Fethiyeliler saatlerini güneş saatine göre ayarlayacak

  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

Fethiyeliler, güneşli havalarda saatlarini 'Güneş Saatine' göre ayarlayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bölgenin koordinatları çıkarılan saatin mermer ağırlığı 700 kiloğram. Park içine yerleştirilen güneş saatinin çalışması hakkında yapılan toplantı ile Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ve mucit Mert Özgür turizm beldesi halkını bilgilendirdi.
Güneş saatinin tamamını kendi elleri ile yapan Mert Özgür, yapım için 10 bin dolar masraf yaptığını belirtti. Turizm beldesinde yaptığı güneş saati ile Türkiye'de bir ilke imza attığını belirten Özgür, tarihte ilk güneş saatini M.Ö 1500 yılında Mısırlıların kullandığını söyledi. Çalışmasını tamamladığı saati işletmekte olan otelinin bahçesine koymak için yaptığını ifade eden Özgür, daha sonra büyük emek harcayarak yaptığı eserini turizme kazandırmak için Fethiyelilere ithaf ettiğini belirtti.

Alparslan Türkeş Parkı'nda sergilenen saatin şehrin simgesi haline geleceğine inandığını belirten Özgür, gezdiği bir çok Avrupa ülkesinin parklarında güneş saatinin bulunduğunu söyledi. Özgür, "Güneş saatinin temel çalışma prensibi bir yüzey üzerine çizilmiş olan saat çizgileri ile çizgilerin üzerinde oluşturduğu gölge yardımları ile zaman belirlenir. Tarihte 3 bin 500 yıl geçmişi olan güneş saatini sırası ile Mısır, Çin ve İnka medeniyetleri kullanmıştır. İslam dünyasında ise namaz vakitlerinin tayini için kullanılmıştır. Fethiye'ye en yakın güneş saati 2400 yıllık geçmişi Datça Knidos Aphrodita Tapınağı'nda bulunmaktadır. Kurduğumuz sistemde saat 'dolunay' ve 'yarımdolunay'da da çalışacak." dedi.

Çalışması ile Fethiyelilere nostaljik anlamı olan eseri kazandırdığından ötürü kimyager mucit Mert Özgür'ü tebrik eden Belediye Başkanı Betçet Saatcı, saatin korunması ve turizme kazandırılması konusunda Fethiyelilerin hassasiyet göstermesini istedi. Saatin dış etkenlerden korunması için demir çerçeve ile koruma altına aldıklarını ifade eden Başkan Saatcı, turizm şehrinin tanıtımı için üretkenlik gösteren her bireyi destekleyeceklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious