Fethiye kaya mezarları tiyatroda

  • Giriş : 19.08.2006 / 00:00:00

Baykal Kent, "Bir şehirde kültür ve sanat varsa o şehir her daim canlıdır. Şehirlere ruh veren kültür ve sanat faaliyetleridir" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bir yıl önce İstanbul'un trafik yoğunluğu ve yozlaşan insan ilişkilerinden bıkarak Güney'de turizm beldesi Fethiye'ye yerleşen Baykal Kent, sahneleceği oyunun mitolojik bir trajikomik oyun olacağını söyledi. Gerçek isminin Baykal Açmazlale olduğunu ve aktif bir şekilde 46 yıldır tiyatro ve sinema sanatına gönül verdiğini belirten oyuncu Kent, M.Ö. 4. yüzyılda yaşayan Telmessos (Antik Telmessus) Kral Amintas'ın Apollo'nun oğlu olduğunu ifade etti.

Turizm beldesindeki bir yıllık tiyatro ve sinema çalışmaları ile ilgili Fethiye Mercan Pastanesi'nde basın açıklaması yapan Kent, Kayaköy'de 6 ay önce uygulamaya koyduğu 'Yeşilçam Sokağı' ve 'Yeşilçam Kahvesi'nden sonra 2'nci büyük projesi olduğunu söyledi. Baykal Kent, "Bir şehirde kültür ve sanat varsa o şehir her daim canlıdır. Şehirlere ruh veren kültür ve sanat faaliyetleridir. Sinema ve sanatta evrenseli yakalamanın yolu taşrada yapılan kültür ve sanat etkinliklerinden geçer. Günümüzde sanat ve sanatçı kavramları anlamını yitirmiş durumda. Günümüzde bir pop müzik parçası ile ünlenene de sanatçı deniliyor, 50 yıldır sinema ve tiyatro ile uğraşana da sanatçı deniliyor. İş böyle olunca yıllar yılı dünya çapında kalıcı tiyatro ve sinema eseri ortaya koyamadık." diye konuştu.

Sinema ve tiyatro dalında dünya çapında eser vermek için tarihi materyaller bakımından Fethiye'nin bakir bir alan olduğunu dile getiren Kent, M.Ö. 4. yüzyılda 23 Likya Birliği ülkelerinin tamamında antik tiyatro salonunlarının bulunduğunu söyledi. Turizm şehrinde sinema ve tiyatro sanatının turizmle birlikte bütünleşmesi ile kente evrensel boyutta canlılık geleceğine inandığını ifade eden Kent, sanatsal etkinliklerin artması için yerel yönetimlerin sanatçılara destek çıkması gerektiğini belirtti. Kent, "Yerel yönetimler tiyatrocuların çalışmalarına gereken ölçüde sahip çıkmıyor. Anadolu insanının gerçek anlamda tiyatro ile bütünleşmesi yerel yönetimle desteği ile olur." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious