Fethullah Gülen'den şehit cenazelerinde sağduyu çağrısı

Fethullah Gülen'den şehit cenazelerinde sağduyu çağrısı.8220
  • Giriş : 24.06.2007 / 14:07:00
  • Güncelleme : 24.06.2007 / 14:11:29

Fethullah Gülen, devlet birimlerinin ortak bir şekilde hareket etmesini tavsiye etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Şehitler için yapılan cenaze törenlerinde ve namazlarında slogan atılmasının İslam'ın cenaze adabına uymadığını belirten Gülen, "Bunun ne dinde ne de milli geleneklerimizde yeri vardır. Cenaze o işin yeri değildir; hele bir şehit cenazesi öyle bir su-i istimale bütünüyle kapalı olmalıdır." dedi. Gülen, vatan evlatlarının şehit edilmesine gösterilecek tepkinin yerinin miting alanları olacağının altını çizdi.

Fethullah Gülen, kendisine yöneltilen, 'Son günlerde, şehitlerimizin cenaze törenlerinin adeta mitinge dönüştürülmesini ve bu vesileyle bazı devlet büyüklerinin protesto edilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?' yönündeki soruyu şöyle cevapladı: "İslam'a göre, cenaze töreni sırasında yüksek sesle zikir bile uygun değil. Dünyevi meselelerle alakalı bağırıp çağırmak, cenazeyi gösteriye dönüştürmek, hele bir kesimi kınama adına çığlıklar atmak dini esaslara terstir." Bir kısım kimseler tarafından yapılan taşkınlıkların ve atılan sloganların dinde yeri olmadığının altını çizen Gülen, "Tenkit edenler kim olurlarsa olsunlar ve kimi tenkit ederlerse etsinler, cenaze o işin yeri değildir; hele bir şehit cenazesi öyle bir su-i istimale bütünüyle kapalı olmalıdır. İsteyen istediği kimseyi başka bir yerde, mesela bir miting alanında tenkit edebilir." dedi. Cenaze töreninin baştan sona bir ibadet olduğunu ifade eden Gülen, şunları söyledi: "Bu itibarla oradaki her türlü bağırıp çağırmalar, taşkınlıklar ve ibadet harici hareketler birer bidattır, dalalettir, sapkınlıktır. Dahası insanları tahrike yönelik tavır ve davranışlar dinimize de, milli geleneklerimize de terstir, günahtır; hakiki müminlerin o türlü davranışlarda bulunmaları mümkün değildir. Demek ki, şehit cenazelerinde görmeye başladığımız protestolar, bir kısım provokatörlerin işidir."

Provokatörler adres şaşırtıyor

Hiçbir siyasi görüşü eleştirmek ya da desteklemek çizgisinde bulunmadığına vurgu yapan Gülen, şehitler üzerinden provokasyon yapılmasının bu milletin duyarlı her ferdi gibi kendisini de çok rahatsız ettiğini söyledi. "Maalesef, Kocatepe Camii başta olmak üzere pek çok yerde benzer provokasyonlara şahit olduk." diyen Gülen şöyle devam etti: "İhtimal belli mihraklar tarafından organize edilen mahdut bir kısım provokatörler hemen her şehit cenazesine koşuyor, kötü niyetlerle cami harimlerine kadar sokuluyorlar; en başta merhum şehitlerimizin ruhunu rencide edecek şekilde bağırıp çağırıyor, onu-bunu yuhalıyor ve halkı da tahrik etmeye çalışıyorlar. Bu çirkin tavırları sergilerken de hususiyle belli işaretler kullanıyorlar. Bazı siyasi görüşleri akla getiren parmak, el, kol hareketleri yapıyorlar. Belki de bu işaretleri adres şaşırtmak için özellikle nazara veriyorlar."

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious