Fethullah Gülen 22 temmuz seçimlerini yorumladı

Fethullah Gülen 22 temmuz seçimlerini yorumladı .8220
  • Giriş : 24.07.2007 / 01:30:00
  • Güncelleme : 24.07.2007 / 01:32:24

Fethullah Gülen, bundan sonra seçimin galiplerine önemli görevler düştüğünü söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye'nin büyük badireler atlatarak seçim gününe geldiğini hatırlatan Gülen, bundan sonra seçimin galiplerine önemli görevler düştüğünü söyledi. Gülen "galipler seçim meydanlarında söylenen kırıcı sözleri unutmalı ve toplumun tamamnı kucaklamalar" diye konuştu.

Fethullah Gülen, kendisine seçim sonuçlarıyla ilgili bir soru sorulması üzerine önemli açıklamalarda bulundu. Herkül org adlı internet sitesinde yayınlanan konuşmasında Gülen, Türkiye'nin bu seçimi huzur içinde yapamaması için bazı çevreleri büyük çaba sarfettiğini ancak buna rağmen Allah'ın inayetiyle amaçlarına ulaşamadıklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı seçimi ve sonrasında Türkiye'nin bir kamplaşma tehlikesi atlattığına dikkat çeken Gülen böyle bir tehlikenin seçim sonuçlarından rahatsız olan çevrelerin hırçınlaşmasıyla seçim sonrasında da yaşanabileceğini hatırlattı. Türkiye'de öünümzdeki dönemde de sulh ve sükunun hakim olabilmesi için seçimin galiplerine büyük görev düştüğünü hatırlatan Gülen yapılması gerekenlere ilişkin önemli uyarılarda bulundu.

İslam ve Türk tarihinden 'başarılardan sonra takınılacak tavırlara dair' örnekler veren Fethulah Gülen "seçim meydanlarında söylenen sert sözler bir an evvel unutulmaldır" dedi.

Gülen, 'Ne var ki, Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde ve genel seçim öncesinde ortaya çıkan hırçınlıklar bir anda bertaraf edilemez; hatta başarısızlık bir kısım insanlarda daha büyük hırçınlıklara ve cinnet sayılabilecek hezeyanlara sebebiyet verebilir. Bu itibarla, seçimde muzaffer olan insanlara bundan sonra daha büyük vazifeler düşmektedir; onlar, daha kuşatıcı, daha anlayışlı ve daha yumuşak olmalı, mülayim halleriyle hırçınlıkların önünü almalıdırlar' dedi.

Gülen, konuşmasında Müslüman ve Türk liderlerin zafer sonrası davranışlarından örnekler verdi: Başarılar insanı şımartmamalı. Allah Rasûlü'nün, Mekke'yi fethedip şehre girerken büründüğü mahviyet hepimize hüsn-ü misal olmalı. Peygamber Efendimiz, tabiatının bir derinliği olan tevazudan dolayı, biniti üzerinde o denli iki büklüm idi ki, neredeyse başı bindiği hayvanın eğer kaşına değecekti." dedi. Yavuz Sultan Selim, Mısır'ı fethedip mukaddes emanetlerle İstanbul'a dönerken pâyitahta yaklaştığı bir anda, halkın kendisini muhteşem bir törenle karşılayacağını öğrendiğini hatırlatan Gülen, "Yavuz, ordusuyla olduğu yerde konaklar ve şehre girmek için gece karanlığını bekler; nefsani duygulara kapılmaktan, tevazu ve mahviyeti yaralayacak hislere girmekten endişe eder.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious