Fethullah Gülen ismini değiştirdi mi?

  • Giriş : 11.07.2006 / 00:00:00

Fetullah Gülen’in ismini değiştirdiği iddialarını Fetullah Gülen’in avukatı Orhan Erdemli yalanladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Avukat Orhan Erdemli, yaptığı yazılı açıklamada, yeni yayımlanan bir kitapta "Fethullah Gülen, 31 Ocak 1986 tarihinde İzmir İl Nüfus Müdürlüğü’ne başvurarak, 3881 kayıt numaralı kimliğindeki ismini ’Fetullah’tan ’Fethullah’a çevirdi. Bu ’h’ harfi değişikliği kimilerine göre ebced hesabına uydurmak, kimilerine göre ise Said Nursi’nin Siirt’teki hocası Molla Fethullah’ın ismini almak istemesi nedeniyle yapılmıştır" şeklinde bir iddiaya yer verildiğini belirtti. Avukat Erdemli gerçekdışı ve hayal ürünü olan bu iddiaya inandırıcılık kazandırabilmek için yer, tarih ve numara uydurulması yoluna gidildiğini kaydetti.

Erdemli, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: "Müvekkilim, hiçbir zaman hiçbir nüfus müdürlüğünde "h" harfi ekleyerek veya başka bir biçimde ismini değiştirmiş değildir. Kaldı ki, isim değişikliği nüfus müdürlüğüne müracaatla değil, ancak mahkeme kararıyla olabilir. Bu durum dahi iddianın uydurma olduğunun diğer bir kanıtıdır. Müvekkilimin nüfus bilgilerine ilişkin resmi kayıtlar ortada iken, böyle hayali kurgularla kişiler hakkında kuşku oluşturulmasını iyi niyetle bağdaştırmak mümkün değildir."

Bir basın mensubunun yayınlayacağı bilgilerin doğruluğunu araştırmak yükümlülüğü altında olduğunu ifade eden Erdemli, "Halkı doğru bilgilendirmek isteyen sorumlu ve objektif bir yazar, bir kişinin nüfus kayıtlarını basit bir araştırma ile ve kolaylıkla öğrenebilir. Müvekkilim isim değişikliği yapmadığına göre, ’ebced hesabına uydurma’ veya ’Molla Fethullah’ın adını alma’ şeklindeki iddiaların da hiçbir değeri bulunmadığı aşikardır." görüşlerine yer verdi.

Müvekkilinin kimliği ve soy kütüğü hakkında bu tür gerçek dışı iddialar ortaya atılarak halkın zihninde karışıklık meydana getirilmek istendiğini söyleyen Erdemli, müvekkilinin babasının Ramiz Bey, dedesinin Şamil Bey, onun babasının Ahmet Efendi, onun da babasının Hurşit Efendiolduğunu belirterek şunları kaydetti: "Anadolu topraklarında doğup büyümüş, öz be öz Müslüman-Türk milletinin birer mensubudurlar. Müvekkilimin şeceresi yukarıya doğru 6. kuşak, 8. kuşak, gerektiğinde daha da detaylı olarak bildirilebilir."

Erdemli, müvekkilinin milliyet, din, mezhep farkı gözetmeden, bu topraklar üzerinde yaşayan insanlarla her zaman hoşgörü ve diyalog çerçevesinde ilişki kurduğunu bildirerek "Fetullah Gülen, dini ve milli farklılıkları ayrımcılık teşkil edecek bir unsur olarak değil, toplumun sosyal ve kültürel bir zenginliği olarak görmüş; toplumda birlik ve beraberliğin, sevgi ve barışın tesisi ve muhafazası için gayret etmiştir. Bununla birlikte, müvekkilimin soy kütüğü ve kimliği ortada iken, bu topraklar üzerinde iki-üç dedesinin kimliğini veya soy ağacının nereye dayandığını ortaya koyamayacak durumdaki insanların, müvekkilim hakkında bu tür uydurma iddialarda bulunmasının arkasındaki gerçek sebebin ne olduğunu sormak en doğal hakkımız olsa gerekir." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious