FHKC: 'İsrail'e teslim olmayacağız'

FHKC: 'İsrail'e teslim olmayacağız'.11527
  • Giriş : 29.01.2009 / 12:10:00

Mülteci Kampı'nda Filistin direnişi sürüyor. FHKC ve Halk Cephesi kontrolünde olan kampta görüştüğümüz Filistinliler, zafer kazanana kadar mücadelelerini sürdüreceklerini söylüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Suriye'nin başkenti Şam'da Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) ve Halk Cephesi kontrolünde olan Muheyyem Yermuk Kampı, toplam 5 kampın bulunduğu Suriye'de en büyük Filistin yerleşim birimi durumunda. 1952 yılında kurulan kamp her geçen gün genişleyerek yerleşim birimi haline gelirken, burada yaklaşık 250 bin Filistinli mülteci yaşıyor.

Kamp Ortadoğu'da süren çatışma ve savaşlar nedeniyle yüzbinlerce insan yerini yurdunu terk etmek zorunda kalıyor. Yarım yüzyılı geçen Filistin ve İsrail arasında yaşanan çatışmalardan ise en çok zarar gören Filistin halkının önemli bir bölümü 'mülteci' konumunda. Zorunlu olarak Suriye'ye giden Filistinlilerin kaldığı kimi kamplar şimdi ise bir şehir haline gelmiş. Suriye'de bulunan 5 mülteci kampından en büyüğü olan Muheyyem Yermuk Kampı, Suriye'de en büyük Filistin yerleşim birimi durumunda. 1952 yılında kurulan kamp her geçen gün genişlemiş ve şimdi 250 bini bulan nüfusu ile bir şehir konumuna ulaşmış. FHKC ve Halk Cephesi kontrolünde olan kampta görüştüğümüz Filistinliler, zafer kazanana kadar mücadelelerini sürdüreceklerini söylüyor.

'Birlik olursak zafer kazanılacaktır'

Kampta görüştüğümüz 26 yaşındaki Yafa Kasım, "Ben 10 yıldır bu kampta yaşıyorum. Bu kampta siyasi ve teorik çalışmalar yapıyoruz. Sürekli eğitimler alıyoruz. Yabancı ülkelerden bizi tanımaya gelen insanlar oluyor onlara da Filistin mücadelesi hakkında bilgiler veriyoruz. Bu kampta ve diğer kamplarımızda öncelikle halkımızın yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

'Her yerde mülteciyiz'

Yıllardır kampta yaşayan Wasem Fair, bir mühendisin yanında çalıştığını anlatarak, "Benim annem ve babam ben çocukken İsrailliler tarafından katledildi. Daha sonra dedemin yanına yerleştim dedem de tutuklanınca komşular bana sahip çıktı. Dedem serbest bırakılınca Suriye'ye geldik. İsrail bizi yurdumuzdan topraklarımızdan etti. Mücadelemizi FHKC bünyesindeki Cafra Gençlik Merkezi'nde sürdürüyoruz" diye konuştu. Fair, Türkiyeli gençlerin Filistin halkına büyük destek olduğunu bildiklerini belirterek, Türkiyeli gençlerin Suriye'de bulunan kamplara gelmelerini ve ortak çalışmalar yapmakları konusunda çağrıda bulundu. Fair, 2 yıl önce daha iyi bir yaşam umuduyla yasadışı yollarla İzmir üzerinden, Yunanistan'a geçmek isterken yakalandığını ve Türkiye mülteci evlerinde kaldığını ifade ederek, "Mülteci olmak her yerde aynıdır. Kendi ülkemizde mülteciyiz. Suriye'ye geldik mülteciyiz, Türkiye'de mülteciyiz, yaşamımız hep mültecilik üzerine kurulmuş ve hayatımızın sonuna kadar kendi vatanımızın dışında mülteci kalacağız" dedi.

Kültürleri kampta buluşturuyoruz

Kampa 5 yaşındayken geldiğini söyleyen Haneen Xhaled, dünyanın değişik ülkelerinden gelen insanlarla burada buluşturduklarını ifade ederek, "Buraya dünyanın çeşitli yerlerinden gençler geliyor. Filistin halkının mücadelesi hakkında bilgiler alıyor. Şu an kampta, Kanada, Almanya ve İsviçre'den gelen genç konuklarımız var, biz onları burada toplarken kültürlerini de bir araya getiriyoruz. Ama bizim için asıl olan Filistin halkının mücadelesini anlatmak. Dışarıdan gelen insanlar mücadeleyi sadece Hamas'ın sürdürdüğünü düşünüyor. Oysa Hamas mücadelenin sadece bir ayağı. Biz FHKC ve Halk Cephesi olarak ülkemizden Siyonistleri atmak için yılladır mücadele ediyoruz etmeye devem edeceğiz" şeklinde konuştu.

Yıllardır kampta yaşayan Cafra Gençlik Merkezi yöneticilerinde Rula İsa da, Gençlik Merkezi'nin gençleri bir arada tutmayı, onlara eğitim vermeyi ve bu kapsamda savaş konusunda bilgilendirmede büyük rol oynadığını belirtti.

'İsrail'e teslim olmayacağız'

FHKC Dış Siyasi İlişkiler Sorumlusu Ebu Ahmet Fuat, kurucu liderleri Corc Habaş'ın (George Habash) önderliğinde mücadelelerine devam edeceklerini ve asla israil'e teslim olamayacaklarını söyledi. Fuat, gençlere siyasi eğitim verdiklerini belirterek, "Bizler kendi topraklarımızı savunmak için mücadeleye devam ediyoruz. Gençlerimize her türlü eğitim veriyoruz. İsrail, çocuk, kadın demeden saldırılarında insanlarımızı katletti. İsrail son saldırılarında zannetti ki Filistin halkına diz çöktürecek ama bunda yanıldığını gördü. Filistin halkı asla teslim olmayacak son süreçte FHKC çok ortalarda gözükmese de tabanda çok güçlü bir örgüttür. Bizim ortada olmamamızdan kaynaklı HAMAS ön plana çıktı ama bizler de artık savaşın ortasında halkımızı devrimci değerlerle örgütlemeye ve savaştırmaya devam edeceğiz" dedi.

FHKC komutanlarından Tahsin Halebi de Mücadeleye devam edeceklerini ve FHKC askeri birliklerinin Siyonizme karşı en iyi bir şekilde savaştığını belirterek, "Filistin sokaklarında FHKC savaşçıları İsrail askerlerine aman vermiyor. Biz topraklarımızı savunmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*