Fethullah Gülen'den Altaylı'ya cevap

  • Giriş : 13.10.2006 / 00:00:00

Fatih Altaylı'nın, "İrtica yok, Gülen var" başlıklı yazısına Fethullah Gülen kanadından cevap geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fethullah Gülen hocaefendinin avukatı Orhan Erdemli yaptığı açıklamada "Yargının beraat hükmü verdiği hususlar hakkında bir kişiyi kamuoyuna suçlu olarak sunmak yargısız infazın ötesinde yargıya rağmen infaz değil midir" diye sordu. İleri sürülen iddiaların tamamen asılsız ve dayanaksız olduğunu kaydeden Av. Orhan Erdemli, Fethullah Gülen hocaefendi ile ilgili suçlamaların hayal ürünü ve gerçek dışı olduğunu belirtti.

Müvekkilinin yargılandığı Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davasında beraat ettiğini hatırlatan Erdemli şöyle konuştu: "Evrensel hukuk kuralları gereği hakkında kesinleşmiş bir mahkumiyet kararı olmadan hiç kimse topluma suçlu gibi sunulamaz ve suçlu muamelesine tabi tutulamaz. Fatih Altaylı'nın müvekkilime isnat ettiği eylemlerle ilgili, müvekkilim aleyhine hiçbir yargı kararı yoktur."

Fethullah Gülen hocaefendinin yasalara aykırı hiçbir faaliyeti olmadığını vurgulayan Orhan Erdemli daha önce de Fatih Altaylı'nın iddia ettiği konularla ilgili yayınlar yapıldığını ve bu yayınları yapan yayın organları hakkında tekzip, tazminat ve ceza kararları bulunduğunu kaydetti. Erdemli, hukuk devletinde kişilerin ancak hukuk kurallarına aykırı fiilerinden dolayı suçlanabileceğini sözlerine ekledi.

Fatih Altaylı, 12 Ekim 2006 tarihindeki köşe yazısında Türkiye gündemindeki irtica tartışmalarından yola çıkarak "İrtica yok, Gülen var" başlıklı bir yazı yazmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious