Fettullah Gülen fikirleriyle Tayvan'da

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

Fettullah Gülen'in düşünceleri Tayvan'daki İslam ve Modernlik Konferansı'nda büyük ilgi gördü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tayvan'ın başkenti Taipei'de 'İslam ve Modernite: Müslümanların Küreselleşmeye Cevabı' adı altında düzenlenen konferans bugün başladı. Uluslararası konferansın ilk oturumunda Türkiye ele alındı. Konferansa katılan konuşmacılar Fethullah Gülen Hocaefendi'nin düşünceleri ve imam hatip okulları hakkında sunumda bulundu. Katılımcılar Gülen'in görüşleri büyük ilgi gösterdi.

Kültürlerarası Diyalog Platformu (KADİP) Genel Sekreteri Cemal Uşak konferansta yaptığı konuşmada Fethullah Gülen Hocaefendi'nin düşüncelerinin fundamentalizme alternatif olduğunu söyledi. Uşak, Gülen'in 40 yıldır vaaz ve sohbetler yoluyla insanlara düşüncelerini aktardığını, onun düşünceleri çerçevesinde dünyanın her yanında okullar ve kültür merkezleri kurulduğunu ifade etti.

Gülen'in düşünce temellerinin İslam âlimi Said Nursi'ye dayandığını söyleyen Uşak, Nursi'nin eğitime verdiği önemin Gülen tarafından İslami eğitimin yeniden yorumlanması şeklinde hayata geçirildiğini dile getirdi. Uşak, İslam düşünce tarihinde 'Alimler, ruhani liderler, düşünürler ve mücadele eden insan tiplerinin etkili olduğunu belirtti. Uşak, Gülen'in bu dört tipi dengeli bir şekilde şahsında birleştirdiğini, ama kendi düşüncesine göre hoca efendinin en çok öne çıkan özelliğinin mücadele etmesi olduğunu ifade etti.

Konferansın devamında söz alan Fatih Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet İpşirli de, imam hatip okullarından bahsetti. Profesör İpşirli, imam hatip okullarının tamamen halkın desteğiyle yapıldığını ve ayakta kaldığını aktardı. İpşirli, imam hatiplerin değişen dünya şartlarına Müslümanların cevabı olduğunu belirtti. İpşirli, önceleri sadece dini personel yetiştirmek için açılan okullardan sonraları, doktor, mühendis, öğretmen gibi değişik meslek gruplarına mensup insanlar da çıktığını vurguladı.

National Cheng- Chi Üniversitesi (NCCU) İslam Medeniyeti ve Düşüncesi Çalışmaları Merkezi tarafından düzenlenen konferans yarın sona erecek. Konferansa Türkiye, Endonezya, Malezya, Libya ve Brunei'den gelen konuşmacılar katılıyor. NCCU Arapça Bölümü Başkanı Li Chuangtian Tayvanlıların İslam'ı daha iyi tanımaları için her yıl konferans düzenlediklerini söyledi. Li, İslam hakkındaki birçok yanlış bilginin Batılı bilim adamları ve Batı medyası tarafından insanlara aktarıldığı dile getirdi. Arapça Bölümü öğretim Üyesi Nebil Lin de Gülen'in geleneksel İslam'ın günümüz şartlarında nasıl yaşanabileceğini öğrettiğini belirtti. Lin, Gülen'in düşünceleriyle dünya barışına katkıda bulunduğunu da dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious