Fethullah Gülen'den karanlık senaryolara en güzel cevap

Fethullah Gülen'den karanlık senaryolara en güzel cevap.9269
  • Giriş : 12.11.2007 / 21:33:00
  • Güncelleme : 12.11.2007 / 21:35:39

Gülen'den karanlık senaryolara en güzel cevap: Kim ne yaparsa yapsın biz birbirimizden kopmayız.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye, son aylarda Güneydoğu'dan gelen acı haberlerle zor günler geçiriyor. Terör saldırıları nedeniyle çok sayıda vatan evladı hain kurşunlarla şehit oldu.

Alevi-Sünni, laik - anti laik tartışmalarıyla Türkiye'yi bölemeyen hain odaklar yüzyıllardır etle tırnak gibi birbirine geçmiş iki toplumu karşı karşıya getirmek için son yaşanan olayları fırsat olarak kullanıyor. Türk-Kürt çatışması çıkarmak için kol gezen çevrelere en güzel cevap Fethullah Gülen'den geldi. Gülen, "Biz Lazı, Çerkezi, Gürcüsü, Abazası ve Kürdüyle bir milletiz; kim ne yaparsa yapsın birbirimizden kopmayız" dedi.

"Geçen sene özellikle Kurban Bayramı ve sel felaketi münasebetiyle Güneydoğu'da yöre halkının yardımına koşan Kimse Yok Mu Derneği gibi hayır kuruluşları ve hayırsever insanlar çok büyük teveccüh gördüler. Tutuşturulmaya çalışılan fitne ateşini söndürme ve ülkemizin doğusuyla batısını aynı kardeşlik çizgisinde birleştirme adına bundan sonra neler yapılabilir?" sorusu üzerine Gülen, Herkul.org'da yer alan açıklamasında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

"Müşterek tarihimize ve ortak değerlerimize ihanet etmemeliyiz" uyarısı yapan Gülen, "Bazıları bizi bölüp parçalamaya çalışsa da biz havayı yumuşatmanın ve kardeşliğimizi pekiştirmenin yollarını aramalıyız." diye konuştu.

İşte Gülen'in açıklamalarından bazı bölümler:

Gücümüz yetiyorsa, küreselleşen bir dünyada ileride yüz yüze geleceğimiz kimselere, bize çok uzak olan ülkelerin insanlarına bile yardım eli uzatmalıyız. Fakat, yardım etmeye en yakınlarımızdan başlamalı ve bu sayede hem önce kendi vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gidermeli hem de aramızdaki kardeşlik köprülerini tamir etmeliyiz.

Kurban Bayramı bir taraftan muhtaçlara yardım açısından çok iyi değerlendirilmeli, diğer yandan da o mübarek ve önemli ibadet herkese sevdirilmeli, herkes ona özendirilmelidir.

Kurban ancak dini kurallar çerçevesinde eda edilince kurban olur; onun yerine sadaka verme ya da başka bir hayır yapma gibi uygulamalar ahkâm-ı ilahîde değişikliğe gitme, semavîliğin yerine arzîliği ikâme etme demektir ve bu bir sapıklıktır.

Doğu'nun ve Güneydoğu'nun insanı kadirşinastır; orada başlayan dostluklar karşılıklı gidiş gelişlerle daha da bir derinleştirilmelidir. Yabancı ülkelerden gelen misafirleri gönülden karşılayıp ağırlayan fedakar insanlar bu bölgedeki dostlarına da evlerinin kapılarını açarlarsa, onların ne ölçüde kadir-kıymet bilir kimseler olduklarını göreceklerdir. Güneydoğu'nun civanmert insanlarını yoldan çıkmış bazı kimselerle aynı çizgide değerlendirmemek ve onlara civanmertçe davranmak gerekir.

Herkes birbirine karşı daha müsamahalı olmalı; kimse muhataplarındaki sertliklerin bir anda yumuşamasını beklememeli. Allah'a iman, Rasûlü'ne muhabbet, İslam'ı kabullenme, kader birliği, tarih birliği, mücadele ettiğimiz cephe birliği... gibi en sağlam fasl-ı müştereklerde birleşme yolları aranmalı. Mezhep çatışmaları ve etnik kavgalar çıkarmaya çalışanların ellerine fırsat verilmemeli!

Biz Lazı, Çerkezi, Gürcüsü, Abazası ve Kürdüyle bir milletiz; kim ne yaparsa yapsın birbirimizden kopmayız/kopmamalıyız; müşterek tarihimize ve ortak değerlerimize ihanet etmeyiz/etmemeliyiz. Bazıları bizi bölüp parçalamaya çalışsa da biz havayı yumuşatmanın ve kardeşliğimizi pekiştirmenin yollarını aramalıyız.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious