Fethullah Gülen, Kurban Bayramı'nı gurbette yaşadı

Fethullah Gülen, Kurban Bayramı'nı gurbette yaşadı.13726
  • Giriş : 21.12.2007 / 14:30:00
  • Güncelleme : 21.12.2007 / 14:02:00

Kendisini yalnız bırakmayan Türklerle birlikte bayram namazını kıldıktan sonra, kurban kesti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çocukları harçlık ve hediyelerle sevindiren Gülen, Türkiye'ye duyduğu özlemi anlatırken gözyaşlarına hakim olamadı.

Bayramın en canlı yaşandığı yerlerden birinin Türkiye olduğunu belirtirken, Anadolu insanının en sıkıntılı dönemlerde bile dinî değerlerine sahip çıkmasından övgüyle bahsetti.

Bayramı Afrika'dan Güneydoğu'ya kadar muhtaç insanların yanında geçirenleri takdirle yad eden Gülen, ardından Alvarlı Muhammed Lütfi Efe Hazretleri'nin şiirini okudu: "Mevla bizi affede / Bayram o bayram olur / Cürm-ü hatalar gide / Gör ne güzel ıyd olur..."

Gurbetteki bayramda duygu ve hüzün vardı. Fethullah Gülen, bayram vesilesiyle ziyarete gelenlerle kısa da olsa sohbet etti.

Türkiye'ye duyduğu özlem ve sevgisini dile getiren Gülen, "İyi arkadaşlar tanıdık." diyerek sevdiklerini gözyaşları içinde andı.

Hasretini çektiği ve 'olsalar bir uğrasaydım' dediği kişilerden bahseden Gülen, merhum Hacı Kemal Erimez'ı sık sık rüyasında gördüğünü söyledi. "Tam inanmış bir insandı." dediği Erimez'le ilgili bazı hatıralarını gözyaşları içinde anlattı.

Bayramın en canlı ve neşeli yaşandığı yerlerden birinin Türkiye olduğunu kaydeden Gülen, "Anne-babanın elini öpmek bizim kültürümüzde çok önemlidir." dedi.

Yıllardır bayramı ailesinden uzakta geçiren fedakar insanların bu sene de Güneydoğu'dan Afrika'ya yardıma muhtaç insanların yanında olduğunu hatırlattı.

Gülen, "Türk insanı bu hareketiyle 'dünyanın her yerinde biz de varız', diyor." ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious