Fethullah Gülen Hocaefendi'nin temennisi gerçekleşti!

Fethullah Gülen Hocaefendi'nin temennisi gerçekleşti!.9269
  • Giriş : 21.12.2007 / 23:07:00

Gülen, bir konuşmasında herkesi Güneydoğudaki vatandaşlarla kucaklaşmaya çağırmıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Samanyolu Haber bundan yaklaşık bir buçuk ay önce Fethullah Gülen Hocaefendi'nin herkul.org internet sitesinde yayınlanan bir sohbetini haber yapmıştı.

Gülen, bu konuşmasında önemli tavsiyelerde bulunuyor ve herkesi Güneydoğudaki vatandaşlarla kucaklaşmaya çağırıyordu. Hocafendi'nin bu çağrısı Kurban Bayramı’nda Kimse Yok Mu Derneği’nin organizasyonuyla hayata geçti. Anadolu’nun çeşitli illerinden gelen onbinlerce yardımsever Güneydoğu halkı ile bayramlaştı.

Fethullah Gülen Hocaefendi, herkul.org internet sitesinde yayınlanan bir konuşmasında Türkiye'nin ihtiyacı olan kardeşliğe vurgu yapmış ve yıllardır ihmal edilen Güneydoğulu vatandaşlarımızla kucaklaşılmasını tavsiye etmişti. Hocaefendi'nin bu temennisi kurban bayramında gerçekleşti ve Kimse Yok Mu Derneği'nin organize ettiği programlarda onbinlerce hayırsever, bayramı Güneydoğudaki illerde karşıladı.

Hocaefendi bir buçuk ay önceki konuşmasında, birlik-beraberlik noktasında, yapılan hamasi açıklamalarla bir yere varmanın mümkün olmadığını anlatıyor ve Türkiye'nin kenetlenmesini sağlayacak ciddi bir aksiyon gerektiğini söylüyordu.

LAF DEĞİL AKSİYON ÜRETMELİ

Hani var ya, çok günümüzde telaffuz ediliyor; kederde, tasada, kıvançta bilmem ne de falan diyorlar. Lafta söyleniyor bunlar. Bunların da esas fiili durumu çok önemlidir yine. Nazari söylenilir de onlar destan gibi kalıyor. Esas ameli yönü onun. o iş için bir şeyler yapma, gitme, getirme. gitme, götürme Güneydoğu ile böyle kardeş şehir başta, kardeş kasabalar olabilir, kardeş köyler olabilir, kardeş belediyeler olabilir. Şimdi bunlara bağlanacak olursa mesele büyük ölçüde belki halledilir. Yani onlar hazırlıklı olurlar. fakat ne yapıp yapıp bence birilerinin oradaki o duyguyu düşünceyi sertleştirmesine karşılık bizim yumuşatmaya çalışmamız lazım. Elalem o problemin devamını istiyor mütemadisini istiyor. Kronik bir şey var orada yani. Sürekli böyle virüs pompalayarak orada böyle yer yer akut hale getiriyorlar onu harici müdahale ile. Ve orada problem çıkarıyorlar.

Anadolu insanının her birisini bir diğerine bağlayan çok güçlü fasl-ı müşterekleri olduğunu vurgulayan Gülen, bu bağı güçlendirmek için bayramların iyi birer vesile olduğunu ifade etmişti.

BAYRAMLAR ÖNEMLİ BİRER VESİLE

O insanların içinde bizim faslı müştereklerimiz karşısında öyle kopmaz bir bağ var, öyle ciddi bir irtibat var ki; bence çok küçük bir şeyle hemen, onu yeninden canlandırmak mümkün olacak. İşte bu kurbanlar, ramazanlar, bunlar için çok önemli vesile. Bundan sonra yapılacak şeylerde bir de kendi civanmertliğimizi, milletimizin o necip milletimizin ruhunda mündemiç bulunan, o enginliği o kucaklayıcılığı, kendi evlerimizde onları misafir ederek göstermemiz lazım.

İnsanların gönüllerini fethetme gayreti içinde olunması gerektiğine değinen Gülen ancak bu takdirde vifak ve ittifakın sağlanabileceğine işaret etmişti.

İNSANIMIZI KAZANMALIYIZ

…Şimdi bazen kazanmalar, gerçekten kazanma dediğimiz şeydir yani onunla herşeyi kazanırsınız. Onunla dünya kadar gönlü kazanırsınız. Bu açıdan bazen fethedeceğiniz bir gönül bir gönül değildir gönüllerdir o. O gönülle bütün gönüllere girmiş olursunuz. Bir kanaat önderinin gönlüne girmişseniz, dünya kadar insanın gönlüne girmiş olursunuz. Onlar kendi çevrelerine de böyle açılır saçılır, içleriyle dökülürler yani. Dolayısıyla en azı nedir bu işin en azı şudur; sizin hakkınızda su-i zandan kurtulurlar. Sonra vifak ve ittifak olur. Vifak ve ittifaka Tevfik-i ilahi olur. Sonra başkaları o ayrılığı kendi hesabına değerlendirme fırsatını bulamaz. Bakın zincirleme bir sürü şey oluyor burada. Biz de bunu yaparız Allah'ın izni inayetiyle…

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious