Fethullah Gülen'e destek çığ gibi

Fethullah Gülen'e destek çığ gibi.8422
  • Giriş : 15.11.2007 / 23:16:00
  • Güncelleme : 15.11.2007 / 23:16:14

Fethullah Gülen'in tarihi çağrısı Güneydoğu'da geniş yankı buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hocaefendi'nin herkul.org internet sitesinde yayınlanan ve Türkiye'yi birlik-beraberliğe ve bölgeye yatırım yapmaya çağıran konuşması güneydoğudaki kanaat önderlerini memnun etti.

Fethullah Gülen Hocaefendi'nin son zamanlarda Güneydoğu'da yaşanan sorunların giderilmesi ve Türkiye'nin birlik beraberliği için yaptığı tarihi çağrı, bölgeden de aksi seda buldu.

“Tabi ki Hocaefendi’nin söylediği mesaj kardeşlik mesajıdır. Bütün Müslümanlar’ın kardeş olduğunu, Müslümanlık’ta ırkçılığın terörün zulmün olmadığını bir mesajdır. İnşallah bu bölgemizdeki bütün insanlar bu mesajı güzel bir şekilde anlar ve güzle bir detaylı bunu kendi hayatına çevresine yansıtır.”

“Hocamın söylediği gibi bugün de aynı şekilde bir köye gidersen hiç kimse burada aç kalmaz, burada hiç kimse dışarıda yatmaz, burada hiç kimse günlük yaşantısından taviz vermez yani aynı şartları yaşıyoruz zaten.”


Hocaefendi'nin, Türkiye'nin doğusu ve batısı arasında kardeşlik köprüleri kurulması gerektiği yönündeki tavsiyeleri bölge halkını sevindirdi.

“Türkiye'deki bütün kurumların bütün medyanın bütün işadamlarımızın, sanayi işadamlarımızın, bürokratlarımızın, devlet adamlarımızın bu şekilde kardeşlik mesajı vermesini diliyoruz. Burası da komple Türkiye Cumhuriyeti'nin topraklarıdır. Biz bu toprakları beraberce kazanmışız ve Müslüman bir devletiz hepimiz de kardeşiz. Bu bölgenin dışlanması değil, bu bölgedeki eğitim açısından geri kalmış, ekonomi açısından geri kalmış insanların kucaklanması lazım.”

“Etle tırnak gibi artık birbirimizle kaynaştık yani biz bunu bugün tartışmanın dahi artık yani yanlış mı yapıyoruz diyorum zaten biz birlik beraberlik içindeyiz.”

Fethullah Gülen Hocaefendi'nin tarihi çağrısında üzerinde durduğu önemli bir nokta da eğitimdi. Kanaat önderleri, hem çağrıya hem de onun tavsiyesi üzerine bölgede yapılan eğitim çalışmalarına minnettarlıklarını ifade etti.

“En büyük sorunun eğitim olduğunu ve bu eğitim yardımlaşmasıyla, katkısıyla, bütün arkadaşların burada yaptığı seferberlikle en büyük sorunlarından bir tanesi olduğunu kendisi de bu kanıya varmış ve son dönemlerde Güneydoğu'ya özellikle eğitim açısından geri kalmış ilklere ciddi anlamda eğitim adına yatırım yapmıştır. Bunun adına da tabi ki Şırnak'ın işadamı olarak kendisine şükranlarımızı sunuyoruz çok saygı gösteriyoruz. Eğitimcilerin özellikle buraya gelmesini istiyoruz. Bir doktorun buraya gelmesini istiyoruz.”

Şırnaklı Kanaat önderleri Türkiye'de sözü dinlenen herkesten Hocaefendi'nin gösterdiği hassasiyeti beklediklerini söyledi.

“Herkesin buraya kucak açıp yatırım yapması lazım burayı kazanmamız için. Bu bölgeyi bu topraklara gözünü diken art niyetli insanlara onlara biz bir siper gibi onların karşısında olmamız lazım. Onlara fırsat vermememiz lazım.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious