Fethullah Gülen Yunanistan'ın dilinde

Fethullah Gülen Yunanistan'ın dilinde.8422
  • Giriş : 31.08.2008 / 23:52:00
  • Güncelleme : 31.08.2008 / 23:53:00

Yunan basınının Muhammed Fethullah Gülen'e olan ilgisi devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Atina'da yayımlanan Ta Nea ve To Vima gazetelerinden sonra, Yunanistan'ın saygın ekonomi ve siyaset gazetesi Katimerini de, "Uluslararası Fethullah Gülen hareketi" başlıklı kapsamlı bir dosya-analizi okurlarıyla paylaştı.

Fethullah Gülen'in portresi ve "Gülen Hareketi"ne ilişkin Stavru Ligeru imzalı makale, gazetenin birinci sayfasından girilen kısa bir bölümle başlıyor. Gazetenin 15. sayfasının tamamı analize ayrılırken, Fethullah Gülen ve dünyadaki farklı Türk okullarından fotoğraflarla da haber zenginleştirilmiş.

DEVASA BİR DİNİ-TOPLUMSAL HAREKET

"Gülen'in Türkiye'de imam olarak başladığı hizmet hayatında, Türkiye sınırlarının çok ötelerine uzanan devasa bir dini-toplumsal hareket kurduğu" değerlendirmesinde bulunan Katimerini, hareketin eğitim, insani yardım kuruluşları, güçlü medya ağı, şirketleri ve bir bankayla çok geniş bir alanda etkili olduğunu belirtiliyor.

Gülen'in "yaşayan en büyük entelektüel" seçildiğinin hatırlatıldığı haberde, "entelektüel Gülen öğretilerinde, İslam'ı Batı değerleri ve pratikleriyle ilişkilendiriyor. Müslümanların çağdaş dünyaya ayak uydurmalarını ancak bunu geleneksel dini yaşam tarzlarını koruyarak yapmaları gerektiğini söylüyor." yorumu yapılıyor.

Gülen hareketinin, dinlerin diyalogu adına Ramazan'da toplantılar yapmayı adet haline getirdiği hatırlatılırken, bu bağlamda Gülen'in Fener Rum Patriği Bartholomeos, Papa, Ermeni Patriği ve Türkiye'nin Hahambaşısı'yla görüşmeler yaptığı hatırlatılıyor.

RUHBAN OKULU'NUN AÇILMASINI DESTEKLİYOR

İstanbul'daki Rum azınlığı ve Yunanistan için, Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılmasının önemi kaydedilen makalede, "Gülen, Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılmasını destekledi." vurgusu yapılıyor. "Gülen'in farklı olana karşı hoşgörüyü, ihtilafları barışçıl yolla çözmeyi, hayırseverliği, alçak gönüllülüğü ve kültürlü olma ihtiyacını desteklediği" kaydediliyor.

Gülen hareketinin Avrupa, Amerika, Asya ve Afrika'da büyüyerek yayılmasının, siyasî ve akademik çevrelerin büyük ilgisiyle karşılandığı belirtilen haberde, Ekim 2007'de School of Oriental, Afrikan Studies ve London School of Economics'in katılımı ve Lord'lar meclisinin himayesinde Londra'da gerçekleşen konferansa 50 entelektüelin katılması örnek gösteriliyor.

Konferanstan, "Gülen hareketinin tutucu ve uç noktalardaki Müslüman dünyasına karşı alternatif çözüm olduğu sonucunun çıktığı." belirtiliyor.

"Gülen modeli"nin AK Parti kurulmazdan çok önce kabul gördüğünün altı çizilirken, "Gülen'in gelenekleri muhafaza eden, orta yolcu, ve inançlı Müslüman profili anlayışının, Recep Tayyip Erdoğan ve partisinin siyasi ideolojisinin yönünü çok derinden etkilediği" yorumu yapılıyor. Haberde, Turgut Özal ve Bülent Ecevit gibi siyasilerin yanı sıra, Mehmet Ali Birant ve Mehmet Barlas gibi entelektüeller ile Sabancı, İshak Alaton ve Özgür Garih gibi iş adamlarından destek gördüğü de ifade ediliyor.

GÜLEN İNSANLIĞA HİZMETİ ÖNERİYOR

Gülen'in sevenlerini, kültürlerini geliştirmeleri, İslam ve Türkiye'nin iyi birer elçisi olmalarını ve insanlığa hizmet etmeleri amacıyla İslam dünyasından Batı'ya göç etmelerini tavsiye ettiği kaydedilen haberde, Gülen'in öğretilerinin Batı'daki kültürlü Türk diasporasında büyük tesir yaptığına dikkat çekiliyor.

Türkiye'deki Kemalist elitin Gülen'in gizli gündemi olduğu iddiasıyla Gülen hareketiyle mücadele ettiği hatırlatılan haberde, Gülen'in hakkında açılan bütün davalardan aklanarak beraat ettiğinin altı çiziliyor.

Gülen hareketinin, dünyanın dört bir tarafından açtığı yüzlerce okula, ülkelerin önde gelen kişilerinin çocuklarının da gittiği hatırlatılıyor. Gülen hareketinin, Güneydoğu Asya ve Afrika'da açtıkları okullara her dini cemaatten öğrencinin devam ederek birlikte yaşama örneği sergiledikleri belirtiliyor.

Gülen hareketinin kültürler arası ve dinlerarası diyalog adına farklı faaliyetlerinin anlatıldığı haberde, Gülen'in 11 Eylül 2001 yılında gerçekleştirilen terör eylemini kınadığı ve "Gerçek İslam'da terör bulunmaz. Müslüman terörist olamaz. Bir terörist de Müslüman olamaz." açıklamasında bulunduğu aktarılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*