Fethullah Gülen Tayvan'da tez konusu

  • Giriş : 08.11.2006 / 00:00:00

Tayvan'da bir yüksek lisans öğrencisi Fethullah Gülen'in diyalog çalışmalarını tez konusu olarak seçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gülen'le ilgili olarak Oklahama Üniversitesi'nde de "Günümüz Dünyasında İslam: Düşünce ve Pratikte Fethullah Gülen Hareketi" konulu bir sempozyum düzenlenmişti. Önceki gün sona eren sempozyumun ilki geçen yıl Rice Üniversitesi'nde yapılmıştı.

Tayvanlı öğrenci Hamed Chou Gülen'in diyalog faaliyetlerini tez konusu yaptı. Hamed "Dinler Arası Diyalogta İslam'ın Yönü - Fethullah Gülen Örneği" adını verdiği tezine bu yıl başladı. Chou Furen Üniversitesi Din Araştırmaları Bölümü'nde yüksek lisans öğrencisi. Hamed İslam ve Gülen'in fikirleriyle üniversitede öğrenciyken tanıştı. Zhengzhi Üniversitesi'nin Arapça Bölümü mezunu olan Chou burada okurken Müslüman oldu. Chou İslam'ı seçmesinde Gülen'in büyük etkisi olduğunu söylüyor.

Chou Arapça Bölümü'nde okuduğu için İslam'ı birçok Tayvanlı'dan daha iyi bildiğini ama Hocaefendi'nin fikirleriyle tanıştıktan sonra Müslüman olduğunu ifade etti. Chou, Gülen'in sevgi ve hoşgörüsünden çok etkilendiği Fethullah Gülen'in ismini ilk olarak Tasavvuf derslerinde duyduğunu belirtti. Chou, Tasavvuf dersini alırken Kalbin Zümrüt Tepelerinde'nin Çince tercümesini okuyarak Müslüman oldu. Chou Müslüman olmadan önce bir takım ailevi problemleri olduğunu İslam'ın kendisine aradığı huzuru verdiğini ifade etti. Hamed Müslüman olduğunda ailesinin kendisine karşı çıktığını ama babasının da Müslüman olmayı düşündüğünü söyledi.

Hamed Chou Tayvan'da Hocaefendi hakkında ilk tez yazanın kendisi olduğunu söyledi. Tezine "Dinler Arası Diyalogta İslam'ın Yönü - Fethullah Gülen Örneği" adını veren Chou, özellikle Hocaefendi'nin diğer dinlerin liderleriyle görüşmeleri üzerinde durmak istediğini açıkladı. Chou, Gülen'in dinler arası diyalogtan yana tavır sergilemesinin İslamiyet hakkındaki olumsuz düşünceleri gidermede faydalı olduğunu düşünüyor. Chou'nun tezini yazarken karşılaştığı en büyük sıkıntı ise yeterli Çince kaynak bulamamak. Hamed Chou Çince kaynak eksikliğini Gülen'in İngilizce yayınlanmış kitaplarıyla kapatmaya çalışıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious