Fethullah Gülen, 'oy verin' demedi

Fethullah Gülen, 'oy verin' demedi.8422
  • Giriş : 29.07.2007 / 09:02:00

Cemaatin seçimlerde AKP’ye destek kararı aldığı iddialarına sert tepki geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Zaman Gazetesi yazarı Hüseyin Gülerce, “Camianın böyle bir kararı yok ve olamaz” dedi

Cemaatin seçimlerde AKP’yi destekleyeceği iddialarına ilişkin Zaman Gazetesi yazarı Hüseyin Gülerce’den tepki geldi. Gülerce özetle şunları söyledi:

Cemaatten 30 kişinin AKP’den aday olduğu yazılmış. Kim bunlar, açıklasınlar. Camianın, AKP’ye siyaseten destek olması mümkün değil. ‘Cemaat, AKP’ye oy verecek’ diye alınmış bir karar yok. Olamaz da. AKP’nin yüzde 40 oyu olduğu söyleniyor. Biz yüzde 100’e hitap ediyoruz.

Hocaefendi’nin geçmiş dönemde DSP’yi desteklediği söylendi ama desteklemedi. Çünkü dindarla barışık bir laiklik anlayışı vardı ve dindar çevrelerce bu samimi bulundu. Bu nedenle bu camia, Sayın Ecevit’e hep sahip çıktı. Ecevit 28 Şubat’ta bile okullara sahip çıkmıştı.

Gülen Hoca’nın bir sözü var: Bütün partilere eşit uzaklıkta değil, eşit yakınlıktayız. Bu, çok önemlidir.

Fethullah Hoca, bu tür değerlendirmeleri okudukça rahatsız olmuş ve üzülmüştür. Sayın Gülen’in desteklediği demokrasidir, istikrardır.

Bu okullara, tüm partilerden destek geliyor. AKP, DSP, ANAVATAN, DP ve MHP’de de Gülen hareketine sahip çıkanlar oldu. Sayın Türkeş, üniversite açılışında Sayın Gülen’le yan yana oturdu. Hatta Türkeş, Gülen’e okulları takdir eden mektup da yazmıştı.

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious