadeniz bölgesinde bir kültür haline gelen hamsinin, Ereğli'de de 7 seneden bu yana festivali yapılıyor. Öğle saatlerinde başlayan etkinlerde ilk olarak hazırlanan mangallar yerlerine kondu. Hamsi dağıtımının ardından festivale katılanlar kendilerine verilen hamsileri temizledi. Mangalların yanması ile birlikte balıklar kızartılmaya başlandı.

Ereğli Belediye Başkanı Murat Sesli, Festival alanına gelerek, festivale katılanlar ile tek tek selamlaştı. Festivale katılan vatandaşlar festivalden dolayı Ereğli Belediye Başkanı Murat Sesli'ye teşekkür etti.

Hamsi Festivali'nde 250 adet mangal yakıldı ve 400 adet ızgara kuruldu. Yaklaşık 4 ton hamsi, 1 ton kömür yakılarak pişirildi. Ayrıca 3 bin 500 adet ekmek ve 20 çuval soğan ücretsiz olarak dağıtıldı.

Bu arada Ereğli İzmirlioğlu Huzurevi sakinlerinden Kenan Bölek, hamsinin pişmeden yenmesi gerektiğini söyleyerek, çiğ çiğ yedi. Trabzonlu olduğunu ve bu nedenden dolayı da hamsiyi çiğ olarak daha çok sevdiğini belirten Bölek, "Ben çocukken de annem ile birlikte çarşıdan aldığımız 1 kiloluk kıymanın yarısını eve gelinceye kadar yiyordum. Ama hamsinin yeri bende bambaşkadır." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*