Fethullah Gülen cephesinden cevap

  • Giriş : 20.07.2006 / 00:00:00

Fethullah Gülen’in avukatından Sabah gazetesinin bugünkü manşet haberine cevap geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

20 Temmuz 2006 tarihli Sabah Gazetesinde Aslı Aydıntaşbaş imzasıyla müvekkilim Muhterem Fetullah Gülen hakkında bir haber yayınlanmıştır.

Öncelikle belirtmek gerekir ki, sözkonusu haberde birçok hatalı bilgi bulunmaktadır. Müvekkilim dokuz değil, yedi yıldır ABD’de bulunmaktadır. Kendisi, herhangi bir cemaatin ruhani lideri değildir, hiçbir müridi de bulunmamaktadır. Birçok defa gazete ve televizyonlarda, bu iddiaların gerçekdışı olduğunu bizzat kamuoyuna açıklamıştır.

Haberde, “Fetullah Gülen’in geçmişte sayısız davada yargılandığı” “Gülen’in Türkiye’ye dönmesi halinde bazı savcıların geçmişte olduğu gibi hakkında işlem yapması olasılığından çekindiği” şeklinde iddialar ileri sürülmüştür. Bu iddia da gerçeklere aykırıdır. Müvekkilim, biri olağanüstü hal döneminde Sıkıyönetim Mahkemesinde olmak üzere sadece iki kez yargılanmıştır. Bununla birlikte müvekkilim aleyhinde kesinleşmiş hiçbir yargı kararı bulunmamaktadır. Bilakis, müvekkilim üzerine atılı suçlardan beraat etmiş bulunmaktadır. Hal böyle olmasına rağmen, kendisini kamuoyunda suçlu gibi gösterecek bir üslupla haber yapılmasını sorumlu ve objektif gazetecilikle bağdaştıramıyoruz.

Sözkonusu yazıda, “Gülen Green Card istedi, ABD vermedi”, “Amerika’dan Gülen’e Green Card yok” şeklinde başlıklar kullanılmıştır. Oysa, haberin içeriğinde “ABD yönetiminin başvuruyu reddetme eğiliminde olduğu” şeklinde henüz sonuçlanmamış bir işlemden bahsedilmektedir. Bu durum da, iddianın gerçek dışı olduğunu göstermektedir.

Bilindiği üzere, müvekkilimin Türkiye’ye gelmesinde hukuki hiçbir sorun bulunmamaktadır. Nitekim, müvekkilim temmuz ayında Türkiye’ye gelmek için hazırlık yapmış, ancak doktorların kendisine verdiği yeni randevular nedeniyle bu yolculuk gerçekleşmemiştir. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından bu açıklamayı saygıyla sunarız.


Fetullah Gülen Vekili
Av. Orhan Erdemli

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious