Fethullah Gülen'e Yunanistan'dan övgü

Fethullah Gülen'e Yunanistan'dan övgü.9269
  • Giriş : 03.09.2008 / 03:16:00
  • Güncelleme : 02.09.2008 / 23:58:26

Fettullah Gülen sadece Türkiye'nin değil dünyanın da dikkatle izlediği bir isim.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Zaman Gazetesi'nde yer alan habere göre, Fethullah Gülen'in fikirleri, onun teşvikiyle birçok ülkede açılan eğitim kurumları ve yürütülen diyalog faaliyetleri, dünyanın ilgisini çekmeyi sürdürüyor.

Dünyanın önde gelen medya organlarının son dönemde yayınladıkları çok sayıda analizden sonra, Yunan basınının da Fethullah Gülen'e olan ilgisi devam ediyor. Atina'da yayımlanan Ta Nea ve To Vima gazetelerinin ardından, Yunanistan'ın saygın ekonomi ve siyaset gazetesi Katimerini de, "Uluslararası Fethullah Gülen hareketi" başlıklı 15 sayfalık kapsamlı bir dosya-analizi okurlarıyla paylaştı.

GÜLEN HAREKETİ ÇOK ETKİLİ

Gülen'in Türkiye'de imam olarak başladığı hizmet hayatında, Türkiye sınırlarının çok ötelerine uzanan devasa bir dinî-toplumsal hareket başlattığı değerlendirmesinde bulunan Katimerini, hareketin eğitim, insani yardım kuruluşları, güçlü medya ağı, şirketleri ve bir bankayla çok geniş bir alanda etkili olduğunu yazdı.

YAŞAYAN EN BÜYÜK ENTELEKTÜEL

Gülen'in "yaşayan en büyük entelektüel" seçildiğinin hatırlatıldığı analizde, "Entelektüel Gülen öğretilerinde, İslam'ı Batı değerleri ve pratikleriyle ilişkilendiriyor. Müslümanların çağdaş dünyaya ayak uydurmalarını, ancak bunu geleneksel dinî yaşam tarzlarını koruyarak yapmaları gerektiğini söylüyor." yorumu yapıldı. Gülen hareketinin, dinlerin diyaloğu adına Ramazan'da toplantılar yapmayı gelenek haline getirdiği aktarılırken, bu bağlamda Gülen'in Fener Rum Patriği Bartholomeos, Papa, Ermeni Patriği ve Türkiye'nin Hahambaşısı'yla görüşmeler yaptığı hatırlatıldı.

FARKLI OLANA HOŞGÖRÜLÜ

Gülen'in farklı olana karşı hoşgörüyü ve ihtilafları barışçıl yolla çözmeyi desteklediğini belirten Yunan gazetesi, "Gülen, Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılmasını da destekledi." diye yazdı. Gülen hareketinin Avrupa, Amerika, Asya ve Afrika'da büyüyerek yayılmasının, siyasî ve akademik çevrelerin büyük ilgisiyle karşılandığı belirtilen haberde, "Gülen hareketinin, tutucu ve uç noktalardaki Müslüman dünyasına karşı alternatif çözüm olarak" görüldüğü ifade edildi.

ERDOĞAN'I ETKİLEDİ

'Gülen modeli'nin AK Parti kurulmadan çok önce kabul gördüğünün altı çizilirken, "Gülen'in gelenekleri muhafaza eden, orta yolcu, ve inançlı Müslüman profili anlayışının, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve partisinin siyasi ideolojisinin yönünü çok derinden etkilediği" savunuldu. Hareketin, Turgut Özal ve Bülent Ecevit gibi siyasilerin yanı sıra, Mehmet Ali Birand ve Mehmet Barlas gibi entelektüeller ile Sabancı, İshak Alaton ve öldürülen Üzeyir Garih gibi işadamlarından destek gördüğü de dile getirildi.

TÜM DAVALARDAN BERAAT ETTİ

Gülen'in, sevenlerine, kültürlerini geliştirmeleri, İslam ve Türkiye'nin iyi birer elçisi olmalarını ve insanlığa hizmet etmeleri amacıyla İslam dünyasından Batı'ya göç etmelerini tavsiye ettiğini kaydeden Katimerini, Gülen'in öğretilerinin Batı'daki kültürlü Türk diasporasında büyük tesir yaptığına dikkat çekti. Türkiye'deki Kemalist elitin gizli gündemi olduğu iddiasıyla Gülen hareketiyle mücadele ettiği ifade edilen haberde, ancak Gülen'in, hakkında açılan bütün davalardan aklanarak beraat ettiği bildirildi.

OKULLARINA ÖNDE GELENLERİN ÇOCUKLARI GİDİYOR

Analizde, dünyanın dört bir tarafında açılan Türk okullarına, bulundukları ülkelerin önde gelen kişilerinin çocuklarının da gittiği aktarıldı. Güneydoğu Asya ve Afrika'da eğitim veren okullara her dinden öğrencinin devam ederek birlikte yaşama örneği sergilendiği belirtildi. Son olarak Gülen hareketinin kültürler arası ve dinlerarası diyalog adına farklı faaliyetlerinin anlatıldığı haberde Gülen'in "Gerçek İslam'da terör bulunmaz. Müslüman terörist olamaz. Bir terörist de Müslüman olamaz." şeklindeki açıklaması hatırlatıldı.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*