Fethiye'de içkili yerlere kırmızı çizgi

Fethiye'de içkili yerlere kırmızı çizgi.11696
  • Giriş : 03.03.2008 / 20:25:00

Fethiye Belediyesi tarafından geçen ay gündeme alınan ve tartışmalara neden olan alkollü yerlerin bir bölgede toplanmasına ilişkin karar bugünkü toplantıda oy çokluğuyla kabul edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alınan karara göre, belirlenen bölgeler dışında alkollü mekan açılamayacak. Karara, TÜRSAB yönetiminde bulunan bir üye ile CHP'li bazı üyeler karşı çıktı. Geçen ay Diğer İşler ve Yönetmelikler Komisyonu ile İmar Komisyonu'na havale edilen alkollü yerlerin kırmızı çizgiyle belirlenmesi konusu bugünkü toplantıda oy çokluğuyla kabul edildi.

Diğer İşler ve Yönetmelikler Komisyonu'nda çalışması yapılan ve Belediye Meclisi'nde kabul edilen krokiye göre Adnan Menderes Bulvarı, İnönü Bulvarı, Mustafa Kemal Bulvarı, Barış Manço Bulvarı, Yergüzler Caddesi, Selim Günday Caddesi ve İbrahim Gül caddesindeki içkili yerlerin ruhsatı yenilenmeyecek ve bu caddelerde yeni açılacak alkollü mekanlara da ruhsat verilmeyecek.

Konuyla ilgili toplantıda bir açıklama yapan Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, "Belirli özgürlüklerin sınırlandırılmasından yanayım, kimsenin kamuya açık alanda alkol almaya hakkı yok. Vatandaşlardan gelen talep üzerine böyle bir karar aldık. Fethiye kamuoyunun da yoğun desteği ile aldığımız bir karar. Yoksa bize ne vatandaşın ne yediğinden ne içtiğinden" dedi.

Alınan kararla ilgili görüşlerini belirten Fethiye Belediyesi Meclis Üyesi ve TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Hikmet Selçuk ise "Sınırlamaya gerek kalmamalı. Turizm kenti olarak bu uygulama bize zarar verir" diye konuştu.

Meclis'in CHP'li üyesi İsmail Başoğlu da "Alkollü yerler yönetmeliğinde belirtilen 100 metre kuralı da şu an uygulanmıyor ama hiçbir sorun yok. Yasak koyarak hiçbir şeyin önüne geçemeyiz. Bir adli olayın ardından böyle bir kararın alınması çözüm değil, bu ideolojik bir sorun" ifadelerini kullandı.

Belediye Meclisi'ne Bilgi veren Diğer İşler ve Yönetmelikler Komisyonu Başkanı Doğan Taşkın da "14 Şubat'ta toplanan komisyonumuz içkili yerlerin belirli bir yere toplanması, kırmızı çizgilerle belirlenen yere ruhsat verilmemesi, halen açık olan yerlerinde ruhsat yenilemelerinin yapılmaması kararı aldık" dedi.

Konuşmaların ardından Belediye Meclis Üyelerine konuyla ilgili bilgi harita ve krokiler üzerinde verildi. Yapılan bilgilendirmenin ardından gerçekleştirilen oylamada içkili yerlerin bir araya toplanmasıyla ilgili karar oy çokluğuyla alındı.
Alınan karar sonrası basını eleştiren Belediye Başkanı Behçet Saatcı "Basın kamuoyunda hassas olan bir konuyu gündeme taşıyor. Fethiye'nin çok daha güzel olayları var gündeme taşınacak. Özgürlüklerin kısıtlanmasından yanayım" ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious