Fethullah Gülen'e çağrı: "Lütfen Müslümanlığı yayın"

Fethullah Gülen'e çağrı:
  • Giriş : 23.11.2007 / 22:43:00
  • Güncelleme : 23.11.2007 / 22:47:00

Hollanda'da Gülen'i konuştular; 'Lütfen Müslümanlığı anlatmaya devam edin'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ülkenin köklü üniversitelerinden biri olan Erasmus Üniversitesi’nde gerçekleştirilen "Barış içinde bir arada yaşamak: "Fethullah Gülen'in günümüz dünyasında barış teşebbüsleri" adlı konferans büyük ilgi gördü. Katılımcılar, Hristiyan dünyasının, Müslümanları daha yakından tanımaları için bu türden organizasyonlara duyulan ihtiyacı dile getirdiler.

Hollanda'nın Rotterdam şehrindeki Erasmus Üniversitesi'nde, dün başlayan "Barış içinde bir arada yaşamak: Fethullah Gülen'in günümüz dünyasında barış teşebbüsleri" başlıklı uluslararası konferans bugün sona erdi.

Hazırlıklarına bir yıl önce başlanan konferansta farklı ülkelerden 32 akademisyen hazırladıkları tebliğleri sunup müzakerelerde bulundu. Konferansın ikinci gününde, oturum başkanı Nijmegen Üniversitesi'nden Pim Falkenburg başkanlığında Profesör Karina Korostelina, Erkan Toğuşlu, Heydar Shadi, Gülen hareketi ile ilgili birer sunum yaptılar.

Amsterdam Vrij Üniversitesi öğretim üyesi ve İslamolog Profesör Anton Wessels, Gülen'in bütün dinlerde var olan güzellikleri bir arada yeni bir sunumla kendilerine hatırlattığını kaydetti.

"Rotterdam iki gün boyunca çok önemli bir konferansa ev sahipliği yaptı. Dünyanın değişik ülkelerinden gelen bir birinden değerli uzman ve tebliğci, son derece önemli konulara değindiler. İçerik olarak seçilen konunun da çok önemli olduğunu biliyoruz. Farklı söylemler olmakla birlikte gidilen yolların hepsi diyaloga çıkıyor sonuçta. Sayın Fethullah Gülen'in dünyanın değişik ülkelerinde başlattığı ve din, dil farklı gözetmeksizin sürdürülen eğitim çalışmaları takdire sayan. Bu açıdan kendi ülkemizde yani Hollanda'da Gülen konulu bir konferansın düzenlenmiş olması beni gururlandırıyor. Gülen bütün farklı inançlarda var olan güzellikleri bir arada yeni bir sunumla bize hatırlatıyor."

Bu konferans vesilesiyle Gülen'i çok daha iyi tanıdığını söyleyen Zaandam şehri Katolik Kilisesi papazi Frans Van Der Sar ise, Gülen'in dile getirdiği diyaloga çok önem verdiğini çünkü bu sözcüğün sihirli bir anahtar görevi gördüğünü ifade etti.

"Bu toplantıya ilk defa katılıyorum ama gerçekten çok iyi bir inisiyatif. Bunu söylemeliyim. Burada Fethullah Gülen'in hareketi konuşuluyor. Ben şahsen Sayın Gülen’in düşüncelerini Zaadam'daki İslam ve Diyalog adlı vakıf aracılığıyla biliyordum. Ama bu bilgim Rotterdam'daki konferans sayesinde daha da arttı. Birbirinden değerli konuşmacılar önemli konulara dikkat çektiler. Ben de Sayın Gülen'in dile getirdiği diyalogun çok önemli olduğu düşüncesindeyim. Hollanda'da da bizim buna ihtiyacımız olduğu düşüncesindeyim. Müslüman ve Hristiyanların yakınlaşması için bu tur konferansların daha da arttırılması gerekir. Bu yüzden konferansa düzenleyenleri kutluyorum."

Aynı zamanda konferansın ikinci oturumuna başkanlık da yapan Nijmegen Üniversitesi öğretim üyesi Profesör Pim Falkenburg de, konferansı bir inşaata benzetti.

"Erasmus Üniversitesi’nde yapılan konferansta önemli konular gündeme geldi. İkinci günde oturum başkanlığını da ben yaptım ve mutlu oldum. Burada daha çok İslam dünyasındaki akademisyen ve önderler ile Gülen arasında ne gibi farklılık ve benzerlikler var, onun üzerinde durduk. Birlikte bir inşaata başladık, diyalog ve hoşgörü inşaatı bu. Her birimiz bir ucundan tutarak bu inşaatı bitirebiliriz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious