FETHULLAH GÜLEN DEVLET YANLISIDIR! (2)

  • Giriş : 09.06.2006 / 00:00:00

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, oybirliğiyle beraatine karar verdiği Fethullah Gülen hakkındaki gerekçeli kararını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, 5 Mayıs’ta Ankara 2 No’lu DGM’nin Gülen’e 2003 yılında verdiği erteleme kararını bozarak, beraatine karar vermişti. Mahkeme, Gülen hakkında yapılan yeniden yargılama sonrası verdiği beraat kararının gerekçesini açıkladı. Gerekçeli kararda, ”Fethullah Gülen ve ilişkilendirildiği kuruluşların anayasal düzeni değiştirme amacının sabit olmadığı, Gülen’in bu hususa yönelik açık bir beyan ve ikrarının bulunmadığı ve böyle bir amacının olduğu kanısının yorum ve çıkarsamalara dayandığı tespit edilmiştir.” denildi.

Gülen hakkındaki ’anayasal düzeni değiştirme’ amacının varlığının kabulü halinde dahi cebir ve şiddete başvurmadığı, herhangi bir eyleminin bulunmadığı belirtilen gerekçeli kararda, iddialarla ilgili somut delil bulunmadığına dikkat çekildi. Emniyet’in yazısıyla da Gülen’in yasadışı örgüt kurduğu iddiasının doğru olmadığının ortaya çıktığı belirtilen gerekçeli kararda, Gülen’e ’tek kişilik’ örgüt suçlaması yapıldığı, tek kişilik örgüt olmayacağının altı çizildi.

Gerekçeli kararda şunlar belirtildi: ’’Gülen hakkındaki örgüt kurduğu iddialarıyla ilgili delil bulunmamış, aksine devlet yanlısı tutumu nedeniyle dini motifli radikal terör örgütleri tarafından tehdit edilmiştir. Örgüt yapılanması için en az iki kişi olma koşulu aranırken, dosyada başka bir sanığın bulunmadığı, örgüt ve yapılanması ile ilgili olarak takipsizlik kararı verildiği, emniyet raporlarında da Fethullah Gülen ve ilişkilerinin 3713 sayılı yasa kapsamında değerlendirilmediği, bu haliyle 3713 sayılı Terörle Mücadele Yasası’nın 1. maddesinde tarif edilen suçun ve üzerine atılı suçun unsurlarının da oluşmadığı sonucuna varılmıştır.’’

Gerekçeli kararda, Gülen hakkında, yasal mevzuat ile dosya kapsamı karşılaştırıldığında ve delillere göre hareket edildiğinde hukuki ve vicdani olarak beraat kararı vermek gerektiği kaydedildi. Mahkeme, ayrıca yargılama giderlerinin de Hazine üzerine bırakılmasına karar verdi.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, 5 Mayıs’ta oybirliği ile aldığı kararda, Gülen hakkındaki iddiaların ’sübut bulmadığı ve unsurları oluşmadığını’ belirtmişti. Gülen’in avukatları, 3713 sayılı TMK’da yapılan değişiklik ve 5237 sayılı yeni TCK’nın 7. maddesi uyarınca beraat talebinde bulunmuştu. Mahkeme bu talep üzerine Ankara 2 No’lu DGM’nin 10 Mart 2003 tarihli ’kamu davasının kesin hükme bağlanmasının ertelenmesi’ kararının kaldırılmasına ve Gülen’in beraatine karar vermişti. Cumhuriyet Savcısı Salim Demirci, beraat kararının ardından, süre tutum dilekçesi vererek kararı temyiz edeceği sinyalini vermişti. Gerekçeli kararla birlikte savcılığın, gerekçeleriyle Yargıtay’a temyiz başvurusu yapacağı belirtiliyor.

Mahkemeye sunulan savunmalarda, Gülen’in devlet yanlısı tutumu, hayatı boyunca hoşgörü ve diyalog temelinde yaptığı faaliyetlerin devletin en üst düzey yetkililerince desteklendiği vurgulanmıştı. Gülen’in teşvikleriyle yapılan eğitim faaliyetleri hakkında üst düzey devlet yetkilileri ve siyasi parti temsilcilerinin açıklamaları avukatları tarafından mahkemeye savunma olarak sunulmuştu. Gülen’in yeniden yapılan yargılamasında avukatları, Gülen’in terörü kınayan açıklamalarına da yer vermişti.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Dönemin Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Savcısı Nuh Mete Yüksel, 31 Ağustos 2000’de somut hiçbir delile dayanmayan ve önyargılı yorumlardan oluşan 79 sayfalık bir iddianameyle dava açmıştı. Yüksel, Gülen hakkında önce idam istemiyle soruşturma başlatmış, sonuç alamayınca TMK’nın 7. maddesinin 1. fıkrasından dava açmıştı. Yüksel, ’Laik devlet yapısını değiştirerek yerine dini kurallara dayalı bir devlet kurmak amacıyla yasadışı örgüt kurup, bu amaç doğrultusunda faaliyetlerde bulunmak’ iddiasıyla Gülen hakkında 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istemişti. Savcı Yüksel’in açtığı dava, hukuk çevrelerinde 28 Şubat sürecinin devamında açılan davalar olarak görüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious