Fethullah Gülen Cemaati Batı'da mercek altına alınıyor!

Fethullah Gülen Cemaati Batı'da mercek altına alınıyor!.9269
  • Giriş : 23.11.2007 / 08:40:00

Dünyanın çeşitli ülkelerinde Gülen Hareketi'yle ilgili olarak konferanslar başlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

11 Eylül saldırılarının ardından yaşanan gelişmeler ortada... İslam dünyasının imajı alabildiğine zedelendi. Zaten var olan İslam fobisi iyice yaygınlaştı. Batı dünyası, varoluşsal bir endişe yaşamaya başladı.

Haçlı döneminden bu yana yaygın olan yanlış anlamalar iyice katmerlendi. "İslam" denildiğinde akla hemen Usame Bin Ladin gelir oldu. Diyalog ve hoşgörü yerine, gizliden gizliye bir çatışma ortamı gelişti.

Bu gelişmelerden bütün İslam dünyası nasibini aldı. Az ya da çok! İlaveten Batı'daki tavır İslam dünyasını da etkiledi. Doğu ile Batı arasındaki önyargılar daha da arttı.

Ortaya çıkan tablo üzerine Fetullah Gülen Cemaati devreye girme ihtiyacı hissetti. Dünyanın çeşitli ülkelerinde Gülen Hareketi'yle ilgili olarak konferanslar başlatıldı. İlki 12-13 Kasım 2005'te Huston'daki Rice Üniversitesi'nde yapıldı...

Bir başkası 4- 5 Mart 2006'da Dallas'taki Southern Medotis Üniversitesi'nde düzenlendi. Konferanslar zinciri 4-5 Kasım 2006'da Norman Şehri'ndeki Oklohoma Üniversitesi ve 3 Kasım 2007'de Londra'da Lordlar Kamarası ile diğer üniversitelerde yapılan toplantılarla devam etti. Dün de Rotterdam'daki Erasmus Üniversitesi'nde yeni bir Fetullah Gülen Konferansı başladı. Bugün devam edecek konferansta çeşitli ülkelerden bilim adamları 32 adet tebliğ sunacaklar. Dünyadaki Gülen Hareketi'ni mercek altına alacaklar.

Aslında, bütün bunlar Fetullah Gülen Hareketi'nin yeni bir piar çalışması. Öyle görünüyor ki, önümüzdeki dönemde de dünyanın çeşitli bölgelerinde konferanslar devam edecek. Üniversitelerdeki toplantılar birbirini izleyecek.

Amaç:

Karşılıklı önyargı duvarlarını yıkmak. Doğu ile Batı arasındaki hoşgörüyü yaygınlaştırmak. Bu konferanslarda, Gülen Hareketi, radikalizmin panzehiri olarak öne çıkarılıyor. Sunulan tebliğlerde Fetullah Gülen'e ayna tutularak Batı'ya Anadolu Müslümanlığı anlatılmaya çalışılıyor. Fetullah Gülen Cemaati de "Uzun vadeli çözüm biziz" formülü ile Batı'nın karşısına çıkıyor. Bu konferansların bir başka amacının, Türkiye'den Batı'ya yönelen menfi propagandanın teshirlerini azaltmaya yönelik olduğu da söylenebilir. Gülen Hareketi, Batı dünyası karşısında kendisini doktor masasına yatırıp bir çağrıda bulunuyor:

-Gel, beni muayene et.

Batı'da bu çağrıya ilgi büyük. Batı dünyası, kurduğu medya ağı ve 400'e yakın okul, kurs, din merkezi ile dünyanın dört bir yanına yayılan Gülen cemaatini incelenmeye değer bir örnek olarak görüyor. Gülen Cemaati, Batı'da mercek altına alınıyor!

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious