Fethullah Gülen Kazakistan basınında

  • Giriş : 18.09.2006 / 00:00:00

Kazakistan'ın yüksek trajlı gazetelerinden Kazakistanskaya Pravda, Fethullah Gülen Hocaefendi ile yapılan bir röportajı yayımlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusça yayımlanan gazetede yer alan röportajda Astana'da yapılan diyalog toplantılarını çok önemsediğini belirten Gülen, bu sene ikincisinin yapıldığı toplantıyı insanlığın ancak birbirlerini tanıdığı zaman kendi problemlerine çözüm bulabileceğini göstermesi adına büyük bir adım olarak nitelendirdi.

Geçtiğimiz hafta Kazakistan'ın başkenti Astana'da Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in önderliğinde yapılan toplantıya İslam, Hristiyanlık, Yahudilik gibi semavi dinlerin yanı sıra, Budizm, Taoizim gibi dinlerin ve bu dinlere bağlı büyük mezheplerin temsilcileri ile birçok ülkenin bakanları katılmıştı.

Gülen, 'büyük bir devlet adamı' olarak nitelendirdiği Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in ülkesini dünyaya tanıtması adına büyük çaba harcadığını ve bunu da başarıyla yaptığının altını çizdi. 'Bütün Kalbimle İnanıyorum' başlıklı röportajda Nazarbayev'e hayran kaldığını belirten Gülen Hocaefendi, cumhurbaşkanının bu çalışmalarını gerekleştireceğine bütün kalbiyle inandığını söyledi.

Okuyucularına Fethullah Gülen Hocaefendi'nin fikirlerinden övgüyle bahseden Kazakistanskaya Pravda, Gülen'in diyalog faaliyetlerine 1990'lı yıllarda başladığına dikkat çekti. Kazakistan'da1920 yılından beri yayımlanan ve tamamen Rusça basılan Kazakistanskaya Pravda, ülkede en çok okunan gazeteler arasında yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious