'Fethiye'yi su sporlarının başkenti yapacağız'

  • Giriş : 04.03.2006 / 00:00:00

Türkiye Kürek Fedarasyonu ve Fethiye Belediyesi'nin ortak çalışmaları ile ilçe dünyada su sporlarının başkenti olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Geçen yıl İspanya'nın Almeria şehrinde yapılan 15. Akdeniz Oyunları Kürek Takımları yarışmasında Kürek Milli Takımı'nın 2 gümüş ve 1 bronz madalya kazanmasından sonra moral bulduklarını ifade eden Tan, 2006 yılında Balkan Şampiyonası yarışlarının Fethiye'de yapılması için uğraş verdiklerini ifade etti. 2. Karagöz Akdeniz Kupası Kürek Yarışları öncesi kürekseverlere hitap eden Tan, Türkiye'de kışın deniz sıcaklığı, iklimi, doğası ve altyapısı ile su sporları yapımı için en elverişli yerin Fethiye olduğunu söyledi.

Tan, "Bütün spor dallarının özünde barış, dostluk ve kardeşlik vardır. Kürek takımlarımıza verdiğimiz ve vereceğimiz terbiye ile sporu 'Fair Play' ruhuna yakışır hale getireceğiz. Kürek sporu dostluğun ve yardımlaşmanın en güzel simgesidir." şeklinde konuştu.

Turizm beldesini dünyada su sporlarının yapıldığı merkez haline getirmek için tanıtım faaliyetlerini aralıksız sürdürdüklerini söyleyen Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, kışın 15 ile 20 kürek takımının ilçelerinde kamp yaptığını belirtti. Fethiye Körfezi'nin kano, yelken ve kürek gibi su sporları yapımı için altyapılarının tam olduğunu vurgulayan Saatcı, 3 haftadır Romanya Kürek Milli Takımı'nın ilçelerinde kamp yaptığını anlattı.

2. Akdeniz Kupası Yarışlarına Beykoz Belediyesi(7), Tekel Spor(11), Balık Adamlar (17), Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ)(11), Ankara Üniversitesi(5), Hereke Belediyesi(21), Şişecam(19), Deniz Harp Okulu(18), Sarıyer Belediyesi(7), Denizcilik İşletmeleri(5), Fethiye Belediyesi(26), Anadolu Hisarı(10), Sakarya Spor(8), Kırkıpınar Belediyesi(3) Sakarya Kürek İhtisas Klübü(5) ve Galatasaray Kürek takımı 23 sporcusunla katıldı. Balkan Kürek Takımı yarışmalarına Fethiye'de hazırlanan Romanya Kürek Milli Takımı yarışma esnasında Fethiyelilere özel kürek gösterisi yaptı.

İki gün sürecek olan yarışlarda ilk gün bayan kürekçiler yarıştı. Büyük A Bayanlar 2 X kategorisinde 8, 17'lik derece ile Gatasaray'dan E. Gökçe Deniz ile Şeyda Erturun 1'nci oldu. Büyük A Bayanlar 1X kategorisinde 8, 53'lik derecesi ile ODTÜ'den Başak İnal 1'nci, Genç A Bayanlar 2X kategorisinde ODTÜ'den Sevgi Şahin - Feyzan Tuzkaya 1'nci, Genç A Bayanlar 1X'de Körfez Hereke Sümer Spor'dan Mehtap Turan 1'nci, Genç B Bayanlar 2X'de Şişecam'dan Meltem Aydemir ile Hasibe Altıntaş, 1'nci, Genç B Bayan 1X'de Fethiye Belediye Spor'dan Tuğçe Koldaş 1'nci geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious