Fethullah Gülen'in yakınları basını K. Irak'a götürdü

Fethullah Gülen'in yakınları basını K. Irak'a götürdü.9269
  • Giriş : 03.12.2007 / 01:03:00

Gülen'in onursal başkanlığını yaptığı Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı gazetecileri K. Irak'a götürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kerkük Valisi ve KDP'li yetkililerle görüşen grup, ziyaret ettikleri bir okulda Türkçe, Kürtçe, Arapça şarkılarla karşılandı.

Diyalog Avrasya Platformu Genel Sekreteri ve Gülen'in onursal başkanlığını yaptığı Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Erkam Tufan Aytav, Taraf gazetesinden Kurtuluş Tayiz'e konuştu.

Aralarında Mustafa Akyol, Amberin Zaman, Ferhat Kentel, Akif Emre'nin de olduğu bir grup gazeteci ve yazarla Erbil kentine geldiklerini belirten Artav, ziyaretin amacını “Irak'taki iş adamlarının açtığı okulları ve Kuzey Irak'ta ne oluyor, ne bitiyor yerinde görmek” diye ifade etti ve “Ekstra bir gündemle buraya gelmedik” dedi.

Aytav, ilk izlenimlerini şöyle anlattı:

ERBİL'İ İYİ BULDUK

“Erbil Türkiye'den göründüğü gibi değil, herhangi bir asayiş problemi yok. Çok sükunetli bir yer, umduğumuzdan çok d aha iyi bulduk burayı. Buradaki Türk okullarını ziyaret ettiğimizde halkın Türk okullarına ilgisinin çok büyük olduğunu gördük. Adeta yarışıyorlar bu okullara çocuklarını gönderebilmek için.”

KERKÜK'Ü ZİYARET

Erbil"in ardından Kerkük'e geçtiklerini söyleyen Aytav, buradaki temaslarıyla ilgili şu bilgileri verdi: "Kerkük'te vali ve Türkmen cephesini ziyaret ettik. Orada Türk iş adamlarının açtığı sekiz tane okul var, onları gezdik. Buradaki yerel halkla görüştük. KDP'yle temasa geçtik, KDP'li yetkililerle yaptığımız görüşmelerde bölgeyle ilgili bilgi aldık. Kerkük, Erbil kadar sakin değil, yer yer patlama sesleri duyduk.”

Aytav Kerkük'te ziyaret ettikleri bir okulda öğrenci ve öğretmenlerin gerçekleştirdiği müsamerinin kendilerini çok duygulandırdıklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious