Fethiye'den Japonya'ya susam ihracı

  • Giriş : 28.02.2006 / 00:00:00

Fethiye Susamı, Japonya'ya ihraç ediliyor. İç piyasada helva ve tahin yapımında kullanılan susamı Japonlar bir işleme tabi tutmadan çiğ şekilde tüketiyor. 2005 yılında Fethiye'de 2 susam alıcı firma Japonya'ya 500 ton susam ihraç etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Fethiye ve Gökova yöresininin susamının yağlı olmasından ötürü Japonların Türk susamına hayran kaldıklarını belirten susam tüccarı Muzaffer Aydın, geçen yıl ilçeden İzmir'de bir firma aracılığı ile Japonya'ya 500 ton susam gönderildiğini bildirdi.

Türkiye'de susam iç piyasada tahin ve helva yapımında kullanılırken, Japonların susamı ham şekilde tükettiklerini ifade eden Aydın, susamın kilosunu 2 milyon 200 bin liradan sattıklarını söyledi.

Aydın, "Yağlı ve kaliteli olduğundan japonlar susamı Fethiye'den alıyor. Türkiye ise susam ithalini Meksika, Burma, Hindistan ve Pakistan'dan karşılıyor. İthal gelen susamlar kalitesiz ve yağsız olduğu için fiyatı Fethiye susamının yüzde 50'sine tekabül ediyor. Japonlar ithal gelen ülkelerin hiç birinden susam almıyor" dedi.

Tarım İlçe Müdürlüğü'nün yaptığı istatistiğe göre, Fethiye'de susam üretimi endüstri bitkileri tütün, şeker pancarı, anason, pamuk, yer fıstığı ve patatesin arasında yüzde 4'e tekabül ediyor. Yörede üretim bakımından yüzde 36'yla pamuk birinci, yüzde 32'yle tütün ikinci, yüzde 14'le anason 3. sırada bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious