Fethiye, daha da güzelleşecek

  • Giriş : 05.08.2006 / 00:00:00

Fethiye Belediye Başkanı Saatcı, şehrin güzelleştirme çalışmalarını tarihi ve kültür dokusuna uygun yaptıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İlçede çarpık yapılaşma ve görüntü kirliliğine asla geçit vermeyeceklerini bildiren Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, güzelleştirme çalışmalarını 'Kent Estetik Komisyonu'nun önerileri doğrultusunda yaptıklarını belirtti.

Likya medeniyetine beşiklik etmiş ve günümüze kadar Telmessos ve Meğri ismi ile anılan tarihi şehirde yapılacak binalarda kentin estetik ve kültür dokusuna dikkat edeceklerini belirten Başkan Saatcı, Fethiye'nin estetik görünüşünü bozan ve görüntü kirliliği oluşturan 'Belediye Pasajı'nı yıkarak yerine modern bina yapacaklarını söyledi.

Behçet Saatcı, "7 yıldır hizmet vermede temel prensimiz 70 bin nüfuslu Fethiye ailesinin ortak görüş ve önerilerini alarak ve yönetime katarak iş yapıyoruz. Tarihi ve doğal güzelliği olan şehrimizin güzelleştirme çalışmalarında estetik yapısına özel önem veriyoruz. Seçimle iş başına gelenlerin mazeret öne sürme lüksleri yoktur. Gelecek kuşaklara atalarımızdan aldığımız kültür mirasını orijinali uygun bir şekilde bırakmak istiyoruz. " dedi.

Belediye Pasajı esnafı ile Belediye Meclis Salonu'nda bir araya gelerek kentte çarpık yapılaşma ve görüntü kirliliğine karşı ortak mücadele kararı aldıklarını hatırlatan Saatcı, hedeflerinin yapacakları estetik operasyonlarla şehir içinde ur gibi duran görüntü kirliliklerini ortadan kaldırmak, Fethiye'yi dünyanın en saygın ve seçkin turizm tatil beldesi haline getirmek olduğunu ifade etti.

Sezon öncesi Pazaryeri, Köprübaşı mevkii Fethiye Hali'nde yaptıkları güzelleştirme çalışmalarının ardından sıranın belediye pasajına geldiğini dile getiren Saatcı, fizibilite çalışmaları tamamlanan pasajın Fethiye Belediyesi İş Merkezi olarak yenileneceğini bildirdi. Saatcı, "Turizm beldesinde görüntü kirliğine asla izin vermeyeceğiz. Şehrimizin güzelleştirme çalışmalarında tarihi doğal kültür dokusunu uygun bir şekilde yapıyoruz. Şehir Estetik Komisyonunun görüşleri doğrultusunda çalışma yapıyoruz." şeklinde konuştu.

Fethiye Belediyesi İmar Müdürlüğü tarafından hazırlanan projede zemin katta 22 işyeri, 2 çay ocağı, birinci katta 33 işyeri 1 çay ocağı, 2'nci katta ise 30 adet işyeri ve çay ocağı bay ve bayan tuvaletleri bulunacağını bildiren Saatcı, yapılacak binanın plan ve projesini Fethiye İmar Müdürü Durcan Kaya ile birlikte Belediye Meclis Salonu'nda esnaflara bilgi verdi.

Binanın yapım çalışması süresince tüm esnafın haklarının A'dan Z'ye korunacağını ifade eden Saatcı, yapılacak çalışma ile ilgili pasaj esnafının görüş, istek, dilek ve temennilerini en kısa zamanda Fethiye Belediyesi'ne bildirmelerini istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious