Fethullah Gülen harekâtının katkıları

Fethullah Gülen harekâtının katkıları.8220
  • Giriş : 26.10.2007 / 00:31:00
  • Güncelleme : 26.10.2007 / 00:33:15

İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen "Değişen İslam dünyası: Fethullah Gülen harekatının katkıları" konulu seminer başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Seminere Amerika, İngiltere ve Türkiye'den akademisyen, araştırmacı, lord, milletvekili ve gazetecilerden oluşan yüze yakın kişi katıldı.

Katılımcıları büyüleyen ve üç gün sürecek olan konferansın ilk etabı başkent Londra'daki Parlamento binasında gerçekleşti. İngiltere'de faaliyet gösteren Diyalog Topluluğu Direktörü Özcan Keleş'in sunduğu konferans Birmingham Üniversitesi, Diyalog Topluluğu, Ekümenik İrlanda Okulu, Leeds Metropolitan Üniversitesi, Londra Orta Doğu Enstitüsü, Londra Afrika ve Doğu Araştırmaları Okulu da organize komitesinde yer aldılar.

Programın başında konuklara hitap eden Lordlar Kamarası üyesi Lord Ahmet, "Bakınca herkes Gülen hareketinin eğitime ve diyaloğa ne kadar katkı yaptığını anlayabilir. Ben kendim Türkmenistan'a ve Türkiye'ye birçok kez gittim ve eğitim konusunda yaptıkları harika işleri görüyorum. Bin kadar okul ile dünyada 100 kadar okul ile Afrika'da ve Batı'da eğitime büyük önem veriliyor. Bu hareketin en önemli yanı, Fethullah Gülen'in İslam dünyası içinden çağdaş görüşlü ve diğerlerine karşı saygısı olan bir alim olmasıdır."dedi.

Lord Ahmed'in konuşmasının ardından konuklara Mevlana Celaleddin Rumi ve Fethullah Gülen'in İslam dini ile alakalı görüşlerini içeren bir video sunumu yapıldı. Kısa video sunumunun ardından kürsüye Chicago Loyola Üniversitesi İslam Araştırmaları ve Teoloji Bölümü'nde Profesor olan Marcia Hermansen "Fethullah Gülen Kimdir?" konulu bir konuşma yaptı. Hermansen, "Fethullah Gülen İslam dünyasının önemli bir alimidir. Milyonlarca seveni var Türkiye'de. Mütevazi bir geçmişi vardır Fethullah Gülen'in. Yıllarca Türkiye'de öğretmen ve hoca olarak görev yapmıştır."diye konuştu. Türkçe olarak 'hizmet' kelimesini de açıklayan Hermansen, hareketin içinde hizmet olarak bilenen kavramın insanlar karşısından hiçbir beklenti içine girmeden servis yapmak, onlara hizmet etmek anlamına geldiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious