Festivale Sonbahar filmi damga vurdu

Festivale Sonbahar filmi damga vurdu.10002
  • Giriş : 22.03.2009 / 23:45:00

0. Ankara Uluslararası Film Festivali, kapanış galası ve ödül töreniyle sona erdi. Sonbahar filmi 6 dalda ödül alarak festivale damgasını vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sunuculuğunu Nehir Erdoğan ile Levent Ülgen'in üstlendikleri Devlet Tiyatroları Şinasi Sahnesi'ndeki kapanış gecesinde konuşan festival başkanı Can Özgün, yapılan işlerde büyük emek olduğunu, festival olarak da emeğe saygı duyduklarını söyledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın her yıl kendilerine destek verdiğini hatırlatan Özgün, başta bakanlık olmak üzere festival sponsoru olan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

Festivalle, sinema alanında önemli bir arşive sahip olduklarını ifade eden Özgün, bunları değerlendirmek için kültür merkezi gibi bir mekan düşleri olduğunu, gelecek yıllarda da bu düşü gerçekleştirmeyi amaçladıklarını bildirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz da geçen yıl 60 Türk filmini desteklediklerini ve bunların yarısından fazlasının ödül aldığını vurguladı. Yılmaz, bakanlığın Türk filmlerine ileriki yıllarda da destek vermeyi sürdüreceğini kaydetti.

Festivalin ''Ulusal Uzun Film Yarışması'' bölümünde ''Sonbahar'', en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi yardımcı kadın oyuncu, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi kurgu ile bu yıl ilk kez verilen Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) en iyi film ödülü ve Film Yönetmenleri Derneği (FİLM YÖN) en iyi yönetmen dallarında ödül kazandı.

Cemal Şan'ın yazıp yönettiği ''Dilber'in Sekiz Günü'' filmi ise ''Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü'' ve ''Onat Kutlar En İyi Senaryo Ödülü''ne layık görüldü.

''Ulusal Uzun Film Yarışması'' kapsamında ödül verilen diğer dal ve ödül alanların isimleri ise şöyle:

''En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'' ''Dilber'in Sekiz Günü'' filmindeki rolüyle Nesrin Cavadzade'ye,
''En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'', ''Dilber'in Sekiz Günü'' filmindeki başarısıyla Fırat Tanış'a,
''En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü'', ''Sonbahar''daki performansıyla Megi Kobaladze'ye,
''En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü'', ''Gökten 3 Elma Düştü'' filmindeki oyunculuğuyla İsmail Hacıoğlu'na,
''En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü'', ''Sonbahar'' filmindeki görüntü yönetimiyle Feza Çaldıran'a,
''En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü'', ''Devrim Arabaları'' filmindeki sanat yönetimiyle Veli Kahraman'a,
''En İyi Özgün Müzik Ödülü'', ''Dilber'in Sekiz Günü''ndeki müzik anlayışıyla Nail Yurtsever, Engin Aslan ve Cem Tuncer'e,
''En İyi Kurgu Ödülü'', ''Sonbahar'' filmindeki kurgu anlayışıyla Thomas Balkenhol'a.

Öte yandan, ''Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Ödülü''nü ''Fırtına'' filmindeki performansıyla Cahit Gök ve ''Dinle Neyden'' filmindeki rolüyle Metin Hara paylaşacak. ''Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Ödülü''nü ''Gökten 3 Elma Düştü'' filmindeki rolüyle Toprak Sağlam, ''Umut Veren Yeni Yönetmen ve Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Ödülü''nü ''Bunu Gerçekten Yapmalı Mıyım?'' yapıtıyla İsmail Necmi aldı.

Ayrıca, ''Seçici Kurul Özel Ödülü'', ''içinde yaşadığımız politik coğrafyanın gerçeklerine göbekten bağlı olması nedeniyle sınır tanımayan kırık bir aşk öyküsünü, belgeselci refleksi ve yalın bir sinema dilini kaynaştırarak anlattığı'' gerekçesiyle Hüseyin Karabey'in ''Gitmek'' adlı yapımına verildi.

''ULUSAL BELGESEL YARIŞMASI'' ÖDÜLLERİ

''Ulusal Belgesel Yarışması'' bölümünde ''teknik yeterlilik, anlatıda bütünlük, sinematografi ve estetik kıstaslar değerlendirildiğinde, profesyonel kategoride birinciliğe değer bir eser bulunamaması'' nedeniyle söz konusu dalda birincilik ödülü belirlenmedi. Bu dalda, Yasemin Alkaya'nın ''Yaşam Arzısı'' adlı filmi ikincilik, Can Candan'ın ''3 Saat'' filmi üçüncülük ödülüne, Gloria Rolando'nun ''Nazım'ın Küba Seyahati'' de ''Seçiciler Kurulu Özel Ödülü''ne layık bulundu.

Amatör kategoride ise Serdar Güven'in ''Alamet'in Üstüvane'' yapımı birinci, Rodi Yüzbaşı'nın ''Mezra Ezidiya'' adlı filmi ikinci, Belgin Cengiz ve Oğuz Karabeli'nin ''Kağıt Hane'' adlı eserleri üçüncü oldu. ''Seçici Kurul Özel Ödülü''nü Emre Yalgın'ın yönettiği ''Pembe Gri'' aldı.

''ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI'' ÖDÜLLERİ

Festival kapsamında düzenlenen ''Ulusal Kısa Film Yarışması'' kategorisinde ''İnsan-lık'' adlı yapım, ''En İyi Kurmaca Film'' seçilirken, ''En İyi Deneysel Film Ödülü''ne ''Açık Rüya'', ''En İyi Canlandırma Film Ödülü'ne ''Gemeinschaft'' adlı kısa filmler değer bulundu. ''Seçiciler Kurulu Özel Ödülü'' de ''Hayat-Derin Uzay''a verildi.

''Anoptikon'' ve ''Seken Palazlar'' filmleri ise, Seçici Kurul tarafından yarıştıkları kategoriye uygun bulmamakla birlikte dikkate değer görüldü.

Törende, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Çello Kuartet topluluğu da dinleti sundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*